Karty graficzne

Karty graficzne Intel Arc wcześniej niż nam się wydaje? Tak twierdzi producent

przeczytasz w 2 min.

Czekacie na premierę kart graficznych Intel Arc? My też! Okazuje się, że nowe modele mają się pojawić wcześniej niż nam się wydaje… a przynajmniej tak twierdzi jeden z inżynierów Intela.

Karty graficzne Intel Arc to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Teoretycznie powinniśmy otrzymać konkurencję dla modeli Nvidia GeForce i AMD Radeon, ale… ciągle czekamy na normalną dostępność sprzętu (wprawdzie na rynku zadebiutował już słabszy model Intel Arc A380, ale póki co jest on dostępny tylko w Chinach).

Jak pewnie pamiętacie, niedawno redakcja GamersNexus przedpremierowo pochwaliła się kartą graficzną Intel Arc A750 – materiał wzbudził spore zainteresowanie entuzjastów, więc redaktorzy ujawnili więcej szczegółów o sprzęcie.

Karta graficzna Intel Arc A750 – zapowiedź nowego modelu

Okazuje się, że Intel Arc A750 to nic innego jak prezentowany w czerwcu model Intel Arc Limited Edition (tyle, że wtedy jego dokładne oznaczenie jeszcze nie było znane).

Karta została dostarczona przez inżynierów firmy Intel, ale nie ujawnili oni żadnych szczegółów dotyczących specyfikacji. Na podstawie dotychczasowych przecieków spekuluje się, że ma ona być prawie najwydajniejszym przedstawicielem nowej serii – na pokładzie najprawdopodobniej znajduje się układ graficzny Intel ACM-G10 z 24 blokami Xe (3072 procesory strumieniowe) oraz 12 GB pamięci GDDR6 192-bit.

Intel Arc A750

Intel Arc A750

Intel Arc A750

Referencyjna wersja wykorzystuje 2-slotowe chłodzenie z dwoma dużymi wentylatorami. Na odwrocie znalazła się płytka osłaniająca laminat (tzw. backplate) z oznaczeniem modelu.

Producent przewidział łącznie cztery wyjścia obrazu: HDMI oraz trzy DisplayPort, a do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie 8- i6-pinowej wtyczki zasilającej (co oznacza, że jej pobór mocy może wynosić jakieś 230 – 250 W).

ModelUkład graficznyJednostki XePamięć VRAM
Intel Arc A770*ACM-G103216 GB GDDR6 256-bit
Intel Arc A750*ACM-G102412 GB GDDR6 192-bit
Intel Arc A550*ACM-G10168GB GDDR6 128-bit
Intel Arc A380ACM-G1186 GB GDDR6 96-bit
Intel Arc A310*ACM-G1144 GB GDDR6 64-bit
* specyfikacja nieoficjalna

Kiedy karta Intel Arc A750 zadebiutuje na rynku? Według wcześniejszych informacji, nowe modele mają być dostępne w okresie letnim. Pracownicy firmy Intel zdradzili w materiale, że karty zostaną wprowadzone "wcześniej niż nam się wydaje"... cokolwiek to ma znaczyć.

Źródło: GamersNexus

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KMN123
  10
  Cytat: "Karty graficzne Intel Arc to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Teoretycznie powinniśmy otrzymać konkurencję dla modeli Nvidia GeForce i AMD Radeon" - a z którymi to modelami mają Alchemisty konkurować (wydajnościowo)? Cenowo chyba z RTX 3090Ti... Ciekaw jestem również kto tak naprawdę "najbardziej wyczekuje" tej odkładanej od roku premiery... Jak dla mnie, to premiera ta będzie tylko niszową ciekawostką.
  • avatar
   Much_
   6
   JPRD.... czy te karty w końcu wyjdą czy te karty są jak Jezus, wszyscy o nich słyszeli ale nikt nie widział....
   • avatar
    szymcio30
    5
    Intel musiałby te karty sprzedawać bardzo tanio bo to poziom będzie maksymalnie 3060Ti albo i gorzej. Wątpię aby marne 256 bit z GDDR6 miało konkurować z RT3080 Mało tego za 3 miesiące to juz może byc po ptakach gdy nvidia i amd pokażą nowa generacje kart
    • avatar
     paankracyk
     3
     Ale czy one czasem nie miały już premiery? Na azjatyckim rynku? Pogubiłem się w tym już. Jeden z gorzej komunikowanych startów nowych produktów od lat.
     • avatar
      kazitut
      3
      W: Intel Arc A550 ponoć zajechali zegary do 1 000Mhz.
      No to nie wiem jak to ma śmigać ? czy, żółwić ?
      • avatar
       pawluto
       1
       Mnie interesuje wydajność i cena...Potem będzie decyzja o zakupie lub nie...
       • avatar
        qrek1
        0
        "wcześniej niż nam się wydaje"
        Mi się wydaje,że za 2 lata, więc mają nikłą ale szansę...
        • avatar
         gormar
         0
         Litości. Wcześniejszy niespodziewany termin wydania tych kart miał być w czerwcu. :(
         • avatar
          xxx.514
          0
          I po raz kolejny żeberka radiatora ustawione prostopadle, dzięki czemu połowa powietrza uderza w płytę główną. Serio, to taki problem ustawić je wzdłuż grafiki, albo jak w ostatnich referentach nV pod kątem...
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           po raz 1000 w zasadzie to samo info. intel nakręca HYPE na maxa. niech popracują nad ceną :)