Karty graficzne

Przetestowali nowe karty Intel Arc. Na co możemy liczyć?

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne Intel Arc miały stanowić odpowiedź na modele Nvidia GeForce i AMD Radeon. Jak jest w rzeczywistości? W sieci pojawiły się nowe informacje o osiągach mobilnych układów graficznych.

Od premiery mobilnych kart graficznych Intel Arc minęło już sporo czasu, ale dostępność sprzętu nadal pozostawia wiele do życzenia. Całe szczęście w sieci pojawia się coraz więcej informacji o wydajności układów.

Jakiś czas temu pisaliśmy o pierwszych wynikach wydajności karty Intel Arc A730M, czyli prawie najwydajniejszego przedstawiciela mobilnych układów - w benchmarku 3DMark wypadał bardzo dobrze, ale w grach wyraźnie ustępował konkurencji. Teraz mamy dla was wyniki z modeli Intel Arc A550M i A770M.

ModelIntel Arc A350MIntel Arc A370MIntel Arc A550MIntel Arc A730MIntel Arc A770M
Układ graficznyIntel ACM-G11Intel ACM-G11Intel ACM-G10Intel ACM-G10Intel ACM-G10
Bloki Xe68162432
Jednostki ALU7681024204830724096
Jednostki TMU4864128192256
Jednostki ROP16166496128
Jednostki RT68162432
Jednostki XMX96128256384512
Taktowanie GPU (bazowe)1150 MHz1550 MHz900 MHz1100 MHz1650 MHz
Pamięć VRAM4 GB GDDR6 64-bit4 GB GDDR6 64-bit8 GB GDDR6 128-bit12 GB GDDR6 192-bit16 GB GDDR6 256-bit
Taktowanie pamięci14 000 MHz14 000 MHz16 000 MHz16 000 MHz16 000 MHz
Przepustowość pamięci112 GB/s112 GB/s256 GB/s384 GB/s512 GB/s
TDP25-35 W35-50 W60-80 W80-120 W120-150 W

Testy wydajności kart graficznych Intel Arc A550M i A770M

Intel Arc A550M - wydajność w 3DMark Time Spy

Intel Arc A550M ma reprezentować średni segment wydajnościowy. Karta bazuje na rdzeniu Alchemist ACM-G10 z 16 blokami Xe (2048 jednostek cieniujących) i dysponuje 8 GB pamięci GDDR6 128-bit.

A550M w teście 3DMark Time Spy uzyskała 6017 punktów Graphics Score, co w teorii można porównać do wydajniejszych wersji mobilnego modelu GeForce RTX 3050 Ti. W praktyce karta może wypadać nieco słabiej, bo testy zostały wykonane z aktywnym trybem Intel APO (Advanced Performance Optimizations), który poprawia osiągi GPU o jakieś kilkanaście procent.

Intel Arc A770M - wydajność w 3DMark Time Spy

Intel Arc A770M to z kolei topowy przedstawiciel nowej serii. Producent zastosował pełny układ graficzny Alchemist ACM-G10 z 32 blokami Xe (4096 jednostek cieniujących) oraz 16 GB pamięci GDDR6 256-bit.

Karta w teście 3DMark Fire Strike Extreme uzyskała wynik 13 244 punktów Graphics, co można porównać do wydajniejszych wersji mobilnej karty GeForce RTX 3070. Mówimy zatem o naprawdę niezłych osiągach.

Wyniki w testach syntetycznych wyglądają całkiem przyzwoicie. Dużo większe znaczenie jednak będzie miała wydajność w grach, która póki co jest dużą niewiadomą (a patrząc na wyniki modelu Arc A730M, tutaj może być dużo gorzej).

Źródło: Twitter @ rogame

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    youkai20
    3
    Pewnie w grach będzie minus 40% od tego, co deklarują. Swoją drogą - sam nie wiem, co jest dla mnie bardziej niewiarygodne - wyniki z benchmarków (przede wszystkim 3D Mark), czy wyniki od Intela. Pierwsze niewiele de facto mówią o wydajności w grach, a drugie podają zawodowi krętacze.
    • avatar
      racedriver
      0
      wyniki bardzo dobre, a końcowa wydajność będzie jeszcze wyższa jak wyjdą oficjalne dopracowane sterowniki
      • avatar
        piomiq
        0
        "Przetestowali nowe karty Intel Arc. Na co możemy liczyć? "
        Na niską wydajność, lagi / zacinanie się gier, słabą jakość grafiki itp.
        • avatar
          Gnom_Z_Piany2
          -1
          a da się nie rozwlekać tak tekstu i do tabelki z parametrami fabrycznymi dopisać rubryczki z wyników testów i przewidywane ceny?

          a teraz uwaga, napiszę coś niesamowicie konkretnego na temat tej pierwszej iteracji intel ARC, uwaga start:

          yyy y y yyyyyyyyyyyyy.....

          koniec.
          • avatar
            biuro74
            -1
            Jakby to powiedzieli specjaliści w AMD - karta przyszłościowa, oferująca wzrost wydajności z czasem ;-)
            • avatar
              CrazyKidd
              0
              Dolar najwyżej teraz stoi, więc będzie drogo i chyba zostaną nam testy i filmiki do oglądania.
              • avatar
                vacotivus
                0
                Osiągi to jedno, jakość sterowników to inna sprawa...
                • avatar
                  Agencja
                  0
                  Kiedy premiera?
                  • avatar
                    Kapitan Nocz
                    0
                    No cóż, jak na razie reprezentacja Intela w GPU przypomina to co robią bogate kraje arabskie, po prostu kupują sobie jakieś spady z innych reprezentacji i nabywają tak doświadczenia, może Intelel pociągnie to dalej, a może po słabych wynikach sprzedaży, dojdzie do wniosku, ze GPU w konsumenckim segmencie to był tylko taki eksperyment i skutek uboczny tworzenia układu do obliczeń GPU pod swój ekosystem superkomputerowy. Jak na razie słabo to widzę, jeśli Intelowi nie wyjdzie wejście na poziom eksaskalowy na bazie swoich podzespołów, w obliczeniach superkomputerowych to czuję, że zarzucą ten projekt jak przedtem Larabee.