Karty graficzne

Producenci nie chcą kart Intel Arc. Chodzi o poważny problem

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne Intel Arc miały być powiewem świeżości na rynku komputerów. Tak się jednak nie stało, a w sieci pojawiają się niepokojące informacje o sprzęcie.

Modele Intel Arc dla komputerów zostały zapowiedziane już jakiś czas temu, ale ciągle czekamy na premierę i rozpoczęcie sprzedaży kart (w międzyczasie producent wypuszcza kolejne filmiki, w których podsyca atmosferę wokół sprzętu).

Dlaczego ciągle czekamy na dostępność sprzętu? Igor Wallossek z serwisu Igor's Lab dotarł do zakulisowych informacji o nowych kartach Intela. Niestety nie wygląda to zbyt dobrze.

Intel Arc A750 Limited Edition

Producenci nie chcą kart graficznych Intel Arc

Nieoficjalnie wiadomo, że Intel sugerował producentom, aby zrezygnowali ze sprzedaży detalicznej kart i skupili się na producentach OEM oraz integratorach systemów komputerowych (czyli, aby były one dostarczane firmom zajmującym się składaniem gotowych komputerów).

Problem w tym, że partnerzy biznesowi w ogóle nie są zainteresowani nowymi kartami Intela. Sprzęt jest wielką niewiadomą i producenci nie chcą z nim eksperymentować (przynajmniej tak było przed testami modelu Arc A380, które okazały się wielką klapą). Dodatkowo Intel ma oferować tutaj gorsze warunki współpracy od konkurencji – chodzi o brak gwarancji ceny i gorsze założenia dla czynników kosztotwórczych (gorszą politykę zwrotów i napraw RMA).

To jednak nie koniec rewelacji! Wallossek twierdzi, że jeden z dużych partnerów całkowicie wstrzymał produkcję kart graficznych Arc (podobno chodzi o obawy dotyczące jakości sprzętu). Źródło nie podaje nazwy firmy, ale ma to być jeden z dużych partnerów zajmujących się także płytami głównymi (więc można podejrzewać, że chodzi o firmę ASUS lub Gigabyte).

ASRock Intel Arc A380 Challenger ITX 6GB OC
ASRock Intel Arc A380 Challenger ITX 6GB OC

Intel musi zmienić swoje podejście

Producenci ograniczyli działania marketingowe związane z kartami i premiera sprzętu raczej odbędzie się „po cichu” (nieoficjalnie wiadomo, że miałaby ona nastąpić w sierpniu lub we wrześniu). W planach jest model Arc A380, a także wydajniejsze karty Arc A750Arc A770.

Wychodzi więc na to, że producent będzie musiał zmienić swoje podejście do promocji sprzętu, bo dotychczasowe działania raczej nie były zbyt udane (Wallossek opisał to jako aroganckie podejście „wszystko ze znaczkiem Intel sprzedaje się samo”). W innym przypadku nie zdoła wybić się na rynku, gdzie dominują układy Nvidii i AMD.

Źródło: Igor's Lab, Linus Tech Tips (foto), ASRock

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  10
  Skoro Intel Arc to padaka, nie dziwne że producenci się w to nie chcą pchać. No i jeszcze ta polityka ("gorszą politykę zwrotów i napraw RMA"). Pewnie chodzi o ciecie kosztów, przerzucanie tyle ile się da na producentów.
  Nie mówiąc już o tym, że wydajnością odstaje od konkurencji (wiadomo o jakie firmy chodzi).
  • avatar
   _Ciekawski_
   2
   Mogliby się ogarnąć w tym Intelu, aby ARC stanowił realną konkurencję chociaż w niskim segmencie rynku.
   • avatar
    Janisz
    1
    Oby tylko jakiś geniusz strategii biznesu niebieskiej niedojdy nie doszedł do wniosku, że skoro nie udaje się kitu wciskać drogo, to nie będą go robić w ogóle... Z procami dostali mocno w pysk, więc może nauka nie pójdzie w las, choć produkcji proców nie mogli anulować nie zabijając interesu tylko MUSIELI to zrobić I porządnie I taniej, ale z GPU nie wiadomo...
    • avatar
     lkozierowski
     1
     Raja ich mami cały czas, jestem ciekaw, kiedy się kapną, że to opowiadacz jest tylko, a z inżyniera od grafik to tylko z nazwy
     • avatar
      deseczka
      1
      Niestety tak to jest w corpo, że do póki ktoś nie pokaże tabelki jak umoczyliśmy gruby hajs, to jest tylko poklepywanie się po plecach i imprezy na których świętuje się sukcesy, a każdy kto chciał by powiedzieć coś w stylu "czy was wszystkich pop#$#? przecież wyprodukowaliśmy gów%#!" jest z miejsca uciszany.
      • avatar
       kazitut
       0
       Ja nie wiem.
       Siarki się na jedli. ?
       Trunki mocniejsze pili. ?
       Na przed premierze. ?

       Zero odpowiedzialności, samokontroli, samooceny . ?
       Co intel myślał, przecież już raz, GPU tworzyli. ( nie iGPU).

       Do tej pory, ?
       Brak poczucia konsekwencji. (własnych działań) ?
       • avatar
        janex2
        0
        Ciekawe czy sobie poradzą w połączeniu z prockami amd
        • avatar
         Teodor
         0
         Z produkcji dysków SSD, czyli ich jakiegoś poronionego pomysłu już zrezygnowali. Teraz karty graficzne. Intel nigdy nie robił dobrych kart graficznych, zawsze był cieniem do rywali.
         Cała sytuacja to jakby kroki Intela z przeszłości.
         Powinni się skupić na tym, choćby były kosztami, żeby karta była tania i energooszczędna. Wtedy znalazłoby się wielu nabywców, dopracowaliby kartę i wypuści lepszą, którą powoli zaczęliby konkurować z NVidia i AMD.
         • avatar
          Bywalec2
          0
          Chętnie bym kupił kartę graficzną Intela ale na innych zasadach. Intel musi sobie zdać sprawę z tego, że musi się ostro wsiąść za konkurencyjną politykę swoich kart i chociaż na początku dawać coś ekstra, żeby ludzie chcieli to brać i sami ryzykować niemałe pieniądze na ich niesprawdzone wynalazki.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           @Paweł, znowu pleciesz. Intel nie miał być żadnym powiewem świeżości, jedynie 3cim niby konkurentem. tyle że .... od początku było wiadomo, że i tak wszystko produkuje TSMC więc o jakiej konkurencji mowa?

           to jest pierwsza iteracja dGPU intela od lat, i to niedoszła iteracja. nie spodziewajmy się ani żadnej świeżości, ani konkurencyjności. może premiera level2 pójdzie jak trzeba. zobaczymy :) na razie nie ma się co jarać clickbajtowymi artykułami.