Pamięć flash

Karty pamięci XQD z magistralą PCI Express

przeczytasz w 2 min.

Superwydajne i niewielkie nośniki

Nowe karty przeznaczono na rynek profesjonalnej fotografii. W pewnym sensie to reaktywacja standardu Compact Flash, ale w superszybkiej wersji z magistralą PCI Express. Z zewnątrz karty XQD przypominają karty Compact Flash zmniejszone do rozmiaru nieco większego niż kart SD.

Czy na rynku fotografii cyfrowej jest miejsce na nowy standard? Przyglądając się dominacji pamięci Secure Digital, które stały się tak popularne, że większość amatorów zapomniała co to jest Memory Stick, a także Compact Flash, można mieć wątpliwości Jednak w bardziej zaawansowanych modelach aparatów nadal króluje standard Compact Flash, a w najnowszym modelu Canon EOS-1 Dx zrezygnowano nawet z opcjonalnych wcześniej slotów SD.

Na początku 2010 roku pojawiły się pierwsze karty SDXC, które wyznaczyły nową ścieżkę rozwoju standardów pamięci Secure Digital. Organizacja Compact Flash nie mogła pozostać dłużna i rozpoczęła prace nad czymś, co ma rozszerzyć możliwości kart Compact Flash.

Karta pamięci XQD
Karta XQD przypomina miniaturowy dysk SSD. Kto wie może w przyszłości właśnie takie rozmiary będą miały dyski SSD montowane w urządzeniach mobilnych.

I właśnie teraz widzimy efekty tych prac w postaci zakończenia prac nad standardem XQD. Karty pamięci XQD są nieco większe i dwa razy grubsze od pamięci SD. Jednak ich obudowa, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością, każe je traktować jako mniejsze wersje kart CF. Zmniejszenie rozmiaru do 38,5 x 29,8 x 3,8 mm to dobry krok, gdyż rozmiar kart SD wydaje się optymalny.

Karty XQD wyposażono w magistralę PCI Express o przepustowości 2,5 Gbps (w przyszłości będzie to 5 Gbps), co zapewnia bardzo szybką komunikację z urządzeniami, w których zostaną zainstalowane. Prędkości transferu osiągane przez nowe karty mają zaczynać się, powtarzamy „zaczynać”, od 125 MB/s. Taka wydajność oznacza, że znajdą zastosowanie nie tylko w fotografii, ale również w coraz bardziej wymagającym wideo.

XQD

Więcej szczegółów dotyczących standardu XQD poznamy prawdopodobnie na targach CP+ 2012, które będą odbywały się w lutym w Jokohamie. Pierwsze modele kart na rynek mogą trafić już w drugiej połowie przyszłego roku.
 

Więcej o kartach pamięci i akcesoriach:

Źródło: BusinessWire

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Mam nadzieje że będzie adapter do obecnego CF bo osiągi świetnie się zapowiadają, zresztą pewnie też szybko sprzętu pod te karty też nie zobaczymy po aparaty pół i pro wychodzą co parę lat.
  Oraz jakie ceny będą, bo taki Sandisk Extreme Pro 64GB 600x UDMA CF to koszt grupo ponad 1000zl
  • avatar
   toshi123
   0
   Co Ci da adapter? Przecież te karty są wydajniejsze głównie przez zastosowanie nowszego interfejsu - wsadzając je do starego złącza przez adapter ograniczysz ich prędkość do maksymalnej przepustowości CF...