Ciekawostki

Kolejny magazyn komputerowy przestaje istnieć

przeczytasz w 2 min.

PC Magazine od stycznia 2009 będzie dostępny tylko w wersji cyfrowej. Niestety wersja drukowana przestała się opłacać. Kolejny magazyn komputerowy znika z półek salonów prasowych. Wprawdzie nie jest to polski tytuł, ale za oceanem z powodzeniem konkurował z gigantem PC World.

Nie jest tajemnicą, że internet to poważne zagrożenie dla magazynów drukowanych i gazet. Coraz więcej tytułów ma problemy z zachowaniem odpowiedniej kondycji – reklamodawcy przeznaczają ogromne budżety na kampanie online, natomiast czytelnicy zamieniają papier na ekran monitora. I choć często okazuje się, że magazyn prowadzony jest przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, ma do dyspozycji specjalne laboratoria, w których testuje się miesięcznie mnóstwo produktów, jak również zatrudnia inne osoby dbające o jakość materiałów (chociażby korektorów), to jednak internet jest górą. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, że zdecydowaną większość informacji przekazuje szybciej i za darmo (jeśli nie brać pod uwagę comiesięcznego abonamentu). Papier nie jest też z gumy, co w przypadku tematyki komputerowej poważnie odbija się na ilości testów poszczególnych produktów (np. w magazynie nie znajdziemy kilkunastu czy kilkudziesięciu wykresów z testami kart graficznych).

Co więcej, prowadzenie magazynu drukowanego wiąże się z gigantycznymi kosztami. Pomijając utrzymanie odpowiedniego lokalu (najczęściej wynajmowanego), jak i stosunkowo wysokie pensje dla pracowników, największe pieniądze ładuje się w druk. Im większy nakład, tym większy druk, a PC Magazine do niszowych tytułów zdecydowanie nie należy (właściwie powinienem już napisać: należał).

PC Magazine od stycznia 2009 przestanie trafiać do kiosków i salonów prasowych. Lance Ulanoff, redaktor naczelny magazynu, powiedział że czasopismo ciągle będzie wydawane, ale tylko w postaci cyfrowej – przy pomocy oprogramowania Zino.

Zino to ciekawa aplikacja, pozwalająca przeglądać magazyny w formacie cyfrowym, ale zachowując przy tym pewne cechy charakterystyczne dla wersji drukowanych – np. możliwość przewracania stron. Na tej stronie znajdziecie najnowsze wydanie PC Magazine, które można przejrzeć przy pomocy Zino. Kartkowanie stron jest darmowe, ale widać je tylko w postaci miniaturek – powiększyć możemy z kolei tylko 3 wybrane strony (później trzeba już uiścić odpowiednią opłatę). Niemniej warto wypróbować.

A jakie jest zdanie naszych czytelników na temat drukowanych magazynów komputerowych? Czy macie swoich faworytów? Kupujecie regularnie jakiś miesięcznik?

Źródło: DailyTech.com

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carnivor
  0
  ja od zawsze (1999 roku) kupuję tylko CD-Action i chyba bym się pochlastał gdyby okazało się że znikną z rynku... Dla mnie jednak moc papieru nigdy nie przeminie (elitarność, styl, komfort, możliwość namacalnego kolekcjonowania)

  Szkoda że tendencja rynkowa zmierza w innym kierunku...
  • avatar
   carnivor
   0
   nie wydaje mi się aby branża gier czy sprzętu miała tak ogromny priorytet aby każdy musiał wiedzieć co dzień co się w niej dzieje... Zmiany nie następują w niej co dzień. Co innego gazety życia codziennego. Ważną kwestią jest także rzetelność, która w moim odczuciu jest dużo większa w pismach papierowych ponieważ tam nie każdy może pisać. Trzeba być naprawdę dobrym (choć to nie reguła). Wracając so szybkości pojawiania się materiału to osobiście wolę dostać recenzję po miesiącu testowania niż po dwóch dniach pogrywania. Takie są chyba bardziej obiektywne...
   • avatar
    deel77
    0
    Niestety, przestałem kupować tego typu czasopisma już jakiś czas temu. Internet z powodzeniem zastąpił papierowe wydania, i przede wszystkim jest szybszy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     przy dzisiejszesz popularnosci netbook'ow ciekawe czy wogole projekt e-paper przezyje.