Komputery

Komputery Alienware Aurora zakazane w USA – są zbyt prądożerne

przeczytasz w 2 min.

Alienware Aurora R10 i R12 to wypasione komputery, o których z pewnością marzy wielu graczy i entuzjastów. Okazuje się, że nie wszyscy mogą kupić taki sprzęt, bo… jest zbyt prądożerny.

Komputery Alienware Aurora R10 i R12 zakazane w kilku stanach USA

Wszystko przez nowe przepisy dotyczące zużycia energii elektrycznej – 1 lipca 2021 roku stany Kalifornia, Kolorado, Hawaje, Oregon, Vermont i Waszyngton przyjęły rozporządzenie California Energy Commission (CEC) Tier 2, która wymusza na producentach zagwarantowanie pewnego poziomu efektywności energetycznej komputerów.

Problem w tym, że komputery Alienware Aurora R10 i R12 nie spełniają takiej normy, więc, zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogą być sprzedawane w wymienionych lokalizacjach. W takiej sytuacji producent był zmuszony anulować wszystkie zamówienia z owych stanów.

Serwis The Register dopytał firmę Dell (właściciela marki Alienware) o decyzję w sprawie anulowania zamówień: 

„Tak, było to spowodowane wdrożeniem California Energy Commission (CEC) Tier 2, które zdefiniowała obowiązkowy standard efektywności energetycznej dla komputerów PC - w tym komputerów stacjonarnych, AIO i mobilnych systemów do gier. Prawo zostało wprowadzone w życie 1 lipca 2021 roku. Wybrane konfiguracje komputerów Alienware Aurora R10 i R12 były jedynymi takimi systemami w ofercie firm Dell i Alienware.”

Komputery muszą być bardziej ekologiczne. Dla naszego dobra

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest ograniczenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko. Okazuje się, że istotnym problemem jest także kwestia rosnącego poboru mocy komputerów. Według raportu stowarzyszenia Semiconductor Industry Association z 2015 roku, w 2040 roku ilość energii wymaganej do zasilania systemów obliczeniowych przekroczy całkowitą produkcję energii elektrycznej na świecie.

Zużycie energii elektrycznej przez komputery

Rozporządzenie California Energy Commission (CEC) to przykład na to, że rządy nie pozostają bierne na problem i wymuszają na producentach poprawę efektywności energetycznej sprzętu (a więc też zmniejszenie zużycia energii elektrycznej). Rada Obrony Zasobów Naturalnych (Natural Resources Defense Council - NRDC) oszacowała, że wprowadzone zmiany pozwolą zaoszczędzić ponad 2,3 mld kWh energii elektrycznej rocznie (poziom ten odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez wszystkie domy w San Francisco) i przełożą się na ograniczenie emisji 730 tysięcy ton dwutlenku węgla do atmosfery w skali roku. Od 9 grudnia 2021 roku prawo ma obejmować także laptopy i monitory.

Warto dodać, że podobne prawo zostało przyjęte w Unii Europejskiej – od 2014 roku sprzedawane zasilacze też muszą spełniać pewny poziom efektywności energetycznej.

Źródło: The Register, Semiconductor Industry Association, NRDC, Alienware (foto)

Komentarze

58
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  24
  Jakby jeszcze tak odważni i prędcy byli do zakazywania górnictwa, a nie gamingu...
  • avatar
   bodziokrak
   11
   Wymusza się oszczędzanie prądu przez urządzenia mniej prądożerne jak odkurzacze, żarówki, pralki itd a w tym samym czasie lansuje się eko komunikację,czyli samochody elektryczne, pozwala się na koszmarne zużycie energii przez kopanie kryptowalut, teraz górników z chin przejmie Kanada i wszystko jest ok. Nie wiem, ja tego nie rozumiem, albo poprostu nie dostrzegam w tym sensu. Jest kilka znanych przypadków, jak ktoś podjechał takim samochodem pod super szybką ładowarkę i w tym czasie nastąpił blackout w najbliższej miejscowości, niektóre urządzenia w mcdonaldzie na tej stacji przestały działać.
   • avatar
    BariGT
    5
    Niedługo aby sobie pograć trzeba się będzie przeprowadzić do zamordystycznej Białorusi XD
    • avatar
     Aquagen
     4
     Zależy czy chodzi o wymuszenie odpowiednio wysokiej sprawności zasilacza i ew. innych komponentów czy prawnie ograniczony został pobór prądu. Mogę sobie wyobrazić np. genetyka potrzebującego bardzo silnej stacji roboczej, posiadającej dwa zasilacze nawet z certyfikatem 80 Titanium, ale dalej z ogromnym zapotrzebowaniem prądowym. Jego praca służy ogółowi społeczeństwa a pracę krępują mu jakieś prawne limity. Jeżeli pobiera prąd i za niego płaci, to znaczy, że jest mu potrzebny.
     • avatar
      Vengir
      4
      Zerknąłem z ciekawości w te przepisy:

      https://energycodeace.com/site/custom/public/reference-ace-t20/index.html#!Documents/section16053statestandardsfornonfederallyregulatedappliances.htm#vcomputerscomputermonitorstelevisionssignagedisplaysandconsumera5.htm

      https://www.energystar.gov/sites/default/files/CEC_Computers_Computer%20Catgorization_Presentation.pdf

      Dopuszczalny pobór mocy jest definiowany między innymi przez tak zwany Expandability Score, który w większości sprowadza się do podliczenia liczby i rodzajów slotów w komputerze + bonus za chłodzenie cieczą. Dell, dając użytkownikom absolutne minimum, został ukarany.
      • avatar
       AUTO6
       4
       Podpowiadam, że warto byłoby zacząć od kopania kryptowalut - pewnie gdyby to podliczyć to koparki zużywają więcej energii niż te zbanowane komputery gamingowe.
       • avatar
        Virtus
        4
        Czy serwerownie Big Techów też obowiązuje to prawo??
        • avatar
         Euukaliptus
         3
         No i prawidłowo,w ten sposób producenci jak Nvidia(amamam Waty) Intel(amamamamamama Waty) AMD(amam Waty) zaczną skupiać się bardziej na optymalizacji i poszukiwaniu nowych technologii, bardziej efektywnych.
         • avatar
          MokryN
          2
          Szczepionki, samochody elekrycze, wolne komputery dla awszego dobra...Wszystko dla awszego dobra.Towarzysze.
          • avatar
           zack24
           2
           Świat zwariował. Czego jeszcze zakażą? Rowerów, bo zbyt obciążają stawy i kręgosłup? Wtedy z pewnością nakażą rowery elektryczne - hipokryzja do kwadratu!
           • avatar
            piomiq
            2
            A prądożerne ładowarki do Tesli też zakazują? Czy może tylko urządzeń gospodarstwa domowego?
            Hipokryzja jak się patrzy, wylewa się z tych przepisów.
            • avatar
             anemusek
             1
             Pierdoły, głupoty i preteksty, a autor łyka jak karpik zanętę. Big techy dały w łapę to Kalifornia zrobiła im dobrze. Jak inaczej ustanowić monopol na posiadanie wysokowydajnych urządzeń do przetwarzania komputerowego i zmusić ludzi do płacenia gigantycznych pieniędzy za chmury?
             A takie ograniczenia wprowadzają drastycznie większe obciążenie dla środowiska bo po pierwsze ograniczają rozwój i postęp, a po drugie chmury są mniej efektywne bo wymagają oprócz serwerowni nadmiarowych infrastruktury i urządzeń końcowych zamiast tylko tych ostatnich.
             • avatar
              hex3n
              1
              Paweł ruszyłem temat ale problem jest obwisłe większy. Polecam video od jaytwocent na YouTube. Chodzi o gry, oprogramowanie
              • avatar
               Preston2009
               1
               Było już na YT, że prawo to nie dotyczy składaków. Także można kupić słabszy komputer i dokupić mocną kartę graficzną. Nie napisaliście także o tym, że w te przepisy był zaangażowany Intel co jest dziwne jak popatrzy się na ich najmocniejsze procesory. Chyba, że coś kombinuje na najbliższe lata.
               • avatar
                STW_PRO
                1
                Prędzej zniknie pc mr niż kopanie kryptowalut
                • avatar
                 awesome1337
                 -7
                 no i po to własnie jest ten standard atx12vo, to że powstał było odpowiedzią na zmiany prawne w stanach
                 • avatar
                  kitamo
                  -7
                  Ja mysle ze wiekszosc tu z czytających nie rozumie o co chodzi w tej aferze z alienware i dlaczego akurat tylko na te zestawy padło.
                  • avatar
                   LocutusOfBorg
                   0
                   A pro po Alien Aurora https://youtu.be/8ulhFi5N2hc
                   • avatar
                    LocutusOfBorg
                    0
                    Amerykanie o nowym prawie JayzTwoCents https://youtu.be/N5fc5ZX6Kzk