Telewizory

Koniec LCD od Panasonica

przeczytasz w 2 min.

Japoński koncern zapowiada koniec produkcji własnych paneli LCD. Co będzie dalej?

Jak podaje Nikkei Asian Review, a za nim Agencja Reutera, Panasonic podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) w swoim ostatnim zakładzie w Himeji w Japonii.

Zakład ten rozpoczął produkcję paneli LCD w 2010 roku, ale jak dotąd nie przynosił spodziewanych zysków. Koniec produkcji paneli LCD (zaplanowany na wrzesień bieżącego roku) nie oznacza zamknięcia fabryki ‒ będzie ona kontynuować wytwarzanie wyświetlaczy samochodowych i medycznych. Pomimo tego, po zakończeniu produkcji telewizorowych paneli LCD całkowity wolumen produkcji zakładu w Himeji spadnie aż o 75%.


fabryka w Himeji

Informacja o zakończeniu produkcji wyświetlaczy LCD w Japonii ma bardziej znaczenie historyczne, niż sprzedażowe. Warto przypomnieć, że w 2012 roku Panasonic zamknął fabrykę LCD w Mobara, w 2013 zakończył produkcję plazm, a później zamknął jeszcze kilka mniejszych zakładów, w tym fabrykę odtwarzaczy Blu-ray na Słowacji. Przypomnijmy też, że od kilku lat Panasonic wykorzystuje w swoich telewizorach kombinację paneli LCD od AUO (VA), LG (IPS) oraz Innoluksa (VA), a ostatnią dużą serią wykorzystującą własne panele IPS wyprodukowane w Himeji była bodajże ta oznaczona cyframi „50”, czyli na przykład flagowa WT50.

Zaprzestanie produkcji paneli LCD przez Panasonica sprawi, że Sharp zostanie jedynym japońskim producentem paneli LCD do telewizorów (choć po przejęciu kontrolnego pakietu akcji Sharpa przez firmę Hon Hai (bardziej znaną jako Foxconn), można oczywiście dyskutować o tym, czy będą to jeszcze produkty w pełni „japońskie”). Warto zaznaczyć, że najnowsze telewizory Sharpa sprzedawane na naszym rynku nie są produkowane przez Japończyków, ale przez zarządzaną przez Osetyjczyka firmę UMC ze Słowacji. Te „słowackie” Sharpy wykorzystują różnej jakości panele dalekowschodnie, w tym, ostatnio, wyświetlacze IPS od LG.

Tych, którzy mogli się poczuć nieco zaniepokojeni najnowszą decyzja Panasonica uspokajamy, że według aktualnych informacji koncern z Osaki będzie nadal oferował na naszym rynku telewizory LCD i nie zamierza zaprzestać ani ich sprzedaży, ani ich produkcji. W najnowszej gamie telewizorów Panasonica oznaczonej symbolami DX (4K) i DS (Full HD i HD Ready) wykorzystano wyświetlacze LCD od tajwańskiego Innoluksa (w szczególności serie DX700, DX730, DX750, DX780, DX800 i DX900 o przekątnych 40, 50, 58 i 65 cali) oraz koreańskiego LG (matryce IPS, serie DX600, DX650 o przekątnych 49 i 55 cali).

Aktualny wybór telewizorów LCD Panasonica jest bardzo szeroki, a japońska firma nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Już za trzy miesiące rozpoczną się berlińskie targi IFA, na których Panasonic prawie zawsze pokazuje ciekawe telewizorowe nowości (tak przecież było z OLED-em TX-65CZ950). Tak będzie najprawdopodobniej również i w tym roku.

Więcej informacji o decyzji Panasonica i jej przyczynach znajdziecie w filmie Agencji Reutera (w języku angielskim) oraz w oficjalnych informacjach NikkeiReutera.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    11
    Najpierw skonczyli z plazmami, a teraz z wlasnymi ekranami lcd.
    Szkoda, bo Panas to jedna z tych ostatnich firm nie produkujacych wedle zasady "do konca gwarancji i papa".
    • avatar
      vegasnight9
      3
      No i gitara. Najwyższa pora skończyć ze sztucznym przedłużaniem życia tej marnej technologi. Niech inwestują w OLED
      • avatar
        hideo
        3
        panele jak panele ale Panasonic LED LCD DX900 UHD TV i UHD OLED TV CZ950 to aktualni mistrzostwie świata w jakości obrazu i najlepszy przykład że sam panel to nie wszystko co się liczy w telewizorze
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          E tam. Ja szczerze nawet nie wiem jaką mam matrycę w tv więc raczej nie sądzę by większość ludzi zauważyła zmianę. Myślę że akurat panasonic broni swojej jakości więc nawet jak zmienią dostawcę to znajdą kogoś takiego na tym samym poziomie i będzie tak samo świetnie hulać. Don't panic
          • avatar
            grzech7
            1
            No i SUPER! Era lcd się powoli kończy:)
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Gdyby tam móc cofnąć czas i łyknąć plazmę 65 z ostatniej serii Panasa. Albo i dwie
              • avatar
                Jigsaw
                1
                Ja tam od zawsze szanuje panasonica za super telewizory. Ostatnio jednak kupiłem kolejny ich bardzo popularny model i po miesiącu padła matryca i uwaga co najlepsze matryca jest produkcji LG lecz panasonic stanął na wysokości zadania i wymienił mi matrycę na nową odbierając tv z domu i przywożąc na swój koszt (gwarancja door to door) Jak dotąd od 2 lat wsio ok lecz niesmak pozostał ponieważ porysowano mi przednią obudowę pewnie przesuwając tv po stole i rzucając nim jak to robią "serwisy" u mietka. A wrócił oklejony foliami jak nowy byle by nie zobaczyć przy odbiorze uszkodzeń ehh.
                • avatar
                  majka_01
                  0
                  Szkoda, aczkolwiek matryca to jednak nie wszystko. Lubię Panasonica i w sumie uważam, że to jedyna porządna firma robiąca tv więc liczę na to, że dalej będą świetni jakościowo i akurat to im nie zaszkodzi
                  • avatar
                    kristof080
                    0
                    Ja uzywam sony, i tez jakos nie zauwazylem zeby byly problemy z jakoscia, nie moge tez narzekac na serwis sony ( bo nigdy nie musialem z niego korzystac). A uzywam ich produktow od 20 lat.