Nauka

Koniec z brudnymi ekranami coraz bliżej

przeczytasz w 1 min.

I nie tylko ekranami. Naukowcy z University of Michigan opracowali bowiem wytrzymały i przezroczysty materiał, który jest w stanie skutecznie odpychać różnorakie ciecze i tym samym nie dopuszczać do brudzenia się jakichkolwiek przedmiotów.

Wokół nas jest coraz więcej wyświetlaczy, którym brud nie służy, a które brudzą się bardzo łatwo. Problem ten chcą rozwiązać naukowcy z University of Michigan, którzy zaprezentowali coś bardzo ciekawego.

Naukowcom udało się stworzyć materiał omnifobowy odpychające rozmaite ciecze (wodę, olej, alkohole...). Samo w sobie nie byłoby to niczym wyjątkowym, ale ich wynalazek jest w dodatku bardzo wytrzymały, przezroczysty, gładki i przystosowany do wielu potencjalnych zastosowań przemysłowych: od ekranów urządzeń mobilnych, przez obiektywy kamer, po meble czy ściany.

„Mam dwulatka w domu, więc ten projekt to dla mnie coś więcej niż nauka” – powiedział prof. Anish Tuteja dowodzący zespołem. Wraz z resztą ekipy nie prowadził on testów na zasadzie „wymieszaj substancje i zobacz, co się stanie”, lecz wykorzystał oprogramowanie komputerowe, które (dzięki matematyce i bogatym zbiorom informacji) pozwalało przewidzieć efekt różnych kombinacji. 

Dlaczego zdecydowano się zerwać z tym schematem? Ponieważ „w przeszłości naukowcy brali bardzo trwałą substancję i drugą, mocno odpychającą. Ich wymieszanie niekoniecznie daje jednak trwałą i odpychającą powłokę” – powiedział Tuteja. Tymczasem mieszanka dwóch „niedoskonałych” składników może dać zachwycający efekt. 

Udało się odnaleźć dobre składniki i wymieszać je w odpowiednich proporcjach. Naukowcy twierdzą, że gotowy produkt będzie mógł zaliczyć komercyjny debiut w ciągu najbliższych dwóch lat. Początkowo materiał będzie dość drogi, ale z czasem ma poważnie stanieć (dzięki malejącym kosztom pozyskiwania najważniejszych składników, F-POSS i fluorowanego poliuretanu). Pozostaje więc tylko trzymać kciuki.

Źródło: ZME Science, Science Daily. Foto: Michigan Engineering

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    Problem nie zniknie, po prostu zostanie "odepchnięty" na inne elementy.
    • avatar
      Fiona
      2
      Zaraz to popsują, podobnie jak swego czasu nylon
      • avatar
        Silver
        0
        Ok pytanie w takim razie jak to nanosić? Do teflonu też nic nie przywiera dlatego takie bardzo "ekologiczne" kleje są na bazie azbestu, bo jako jedyne potrafią utwierdzić teflon na patelni. Tak - mam świadomość, że w tym przypadku wpływ temperatury ma ogromne znaczenie.
        • avatar
          steelek
          0
          Przecież o przeźroczystym szkle to ja czytałem ładne kilka lat temu jak to polscy technolodzy opracowali technologie robienia praktycznie kazdej powierzchni hydrofobowa poprzez wypalanie laserem specjalnych wzorów na powierzchniach materiału. I też miało być w ciągu roku czy dwa dostepne w telefonach itp...

          Taaa....
          • avatar
            gieteiks
            0
            Niech to robia bo zarobia na tym a mi sie to przyda i nie tylko mi