Gadżety

Konsumenci boją się o swoje pliki i dane prywatne

przeczytasz w 2 min.

80 procent użytkowników komputerów jest świadoma niebezpieczeństw związanych z używaniem nielegalnego oprogramowania. Badanie, zlecone przez Microsoft, przeprowadzono na próbie ponad 38 000 użytkowników komputerów z dwudziestu państw, w tym Polski.

Aż trzech na jednego z ogólnej liczby ankietowanych przyznało, że korzystanie z pirackiego oprogramowania nie jest tak bezpieczne, jak korzystanie z  oprogramowania oryginalnego. Jednocześnie, 82 procent respondentów poleciłoby oryginalne oprogramowanie przyjacielowi.

 Warto przeczytać:
 

Wyniki badania świadczą o tym, że świadomość konsumentów co do istnienia nielegalnego oprogramowania jest wysoka. Jednocześnie konsumenci uważają, że wiele jeszcze w tym zakresie jest do zrobienia. 73 procent ankietowanych preferuje oryginalne oprogramowanie. Co więcej, ponad 70 procent respondentów jest zdania, że legalne oprogramowanie jest bardziej bezpieczne, stabilne i pozwala na szybkie instalowanie aktualizacji.

Wyniki ankiety pokazują także, że problem nie wynika z faktu dokonywania zakupów w sposób beztroski czy nieprzemyślany. 72 procent ankietowanych, którzy kupili oryginalne oprogramowanie przez Internet deklarowało, iż samodzielnie sprawdza opakowanie, aby upewnić się co do legalności nabytego produktu. W tym samym celu blisko 80 procent respondentów dwukrotne wpisuje kod aktywujący oprogramowanie.

W badaniu wzięli również udział polscy użytkownicy komputerów. 39 procent z polskiej próby liczącej 2001 osób uważa, że istnieje istotna różnica pomiędzy legalną a piracką wersją oprogramowania. Przeciwnego zdania jest 25 procent badanych. 67 procent polskich użytkowników komputerów chce używać legalnego oprogramowania, przy czym 71 procent respondentów uważa, że jest ono bardziej bezpieczne, 67 procent – że bardziej stabilne, a 74 procent – że dzięki niemu łatwiej jest przeprowadzić aktualizację.

19 procent polskich ankietowanych uważa, że pirackie wersje oprogramowania są tak samo bezpieczne, jak te posiadające oryginalne licencje. Przeciwnego zdania jest jednak 44 procent Polaków. W odniesieniu do pirackich programów komputerowych, 20 procent polskich ankietowanych uważa, że może ono doprowadzić do utraty danych zapisanych w pamięci komputera, a 15 procent – że może doprowadzić do kradzieży danych osobowych. Jedynie 10 procent ankietowanych nie sygnalizowało braku poczucia bezpieczeństwa związanego z używaniem nielegalnego oprogramowania.

Konsumenci, którzy nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że nielegalne i legalne oprogramowanie jest takie samo, uważają także, że pirackie wersje mogą częściej doprowadzić do wystąpienia pewnych sytuacji, co przedstawia poniższa tabela.

 
Bardziej możliwe przy używaniu nielegalnego oprogramowania
Prawdopodobieństwo wystąpienia jest takie samo bez względu na wersję oprogramowania
Nie wiem
Otrzymywanie wielu informacji o błędach
57%
30%
14%
Zmuszenie do ponownej instalacji oprogramowania,
bo poprzednia przestała działać
59%
30%
11%
Wykorzystanie danych osobowych przez osoby do tego nieuprawnione
56%
28%
15%
Kradzież haseł lub informacji o koncie
56%
29%
15%
Utrata danych (zdjęć lub innych plików)
55%
32%
13%

Obecność wysokiej jakości podróbek na rynku sprawia, że odróżnienie nielegalnego oprogramowania jest dla użytkowników dużym wyzwaniem. Większość ankietowanych wybrałaby legalny produkt, gdyby miała wybór, ale mniej niż połowa deklaruje, że umiałaby rozpoznać nielegalne oprogramowanie.

Wskazówki, jak rozpoznać nielegalne produkty przeczytać można na stronie internetowej www.howtotell.com.

Źródło: inf. prasowa

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  każdy by uzywał legalnego softu gdyby cena była nizsza zamiast isc w duzą sprzedaz małym zyskiem to idą dużym zyskiem a małą sprzedaża a potem mówia ze jest duze piractwo.
  Tak samo jak stwierdzenia stac sie na komputer za np 4000 zł to stać sie na soft orginalny tylko patrzac na to w inny sposób na komputer raz wydajemy a n soft trza by cały czas kupować co przekroczy kilkakrotnie cene kompa.
  Reasumując nizsza cena softu musi być inaczej to bedzie walka z wiatrakami
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Hehe ja już nie nagrywam nic na Płyty. Jak już to programy diagnostyczne. Kiedyś oryginalne płyty przegrywałem dla bezpieczeństwa nie dla piracenia.
   • avatar
    Stork
    0
    Bezpieczniejsze, lepsze i wgle !!
    Kto robił test? m$
    ....
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     HEJ! Napiszcie tez news o ogromnych roznicach miedzy oryginalnymi filmami a tymi spiraconymi. Od tego mozna by zaczac:
     http://i45.tinypic.com/2j1vkgw.png
     • avatar
      _nick_
      0
      "Aż trzech na jednego z ogólnej liczby ankietowanych przyznało,"

      Trzech na jednego to banda łysego :P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Obecna kampania antypiracka powoli staje się nudna, jednostronna i czasem wręcz żenująca. Czemu media głośno nie zaczną mówić o obniżaniu cen ??
       Z Painkillerem wyszło , z filmami w Chinach tak samo. Czemu temat walki o niższe ceny wogóle nie istnieje w mediach ??
       Jeszcze tylko ukrócą rynek wtórny oprogramowania i pełne zwycięstwo.
       Ale nowomoda poklasku sponsorom (w końcy dają gry, wersje testowe i najważniejsze REKLAMY , to wiadomo komu trzeba wchodzić w odbyt)

       Pozdrawiam
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Trwa dalej i trwać będzie bo liczy się tylko zysk. (zapomniałem dopisać)
        • avatar
         Baleryon
         0
         "Przeciwnego zdania jest jednak 44 procent Polaków."

         Należało napisać "ankietowanych", jak przy pozostałych odsetkach. Poza tym "zlecone przez Microsoft", faktycznie zalatuje tam propagandą i straszeniem. Przypomina się dziennikarski lapsus sprzed lat: "Na giełdzie dostępne są już pirackie CD-ROMy, nagrane z charakterystycznym szumem".
         • avatar
          cura666
          0
          Pytania sa tendencyjne... :-)
          • avatar
           endogie
           0
           Sorry ale ankietowani to debile nie ma zadnej roznicy czy uzywamy oryginalnego softu czy pirackiego. Oba sa takie same i tak samo bezpieczne. A z drugiej strony nie kazdy musi sie znac rzeczy. Jedno jest pewne piractwo jest i bedzie i ja jestem za dopuki kolosy typu microsoft i inne na podobie nie zaczna patrzyc na szarego czlowieka jak na szarego czlowieka a nie na bogacza ktory kupi kazdy ich produkt za kazda cene. Pzdrawiam
           • avatar
            Raider0001
            0
            Mi się zaczyna wydawać że reklam jest więcej niż pieniędzy na świecie...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             a gdzie jest "Bardziej możliwe przy używaniu legalnego oprogramowania" bo ja się boje legalnego, zawsze z internetem chce się łączyć, a skąd mam wiedzieć co dokładnie wysyła...
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Po co kobita na trzecim zdjęciu gapi się w okular skoro ma fajne powiększenie na monitorze? :)
              • avatar
               Irrlicht
               0
               Od kiedy Windows mi się rozkraczył haniebnie przy kolejnej zmianie płyty głównej, mam na kompie wyłącznie legalne oprogramowanie :-)
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ten artykul to w czystej formie pieprzenie.
                • avatar
                 aciuh
                 0
                 Chętnie bym kupił Win 7 licencję na 3 stanowiska Home, gdyby tylko M$ zaczął traktować Polskę poważnie, a nie jak najbogatszy kraj na świecie.