Ciekawostki

Commodore 64 jako koparka kryptowalut? Czemu nie!

przeczytasz w 1 min.

Kopanie kryptowalut cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a górnicy próbują wykorzystywać coraz dziwniejszy sprzęt. Co powiecie na kopanie kryptowalut na…Commodore 64?

Część naszych starszych czytelników pewnie pamięta Commodore 64, który w latach 80. stał się jednym z najbardziej kultowych komputerów na świecie (a dla niektórych pewnie był to pierwszy komputer w domu). Mogłoby się wydawać, że obecnie sprzęt nadaje się jako muzealny zabytek. Okazuje się, że nie do końca, bo można na nim… kopać Bitcoina.

Kopanie kryptowaluty Bitcoin na Commodore 64

Przypominając, Commodore 64 korzysta z procesora MOS Technology 6510, który jest taktowany "zawrotnym" zegarem 1,023 MHz (w wersji NTSC było to 0,985 MHz). Oprócz tego przewidziano 64 KB pamięci RAM i 20 KB pamięci ROM. Na ówczesne czasy była to naprawdę niezła specyfikacja, ale dzisiaj może ona wywoływać co najwyżej uśmiech na twarzy.

Commodore 64

Słaba specyfikacja nie jest jednak przeszkodą, aby kopać kryptowaluty, co potwierdził twórca YouTubowego kanału 8-Bit Show And Tell.

Okazuje się, że Commodore 64 z oprogramowaniem Bitcoin Miner 64 jest w stanie kopać Bitcoina (konieczne jest jednak podłączenie współczesnego komputera, który będzie przesyłał blok do obliczeń). Nie wierzycie? No to zobaczcie sami:

Oczywiście wydajność C64 w kopaniu kryptowalut nie jest zbyt wysoka (lekko mówiąc) – taki eksperyment należy bardziej traktować jako ciekawostkę, aniżeli pomysł na zbudowanie koparki. Wcześniej podobne doświadczenie przeprowadzono na konsoli Nintendo Game Boy.

Źródło: YouTube @ 8-Bit Show And Tell, Wikipedia (foto)

Zobacz więcej o kryptowalutach:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  6
  Czyli sam nie kopie tylko wspomaga...
  Czekam na taką samą notkę ale z komputerkiem ZX Spectrum...Albo nawet ZX 81...
  • avatar
   OpusDei
   1
   Najlepszą maszynerią do kopania krypto jest rządowa aparatura do śledzenia obywateli i zarządzania nami. tam jest kosmiczny potencjał ...należy tylko to im zhakować!
   Nie będzie to zresztą nowość, takie procedery już miały miejsce, tak jako świadome działanie urzędników jak i czyn osób trzecich.
   • avatar
    _SnR_
    0
    Przeciez taki artykul juz byl...
    • avatar
     BariGT
     0
     Swego czasu konsole PS3 byly niezłym narzędziem do kopania
     • avatar
      brettsinclairdannywilde
      0
      Nawet gdyby podłączyć wszystkie wyprodukowane C64, to i tak jednego bitcoina szło by się dokopać chyba po 1000 czy nawet więcej latach :-D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       niech sobie kopie jak żółw. ale problemem jest tu efektywność energetyczna która jest żadna. dlatego retro sprzęt i kryptowaluty to ciekawostka, tak samo jak kręcenie zegarków na azocie.

       @Paweł kolejny artykuł bez podstawowych ważnych informacji :(
       • avatar
        Ahura
        0
        już gameboya przerabiali. nic nowego, pseudo ciekawostki które są clickbaitami bo krypto jest w modzie.
        • avatar
         piosylant
         0
         Z tymi taktowaniami to chyba na odwrót.