Ciekawostki

Ban dla górników – wchodzi zakaz kopania kryptowalut

przeczytasz w 2 min.

Kopanie kryptowalut to łatwy sposób na duży zarobek, ale część państw zakazuje takiej działalności. Niedawno podobny zakaz został uchwalony w Kosowie - rząd zapowiedział, że kopalnie kryptowalut będą zamykane przez odpowiednie służby.

Ze względu na niskie ceny energii elektrycznej, kopanie kryptowalut stało się opłacalnym biznesem w Kosowie. O co chodzi w kopaniu? Mówiąc w uproszczeniu, udostępniając moc obliczeniową komputera, „górnicy” otrzymują wynagrodzenie w postaci wirtualnej waluty.

Ile można zarobić? Okazuje się, że naprawdę sporo, szczególnie jak na tamtejsze warunki. Jeden z anonimowych informatorów podał agencji Reuters przykład - posiadając koparki z 40 kartami graficznymi (nie ujawniono o jakie modele chodzi), miesięczne rachunki za prąd wynoszą około 170 euro, ale zyski oscylują w granicach 2400 euro.

Kosowo zakazuje kopania kryptowalut

Dla gospodarki kraju niekoniecznie jest to takie dobre. Kosowo 90% produkcji energii elektrycznej uzyskuje poprzez spalanie węgla brunatnego, ale ilość ta jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb mieszkańców i ponad 40% zużywanej energii jest importowana z innych państw. Ostatnio sytuacja kraju uległa pogorszeniu - ze względu na przestoje elektrowni i wzrost cen importowanej energii, władze zostały zmuszone do wprowadzenia stanu wyjątkowego i przerw w dostawach prądu. Mówi się o największym kryzysie energetycznym od dekady.

Koparka kryptowalut

Na tym nie koniec. Na początku roku Kosowo podjęło jeszcze bardziej drastyczne kroki - próbując ograniczyć zużycie energii elektrycznej, tamtejszy rząd wprowadził prawo zakazujące kopania kryptowalut.

Górnicy, którzy nie podporządkują się decyzji, będą musieli liczyć się z zamknięciem biznesu. Minister gospodarki i energii, Artane Rizvanolli powiedziała w oświadczeniu:

Organy ścigania wraz z innymi odpowiednimi instytucjami będą zamykać działalności, które zostaną zidentyfikowane jako kopalnie kryptowalut.

Warto dodać, że Kosowo nie jest pierwszym państwem, które zakazuje kopania kryptowalut. Wcześniej podobne prawo uchwalono w Chinach, a szwedzkie instytucje wezwały do wprowadzenia takiego zakazu w Unii Europejskiej. Myślicie, że podobne prawo powinno zostać wprowadzone w Polsce?

Źródło: Reuters

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  loostraat
  14
  Zakaz kopania krypto może powstać tam gdzie jednoznacznie decyzyjne organy oceniają taką działalność negatywnie. Ale u nas albo w UE do tego na pewno nie dojdzie, bo przecież to "ogranicza przedsiębiorców", odwracamy się od nowoczesnej technologii (podobno mają być nawet ziemniaki z blockchainem) i inne takie podobne...
  Mało kto przyzna że krypto generuje problemy na rynku kart graficznych, umożliwia pranie kasy (haker zaszyfrował Ci dysk - wpłać BTC), bezsensownie marnuje energię (oczywiście z czysto kapitalistycznego punktu widzenia jest OK, wydajesz 200 euro zarabiasz 2400, i to na zasadzie buddyjskiego młynka, zero wysiłku a kasa leci.. tylko proste pytanie: na co powinno się wykorzystać energię jeśli jest jej niedobór, na dodanie paru zer na koncie czy na ogrzanie mieszkania albo napędzenie auta).
  • avatar
   Quenser
   11
   I dobrze pobór energii jest nie współmierny do uzyskanych zysków gospodarczych. Niech to dziadostwo umrze śmiercią naturalną....
   • avatar
    pawluto
    5
    Po co zakazywać kopania jak wystarczy zakazać respektowania i dopuszczania tych walut do rynku...
    To rozwiązuje sprawę definitywnie.
    • avatar
     KENJI512
     4
     Zakazać tego raka nic nie wnoszącego do społeczeństwa, nawet wartości rozrywkowej.
     Jedynie $#%@@^$#$ graczy, profesjonalistów i wszystkich innych co potrzebują komputer w normlanej cenie.
     • avatar
      SerwusX
      4
      Ale clickbait w tytule musi być.
      • avatar
       Janisz
       3
       Zasoby się kurczą, ceny energii rosną, a bezsensowne marnotrawstwo energii w celu wygenerowania ciągu zer i jedynek, które przez bandę oszołomów uznane zostało za coś warte trwa w najlepsze ku uciesze bandy spekulantów, złodziei, szantażystów, bandytów, terrorystów i innej maści "bojowników o wolność".
       • avatar
        MaNiAc
        3
        ClickBait...
        • avatar
         kryspin34
         1
         Pol roku temu pojawil sie podobny clickbait, wtedy chodzilo o Chiny. Zapytalem, czemu w tytule nie jest napisane, ze chodzi o Chiny. Jeden z redaktorow Wojciech Spychała odpisal: " a gdzie te farmy mieli zamknąć? W jakim innym "kraju" władza ma taką władzę ;)"

         yyy Kosowo?
         • avatar
          Gnom_Z_Piany2
          0
          no i bardzo dobrze. tu wystarczy nowelizacja prawa energetycznego, pod kątem zakazu użytkowania określonych nośników energii w określonych celach. wystarczy sprawdzić tych co skokowo pobierają większe ilości prądu, zrobić wizję lokalną pod groźbą nierealizacji umowy o dostarczanie prądu. jeśli kopalnia, odcinamy prąd. niech sobie kopią na swoim agregacie lub panelach. sama delegalizacja krypto nie powinna mieć tu miejsca.

          btw. w USA kopacze kupili całą starą elektrownię węglową, ale to też powinno być jakoś regulowane. my mamy przechodzić na dziwaczne i drogie samochody na prąd, a oni sobie odpalają starą węglówkę.
          • avatar
           saser
           0
           Jestem za calkowitym zakazem. Krypto jest instrumentem finansowym w 100% spekulacyjnym. Nie posiada obiektywnie żadnej wartości i nikt i nic nie jest gwarantem jego wypłacalności. Dodatkowo w Polsce przyczynia się do zanieczyszczczenia środowiska i wzrostu emisji CO2 do atmosfery. Duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. To szkodzi nam wszystkim. Moim zdaniem - zdelegalizowac.
           • avatar
            Erikson83
            -1
            Na to w UE prądu nie szkoda...
            • avatar
             rob 25
             -2
             Krypto waluty to takie dzisiejsze wampum ,stworzone dla frustratów ekonomii .Realny pieniądz musi mieć oparcie we władzy.Dlatego kreowanie tego g**** to czyste szaleństwo!
             • avatar
              Yansi
              0
              Powinien też być ban dla pismaków maziających notorycznie clickbajty. :P
              • avatar
               zmyslowasowa
               0
               I zakazać wydobywania złota. Przecież to nie ma żadnej wartości. Wydobywanie złota zatruwa wodę. Przetapianie złota, to bezsensowne marnowanie energii.
               Żeby jakieś gwiazdki nosiły błyskotki.
               Przecież my Polacy wolimy żelazo.