• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Chcą zakazać kopania kryptowalut w Unii Europejskiej - czarne chmury nad górnikami
Ciekawostki

Chcą zakazać kopania kryptowalut w Unii Europejskiej - czarne chmury nad górnikami

przeczytasz w 2 min.

Kryptowaluty wzbudzają mieszane uczucia – jedni widzą w nich rewolucję systemu finansowego, inni bańkę spekulacyjną, a nawet zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Ostatnio szwedzkie instytucje wezwały do zakazu kopania kryptowalut w Unii Europejskiej.

Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego i Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska opublikowały dokument, w którym zwracają uwagę na negatywny wpływ kryptowalut na środowisko naturalne - ich wydobycie prowadzi do dużej emisji gazów cieplarnianych i może mieć istotny wpływ na zmiany klimatyczne. W takiej sytuacji zachodzi konieczność uregulowania aktywów kryptograficznych.

Naukowcy alarmują – kryptowaluty mają ogromny wpływ na środowisko

Według szacunków badaczy z University of Cambridge i Digiconomist, dwie najważniejsze kryptowlauty na świecie – Bitcoin i Ethereum, łącznie zużywają około 2x więcej energii elektrycznej niż cała Szwecja. Wysokie zapotrzebowanie na energię wynika z procesu wydobycia (w tym przypadku jest to algorytm proof of work), który wymaga zaangażowania dużej mocy obliczeniowej komputerów. Gdyby tego było mało, wraz ze wzrostem wartości kryptowalut, zwiększa się skomplikowanie owych obliczeń, więc konieczne jest też zwiększanie mocy obliczeniowej. Można zatem przyjąć, że im Bitcoin staje się droższy, tym bardziej jest szkodliwy dla środowiska.

Digiconomist szacuje, że system związany z kryptowalutami, przy obecnej wartości rynkowej, wprowadza do atmosfery nawet 120 milionów ton dwutlenku węgla (CO2) rocznie. Wartość tą można porównać do emisji generowanej przez 100 milionów lotów między Szwecją a Tajlandią (i to w obydwie strony).

Farma kryptowalut

Szwedzi chcą zakazu kopania kryptowalut

W takiej sytuacji Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego i Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska sugerują wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą zaradzić szkodom wywoływanym przez kopanie kryptowalut przy wykorzystaniu energochłonnego algorytmu proof of work.

Urzędnicy sugerują wprowadzenie podatku od energochłonnej produkcji Bitcoina. Dodatkowo, firmy, które zajmują się obrotem kryptowalutami wydobytymi przy użyciu energochłonnego algorytmu POW, nie mogłyby ani opisywać, ani też reklamować swojego biznesu jako zrównoważonego dla środowiska.

Niestety, może tutaj być konieczne podjęcie bardziej restrykcyjnych działań. Urzędnicy wzywają Unię Europejską do rozważenia wprowadzenia zakazu stosowania algorytmu proof of work przy kopaniu kryptowalut. Szczególnie, że istnieją inne modele, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii o 99,95% przy zachowaniu funkcjonalności technologii (np. proof of stake - wiemy, że niedługo na taki model ma przejść Ethereum).

Co myślicie o pomyśle Szwedów? Unia Europejska rzeczywiście powinna wprowadzić tak restrykcyjne prawo dla górników?

Źródło: Finansin Spektionen

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  16
  No wreszcie!
  • avatar
   gormar
   8
   Małe sprostowanie. Algorytm Proof Of Work nie wymaga stosowania ogromnych mocy obliczeniowych, tylko przy wzrastającej ilości chętnych na wykopanie sobie kasy, został tak zaprojektowany, aby sztucznie podnosić poziom trudności i stabilizować ilość wydobywanej kryptowaluty w danym czasie. Niestety przez ogromną zachłanność ludzi dochodzimy do obecnego poziomu marnowania energii elektrycznej. :(

   Obecnie jedynym wyjściem to przejście na Proof of Stake i zarabianie na transakcjach, czyli na tym do czego oficjalnie zostały te kryptowaluty stworzone. Szczególnie, że przykładowo BitCoin został już wydobyty w ponad 90%. To po co na te pozostałe 10% marnować 200x więcej energii elektrycznej przez najbliższe 120 lat?
   • avatar
    Korzyk
    6
    Powinni zakazać kopania kryptowalut bo przez to ceny kart graficzny są większe
    • avatar
     pablo603
     5
     ALE BÓL DUPSKA KOPACZY KRYPTOGÓWNA W KOMENTARZACH XDDDDDDDDDDDDD DOBRZE WAM TAK GNOJE ZASRANE
     • avatar
      pappcio
      4
      Jest to kolejny krok do kolejnego podatku opartego o ślad węglowy.
      • avatar
       KingLee
       2
       Jakie to klasyczne: nowy podatek na rozwiązanie problemów.
       • avatar
        Revenant
        2
        Popieram. Dosyć prania pieniędzy i unikania opodatkowania.
        • avatar
         keepercraft
         1
         Przydało by się ukrócić to szaleństwo na wirtualne tulipany.
         Zanim wieloryby upłynnią swe aktywa.
         • avatar
          Kitakaze
          0
          Hahaha a transport morski na mazut? Szwecja może sobie zabronić u siebie tylko BO ZA 5 LAT WPROWADZI WŁASNE KRYPTO. O tym zapomnieli powiedzieć. I na pewno sobie tego nie przypomną. Musicie sami poszukać. Od roku trwają prace w czasie gdy EU dopiero wyłoniło kilka organizacji wśród których rozpisze przetarg na własne Krypto. Dziękuję. Pozdrawiam wszystkich zaradnych i bystrych. Zazdrosnych i wiecznie narzekających nie pozdrawiam.
          • avatar
           xmexme
           -1
           Urzędnicy UE na suto opłacanych posadkach szanują swoją pracę i nie będą się śpieszyć. UE coś wprowadzi dopiero jak świat się zdąży zmienić. Zgaduje że za 10-15 lat ogłoszą że nie można kopać na obecnych zasadach gdy już zmienią się zasady zdobywania krypto waluty.
           Unia od lat nie potrafi sobie poradzić z tak prostymi rzeczami jak zmiana czasu gdzie wpływy biznesu na tą decyzję są znikome a co mówić o zakazie marnowania energii.
           • avatar
            Veritatis
            -1
            Ha ha ha - "W takiej sytuacji zachodzi konieczność uregulowania aktywów kryptograficznych"-
            https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryptologia
            • avatar
             Konto usunięte
             -1
             pusty zakaz kopania kryptowalut jest bezcelowy. jednak takie kopanie można dosyć szybko ukrócić, przez dosyć prosty zakaz wymiany danego krypto na tradycyjną walutę na terenie ue. tyle że to i tak nic nie da.

             zamiast tego, o wiele skuteczniejsze by było zmuszenie producentów grafik (w tym amd i nv) do ograniczenia produkcji najmocniejszych grafik, z wyjątkiem tych do serwerowni. w zamian za to, dostarczenie na rynek grafik o mniejszej mocy przetwarzania. prąd i tak drogi.
             • avatar
              Burex
              -1
              Pitu pitu gdyż powód wniosku o zakazywanie kopania kryptowalut jest inny niż ochrona środowiska: bardziej chodzi im o destabilizację banków z tytułu Wyparcia przez kryptowaluty innych walut podatnych na inflację, oraz o problematyczność w opodatkowaniu. Jeżeli chodziło by faktycznie tylko o ochronę środowiska mogli by wprowadzić obostrzenie że w przypadku kopania kryptowalut konieczne jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej zapewniającej zapotrzebowanie energetyczne na koparkę. Aczkolwiek jedna rzecz mnie nadal irytuje: dostępność kart graficznych na rynku. I w tym wypadku powinno się zwiększyć podaż owych kart
              • avatar
               Xergoos
               -2
               następnie prosze odebrać wolność po kawałku każdemu który jest za nakazami jakimi kolwiek bo nie dojrzał do wolności, takich mamy właśnie umysłowych niewolników. Kochają nakazy bo przecież nie dotyczą ich, temu nakazać temu odebrać bo przecież ich to nie dotknie... co za ludzka porażka... może w końcu już byście się oderwali od pługa i zaczeli myśleć za siebie a nie dla Pana.
               • avatar
                ncc1701
                -2
                LoL - widze ze Zandberg wypuscil swoje psy na... Jasne. Zakazac wszystkiego. Kolejnym krokiem powinno byc zakazanie sprzedazy uzywania kart graficznych pobierajacych powyzej 150W. Nastepnie proponuje wprowadzic zakaz sprzedazy i uzywania procesorow pobierajacych wiecej niz 50W. A potem komputerow w ogole. Po co jeden z drugim bedzie zuzywal prad na pierdoly...
                • avatar
                 Burex
                 -2
                 Kryptowaluty są odporne na inflację w przeciwieństwie do zwykłych walut które w przypadku kryzysu dodrukowywuje się na potęgę
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -4
                  Wszyscy tu zapominamy, że to całe kopanie, to tak naprawdę zatwierdzanie całych bloków transakcji na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. gdyby w danej kryptowalucie nie było robionych dużych ilości transakcji, nie byłoby czego kopać. ot cały sekret. a poza tym @gormar, pełna racja. co do transakcji, na nich jako tako się nie zarabia. zarabia się na dorzuceniu własnego bloku z walutą z "nikąd" do zatwierdzonego bloku transakcji, i na tym właśnie polega zarobek górników. jednak, jeśli nie ma czego zatwierdzać, to też nie ma czego kopać :)

                  fakt faktem, proces obliczenia zatwierdzenia jest zbyt energochłonnie. a powodem tego jest to, aby stado kopaczy nie rzuciło się na dane krypto, i nie wykopało od razu całych 100% waluty.
                  • avatar
                   unadarek1983
                   -4
                   Niezłe bzdury ,już bo unia zabroniła :-)
                   • avatar
                    Erikson83
                    -4
                    Nareszcie ktoś pomyślał. ! Na to im prądu nie szkoda !!
                    • avatar
                     cyna76
                     -5
                     Ciekawe ile ton CO2 wytwarzają miłośnicy cyfrowej rozrywki , biorąc pod uwagę marksistowską ideologię socjalistycznego rządu w Szwecji to pewnie kwestia czasu kiedy ktoś zacznie zadawać sobie takie pytanie
                     • avatar
                      slo1q
                      -9
                      Zakazać "wydobycia", posiadania i używania.
                      Dziękuję za przyjście na mój Ted Talk.
                      • avatar
                       greghostor
                       0
                       Już dawno powinni to zakazać.