• benchmark.pl
 • Netflix
 • Królowa Kleopatra nie wyglądała jak Elizabeth Taylor – reżyserka kontrowersyjnego dokumentu Netflixa odpowiada krytykom
Filmy / seriale / VOD

Królowa Kleopatra nie wyglądała jak Elizabeth Taylor – reżyserka kontrowersyjnego dokumentu Netflixa odpowiada krytykom

przeczytasz w 2 min.

“Królowa Kleopatra” – nowy dokument Netflixa, za którego produkcją wykonawczą stoi Jada Pinkett Smith – jeszcze przed premierą narobił wokół siebie sporo zamieszania. W odpowiedzi na krytykę głos zabrała właśnie jego reżyserka.

Królowa Kleopatra nie wyglądała jak Elizabeth Taylor – reżyserka dokumentu Netflixa odpiera ataki

Udostępniony niedawno zwiastun dokumentalnej nowości Netflixa – “Królowa Kleopatra” – wzburzył tłumy, a w samym Egipcie zmierzył się z zarzutem naruszenia miejscowego prawa medialnego. Poszło o kolor skóry tytułowej bohaterki, którą odgrywa ciemnoskóra Adele James. 

Historycy nie potwierdzają zasadności takiego doboru do roli, podkreślając, że nie ma dowodów na to, aby wywodząca się z rodu Ptolemeuszów władczyni miała subsaharyjskie korzenie. Podczas gdy krytyka, a niekiedy nawet bojkot, trwają w najlepsze, głos w sprawie postanowiła zabrać reżyserka tytułu – Tina Gharavi. 

W długiej wypowiedzi, opublikowanej na łamach serwisu Variety, mówi: 

Pamiętam, jak jako dziecko widziałam Elizabeth Taylor grającą Kleopatrę. Byłam zachwycona, ale nawet wtedy czułam, że coś jest nie tak. Czy jej skóra naprawdę była taka biała? Czy dzięki tej nowej produkcji mogłabym znaleźć odpowiedzi na temat dziedzictwa Kleopatry i uwolnić ją z ucisku, jaki Hollywood nałożyło na jej wizerunek?

Dalej czytamy: 

Kleopatrę dzieliło od [...] ptolemejskich przodków osiem pokoleń, co sprawia, że szansa na to, że była biała, jest nieco mniej prawdopodobna. Po 300 latach, z pewnością, możemy bezpiecznie powiedzieć, że Kleopatra była Egipcjanką. Nie była bardziej grecka czy macedońska niż Rita Wilson czy Jennifer Aniston. Obie są jednym pokoleniem z Grecji.

Robiąc research, zdałam sobie sprawę, jakim aktem politycznym byłoby zobaczenie Kleopatry, sportretowanej przez czarną aktorkę. Dla mnie myśl, że ludzie otrzymali wcześniej tak niesamowicie przekłamany obraz – począwszy od Thedy Bary, przez Monicę Bellucci, a skończywszy na Angelinie Jolie i Gal Gadot, które ubiegały się o tę rolę – oznaczało, że musimy zrobić to jeszcze lepiej. Rozpoczęły się poszukiwania kogoś odpowiedniego, kto wprowadzi Kleopatrę w XXI wiek. 

Dlaczego Kleopatra nie powinna być czarną siostrą? I dlaczego niektórzy ludzie chcą, aby Kleopatra była biała? Jej bliskość do bieli wydaje się nadawać jej wartość, a dla niektórych Egipcjan wydaje się to naprawdę ważne.

Po wielu wyczerpujących i niezliczonych przesłuchaniach dostrzegliśmy w Adele James aktorkę, która może przekazać nie tylko piękno Kleopatry, ale także jej siłę. To, co historycy mogą potwierdzić, to fakt, że jest bardziej prawdopodobne, że Kleopatra wyglądała jak Adele niż Elizabeth Taylor kiedykolwiek.

W artykule czytamy również, że zarzut tzw. blackwashingu oraz zawłaszczania egipskiej historii stawiany był ekipie twórców jeszcze na etapie prac na planie: 

Być może nie chodzi o to, że wyreżyserowałam serial, w którym Kleopatra ukazana jest jako osoba czarnoskóra, ale o to, że poprosiłam Egipcjan, aby postrzegali siebie jako Afrykanów i za to są na mnie wściekli. Nie mam z tym problemu.

Kompletną wypowiedź twórczyni znajdziecie pod tym adresem

Królowa Kleopatra – kiedy premiera na Netfliksie?

“Królowa Kleopatra” zadebiutuje w serwisie Netflix 10 maja tego roku.

Źródło: Variety, materiały prasowe

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  31
  Czyli cała "wartość" tego "dokumentu" opiera się na wzbudzaniu kontrowersji? Czy dokument nie powinien opierać się na faktach i badaniach, a nie pomysłach pani reżyser? A nie!! Poprawność polityczna, parytety rasowe itp. bzdury... Jak to mawiał minister propagandy pewnego reżimu? "Kłamstwo powtarzane tysiąc razy stanie się prawdą." Widać media są gorliwymi słuchaczami tego zbrodniarza...
  • avatar
   Szwejk
   21
   Już pomijając fakt że współcześni Egipcjanie mają się nijak do tych antycznych (wędrówki ludów zrobiły swoje) to Netflix ze swoimi "dokumentami" jest po prostu śmieszny i groźny. Pal licho jeśli amerykanie wierzą w te bzdury ale głupota jest zaraźliwa. Kolejna pożywka dla twórców memów.
   • avatar
    studionti
    16
    Pomyliło im się Zimbabwe z Egiptem. Fałszowanie nauki i faktów w imię lewackiej ideologii?
    • avatar
     Bazyliszek
     13
     kolejny black washing - w ciągu ostanich 3 lat, kilkanaście postaci (historyczynych lub nie) przedstawiono jako czarne.
     Nigdy jako azjaci czy latyności, ale zawsze jako czarne
     • avatar
      anemusek
      12
      To ma być dokument, nie fantazja jakiejś pani, a ta pani bredzi. Pomijam już kwestie, że uwcześni Egipcjanie byli bardzo podobni do Koptów czyli niezbyt związani z Nubijczykami czy innymi ludami o ciemniejszej karnacji to sam ród Ptolemeuszy to świetny przykład chowu wsobnego. Greckiego... Trzeba pamiętać, że rodzice Kleopatry jak i ich rodzice byli krewnymi i to bliski (są dwie wersje - ojciec Kleopatry był wujkiem albo bratem jej matki), a i sama Kleopatra parowała się z swoim bratem min. To było powszechne w historii tego rodu. Natomiast nie było powszechne mieszanie się z miejscowymi (też w większości raczej o indoeuropejskiej urodzie - badania próbek genetycznych z mumii potwierdzają bliskie pokrewieństwo starożytnych Egipcjan do Palestyńczyków, Libańczyków, Jordańczyków. Dzisiejszych. Najśmieszniejsze, ze dzisiejsi Egipcjanie mają bliżej do Berberów i innych ludzi z terenów subsaharyjskich niż do starożytnych Egipcjan czy do Arabów - w większości genetycznie są pod silnym wpływem napływu tych ludów około 700 lat temu)
      Najlepiej oddać głos osobom, które ją widziały. W rzymskich przekazach jest mało informacji ale jednak przedstawiana jest jako blada osoba (taka moda była wśród greckiej i rzymskiej arystokracji) o kasztanowych włosach. hakowatym zakrzywionym nosie i ostrych rysach. Niezbyt urodziwa zresztą.
      • avatar
       Lukasxxz
       10
       Aha, czyli w sumie wychodzi na to, że czarni mogą zaistnieć tylko dzięki temu, że biali mają akurat na nich fetysz i modę.
       • avatar
        DelianoCarl
        8
        świat zwariował. lewactwo rozprzestrzenia się za szybko.
        • avatar
         Marek1981
         5
         Ludzie są coraz głupsi i sfikowani na poprawność równości płci koloru czy ekologii. Doszło już do takiej przeginki że już najbardziej prześladowanymi osobami na planeci są biali faceci co nie są wkoterrorystami
         • avatar
          deseczka
          5
          Choćby zgarnęli wszystkie Oskary świata, NIE dla zasady. Aby nie wspierać debilizmu na świecie.

          No chyba, że nakręcą dla równowagi biografię Martina Luthera Kinga i w głównej roli obsadzą np. DiCaprio :-D
          • avatar
           xxxpavlo
           3
           Tak się tworzy nową "historię", kiedyś był komunizm, niemcy mieli swój nazizm, włochy miały faszyzm, a dziś obecnie świat ma ideologię lgbt, która pcha się w każdy aspekt życia normalnego człowieka i stara się sprawić, że dawaniej każdy był...."czarny" :D
           Bez względu na wszystko każda ideologia jest zła.
           • avatar
            Kasuja Wpisy Automatem
            3
            netflix to wszystko na czarno musi robić. czekam na historyczny serial od netflixa z czarnym jak smoła, uwaga..... KRÓLEM Mieszko I . W netflixie wszystko możliwe :)

            ps: nigdy nie widzieli kasy z mojego portfela, i nie zapowiada się.
            ps2: co na to azjatyckie żółtoskóre psy o skośnych oczach? piszę dosłownie o psach, żadnym innym gatunku.
            • avatar
             Kasuja Wpisy Automatem
             3
             wiem że 2gi komentarz. Netflix przeprowadza na widzach "operację specjalną" :P
             • avatar
              Konto usunięte
              3
              Banda rasistów od Netflixa ma już przygotowany pozew od władz Egiptu. Dlaczego rządy "krajów zachodnich" tolerują przejawy rasizmu, segregacji rasowo-kulturowej u Neflixa, po przez naginanie faktów historycznych do własnych potrzeb. Czym to się tak naprawdę różni od tego co się dzieje w Rosji, Korei Północnej czy Chinach.
              • avatar
               mike278
               2
               W tej chwili plany BlackFlixa obejmują chyba Znachora i Pana Samochodzika. Jak się wezmą za Krzyżaków to Zawiszo Czarny trzymaj się, boś Ty przez swe miano najbardziej zagrożony.
               • avatar
                kkastr
                1
                A jaka ma być ta Pani reżyser? Tego Ją uczyli (i dalej tak uczą) na uniwerkach i akademiach, to tak właśnie robi. Tylko bardzo nieliczni są w stanie oprzeć się naporowi współczesnych reguł, wierzeń i dogmatów. I takie osoby są przez społeczności akademickie zazwyczaj odrzucane, więc nie robią głośnych karier. Nie pierwszy raz w historii wiele utalentowanych ludzi pisze do szuflady, albo chowa się w jakimś zakamarku internetu. I dopiero po śmierci część może będzie doceniona.
                • avatar
                 aendrju
                 1
                 Czas na nową wersję Tarzana.
                 • avatar
                  pawluto
                  1
                  Egipski prawnik pozywa Netflix za czarną Kleopatrę ! - i ma szansę na wygranie !
                  • avatar
                   Fiona
                   1
                   I tak oto ta pani przekuła swoją poprawność polityczną i lizusostwo wobec szefów w bohaterstwo. Klękajcie narody. Cóż żyjemy w czasach gdy mądrzejsza większość musi milczeć, żeby nie obrazić głupszej mniejszości. Paniusia mogła iść na całość i zrobić z Kleopatry transwestytę, czy lesbijkę. To dopiero byłoby bohaterstwo... LOL
                   • avatar
                    Marucins
                    0
                    Znowu czarni... Rz*gać się chce od tej Netflixowej poprawności!
                    • avatar
                     baertus11
                     0
                     ciekawe co się jeszcze da z historii oczernić......
                     • avatar
                      Okonio
                      -11
                      Czy Kleopatra mówiła po angielsku? Czemu do tego nie dochrzanią się zwolennicy trzymania się faktów? Kolor skóry tak boli rasistowskie dupy, a przecież tu nie chodzi o szczegółowe kopiowanie... :)