Ciekawostki

Ładowanie przez NFC? Tak, będzie możliwe! Ale rzecz w tym, że jest kilka „ale”

przeczytasz w 1 min.

Ładowanie bezprzewodowe przez NFC brzmi jak świetna sprawa. I rzeczywiście tak jest, ale nie do końca będzie to ciekawa opcja w takim sensie, o jakim można by na początku pomyśleć.

Ładowanie przez NFC to świetna sprawa, ale… 

Ładowanie przez NFC – nazwane WLC – umożliwia wykorzystanie pojedynczej anteny zarówno do bezdotykowej komunikacji, jak i przesyłania energii do urządzenia. Ale choć wydawałoby się, że jest to szansa na rozpowszechnienie ładowania bezprzewodowego, w rzeczywistości nowy standard jest znacznie bardziej ograniczony niż najpopularniejsza obecnie technologia Qi

Podczas gdy Qi w standardzie oferuje moc 5 W, a wartość ta może wynosić nawet 10 W lub więcej, w przypadku WLC 1 W to będzie maksimum. Ładowanie będzie więc znacznie wolniejsze.

WLC, czyli smartfon naładuje twoje gadżety

Ale skoro WLC będzie tak „słabe”, to po co w ogóle je wprowadzać? Podstawowa sprawa jest taka, że NFC Forum wcale nie myśli o tym standardzie jak o zastępstwie dla Qi. Chciałoby raczej, by było stosowane w urządzeniach o mniejszym zapotrzebowaniu na energię – to smartwatche, smartbandy czy słuchawki, żeby wymienić tylko kilka – które i tak mają dziś na pokładach takie moduły, choćby na potrzeby płatności zbliżeniowych. 

Najlepsze jest to, co to oznacza. A oznacza mianowicie, że WLC mogłoby umożliwić bezprzewodowe ładowanie naszych gadżetów za pomocą… smartfona

Aktualizacja oprogramowania nie wystarczy

W tym miejscu potrzebna jest jeszcze jedna uwaga: WLC wymaga nowego modułu NFC. To oznacza, że nie otrzymamy aktualizacji oprogramowania, dzięki której w magiczny sposób nasze gadżety z NFC otrzymają funkcję tego typu ładowania. Nowy standard będzie dostępny tylko w nowych urządzeniach

Standard WLC został już oficjalnie wpisany do specyfikacji NFC. To, jak szybko (i czy w ogóle) się rozpowszechni, zależeć będzie teraz od producentów. 

Źródło: NFC Forum, The Verge, 9to5Google

Czytaj dalej o ładowaniu bezprzewodowym:

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  7
  Następny news Wojciecha: Loty na Marsa będą możliwe. Ale rzecz w tym, że jest kilka „ale”
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   akurat taki news jest ok. smartfony i tak muszą wytworzyć pole ładowania dla urządzeń bez baterii (patrz, karta kredytowa), więc nic nie stoi na przeszkodzie by to pole było utrzymywane trochę dłużej, aż urządzenie odpowie 'już wystarczy'. jednak z urządzeniami jest problem, bo te z własną baterią nie odbierają energii z pola, i są ładowane osobno, zazwyczaj przez usb. tak więc specyfikacja dotyczy właśnie tych urządzeń, z baterią.