Komputery

Rekordowe wyniki finansowe koncernu Lenovo

przeczytasz w 2 min.

Najlepszy kwartał w historii producenta.

Lenovo firma logo

Lenovo opublikowało swoje wyniki za trzeci kwartał roku finansowego 2012/2013. Wynika z nich, że był to najlepszy kwartał w historii producenta i odnotował on rekordową sprzedaż, dochód przed opodatkowaniem i zyski. Firma kontynuowała starania o zajęcie pozycji czołowego producenta komputerów PC i nowego globalnego lidera w dziedzinie urządzeń PC Plus, osiągając po raz kolejny rekordowe wyniki sprzedaży kwartalnej w wysokości 9,4 mld dolarów, co stanowi wzrost o 12% w ujęciu rok do roku.

Dochody Lenovo za trzeci kwartał również okazały się rekordowe i wyniosły 205 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 34% w ciągu ostatniego roku. Marża brutto wyniosła 11,8%, zysk brutto za trzeci kwartał roku finansowego wzrósł w ujęciu rok do roku o 15% do 1,1 miliarda dolarów, a zysk operacyjny w tym okresie wyniósł 243 miliony dolarów, co stanowi wzrost o 26% w ujęciu rok do roku. Podstawowy zysk na akcję w trzecim kwartale roku finansowego wyniósł 1,99 centa amerykańskiego, czyli 15,42 centa hongkońskiego. Rezerwy gotówkowe netto na dzień 31 grudnia 2012 roku wyniosły łącznie 4,2 miliarda dolarów.

W trzecim kwartale roku finansowego dostawy komputerów PC Lenovo wzrosły o 7,9%, zapewniając firmie rekordowy udział w rynku na poziomie 15,9%, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, w której cały rynek odnotował spadek 7,8% w ujęciu rok do roku. Już 15. kwartał z rzędu firma rozwijała się szybciej niż branża. Grupa Lenovo odnotowała wzrost udziału rynkowego w każdym regionie, w każdej kategorii produktowej oraz w każdym segmencie klientów.

Lenovo wyniki finansowe za trzeci kwartał roku finansowego zakończony 31 grudnia 2012 tabela

Głównym czynnikiem sukcesu firmy jest wzrost organiczny, ale akcjonariuszom warto przypomnieć o finalizacji przez Lenovo spółek joint venture i przejęć zapowiedzianych w poprzednich dwóch kwartałach. Są to między innymi strategiczne partnerstwo z EMC obejmujące spółkę joint venture z działem EMC Iomega, przejęcie CCE, czołowej firmy z branży PC+ w Brazylii, a także przejęcie Stoneware — amerykańskiej firmy z branży usług w chmurze. Firma informuje także, że integracja wszystkich fuzji i przejęć zapowiedzianych w ciągu ostatnich trzech lat postępuje pomyślnie, a w wielu przypadkach nawet szybciej, niż to zakładano w planach.

Na niedawno zakończonych targach CES 2013 w Las Vegas firma Lenovo po raz kolejny wykazała się innowacyjnością stanowiącą jej przewagę konkurencyjną i czynnik przyszłego wzrostu. Producent został wyróżniony rekordową liczbą 50 nagród, w tym kilkoma nagrodami za najlepszy produkt na pokazie. Na imponującą ofertę innowacyjnych produktów złożyły się między innymi IdeaCentre Horizon — 27-calowy komputer stołowy, ThinkPad Helix — najnowszy rozkładany notebook Lenovo dla użytkowników biznesowych, a także smartfon K900 z procesorem Intel. Wszystkie te urządzenia z pewnością będą cieszyć się popytem wśród klientów i przyczynią się do dalszego wzrostu wyników Lenovo.

Yang Yuanqing CEO Lenovo zdjęcie

„Dzięki pomyślnej realizacji strategii ochrony i ataku firma Lenovo uzyskała w minionym kwartale nie tylko rekordowe przychody, zyski i udział w globalnym rynku PC, ale także odnotowała niezwykle wysoki wzrost działów odpowiedzialnych za smartfony i tablety. Co więcej, rentowna stała się nasza ogólnoświatowa działalność w segmencie tabletów, a także sprzedaż smartfonów w Chinach” — powiedział Yang Yuanqing, prezes i dyrektor naczelny Lenovo Group. „Przechodzimy do epoki PC Plus, a firma Lenovo zbudowała już jej solidne fundamenty. Nowa struktura przeniesie naszą zróżnicowaną działalność na nowy poziom. Jesteśmy przekonani, że możemy odnieść sukces dzięki zróżnicowaniu i zostaniemy liderami pod względem innowacyjności w epoce PC Plus”.

Źródło: Lenovo, Techcorner (foto)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maroo
  3
  Powiem tak - ta firma zaskakuje i to bardzo pozytywnie. 3 lata temu zakupiłem notebooka y530 z PDC 2.1Ghz 3GB DDR3, 320GB HDD i GF9600M GT. Całośc zapakowana w wyjątkowo gustowny i wybitnie solidny kadłubek. Słabą częścią całości jest matryca Glare podświetlana LED - za blada troszeczkę, podświetlenie jest intensywne przy odrobinę słabej czerni i kątach patrzenia. Jedyny minus to matryca, troszkę ciężkawy, reszta świetna. Lista plusów:
  Kadłubek - tworzywo sztywne, świetna faktura powierzchni, metalowy panel wkoło klawiatury - nic się nie ugina nie trzeszczy
  Kadłubek - "otwieralność" - otwierając jedną klapke można wyczyścić układ chłodzenia, bardzo łatwy dostęp do wentylatorka, karty graficznej, procesowa, ramu - bez rozbebeszania kadłubka zmieniłem procesor, poprawiłem układ chłodzenia, wymieniłem RAM, wyciągam co jakiś czas wentylatorek i HeatPipe'y;
  Chłodzenie - laptop ma świetnnie skrojone chłodzenie - nie przegrzewa się nadmiernie a nawet z mocniejszym CPU fajnie śmiga i przy zwyczajnym użytkowaniu wentylator pracuje spokojnie. Przy maksymalnym obciążeniu jest słuszalny ale nie nieprzyjemny.
  głosniki - 5 głośników w tym mały niskotonowiec - gra to nalepiej z wszystkich lapków na lan party z moimi znajomymi (oczywiście lan party w słuchawkach ale fakt głośniczków na poziomie jest)
  Klawiatura - przyjemna, gładzik bardzo poprawny, fizyczne przyciski przy gładziku
  Design - już wspomniałem o metalowym wykończeniu pod dłownie i wkoło klawiatury, plus górna listwa z dotykowymi przyciskami podświetlanymi, ciekawe pomarańczowe akcenty (kwestia gusu)
  Ogólnie - lapek przy którym porównywalny Vaio jest tandetny - gnie się wkoło klawiatury, górna częśc chybotliwa, plastik tandetny srebrny jak z Manty czy Media Tech

  Produkując taki sprzęt i sprzedając go w cenie dużo słabszej konkurencji - Lenovo u mnie zapunktowało niesamowicie. Mam w domu także HP ale jakościa obudowy się nie umywa. Komputer ten kupiłem za 2300zł w promocji i prawdę mówiąc najbliższa konkurencja wydajnościowa to Acery, Asusy za ~3200zł (takie wtedy oglądałem) które także plastik-fantastik oferowały.

  Oby oferowali jak najlepsze i najdłużej tak dobrze wykonane sprzety. Jestem potężnie zadowolny i tylko smutno mi rozstawać się z takim sprzętem przy konieczności wymiany - niestety GF9600M GT dzisiaj już nie p
  • avatar
   maroo
   2
   Pisałem o domowym IdeaPad. Poważniejsze sprzęty także Lenovo produkuje.

   Lenovo nie ma jako takie dostępu do myśli technicznej IBM tylko projektowało i produkowało dla IBM od wielu lat. To w Lenovo rodziły się ThinkPady i cała reszta. Nie wiem czy wszystkie modele, półki że tak powiem produkowało Lenovo ale właśnie oni byli odpowiedzialni za wykonawstwo dla IBM. IBM zlecał konkretny target wydajnościowy, zapewne cenę proponowana i Lenovo projektowało oraz wykonywało dla nich sprzęt.

   Lenovo jest dzisiaj największym producentem komputerów na świecie. Dawno temu gdy marka Lenovo nie była znana - cały świat używał ich sprzetu. Coś jak z HTC kiedyś - produkowali dla największych: od projekty po wytwarzanie w czasach PDA. Produkowali dla Siemensa, HP, Della i innych małe komputerki z WM zwane właśnie PDA.
   • avatar
    tjindy
    0
    Nono, nie sądziłem że Lenovo tak popłynie.
    Swego czasu kupiłem taniutkiego ThinkPada (do pracy - podpinanie się pod sieci,praca zdalna i takie tam) - i jak na razie działa ok. Oprócz padniętej baterii nie zawodzi. 3 lata i zero objaw zestarzenia się - klawiatura działa jak nowa (nie czyszczona - a warunki pracy różne), matryca bez badpikseli..
    I mam nadzieję że tak zostanie :)
    • avatar
     Nieznośny
     0
     Ja akurat przestałem podchodzić z takim entuzjazmem do Lenovo jak kiedyś, ponieważ ich produkty się moim zdaniem pogorszyły. Jakość wykonania to już nie to samo co kiedyś, a cena jest dosyć wysoka. Teraz się płaci sporo za samą markę. Poza tym strasznie dużo napchane jest ich oprogramowania, które przymula komputer. Nie mówię, że jest bezużyteczne, ale dla zwykłego wyjadacza chleba, sporo tych ficzerów software'owych jest zbędnych. Oczywiście wiem, można sobie to odinstalować, ale mimo wszystko... Asus też w tym samym kierunku idzie niestety - mowa o oprogramowaniu.