Systemy operacyjne

LineageOS, następca CyanogenMod, dostępny do pobrania

przeczytasz w 1 min.

Umarł król, niech żyje król? Twórcy LineageOS z pewnością na to liczą. Nowa modyfikacja systemu Google Android jest już dostępna.

CyanogenMod święcił swojego czasu spore triumfy, przez długi czas cieszył się mianem zdecydowanie najpopularniejszej modyfikacji systemu Google Android, ale ostatecznie pod koniec minionego roku zakończył swój żywot.

Nie jest to miejsce do rozważań na temat powodów takiego obrotu spraw. Ważniejsze jest to, iż zgodnie z deklaracjami część osób rozwijających CyanogenMod postanowiła rozpocząć nowy projekt. LineageOS, bo właśnie o nim mowa, właśnie zadebiutował na rynku.

Pierwsza wersja nowej modyfikacji (oznaczona numerkiem 14.1) dostępna jest na oficjalnej stronie projektu. Bazuje ona na Androidzie Nougat i obecnie skorzystać mogą z niej właściciele kilkunastu smartfonów, głównie z logo Google, Lenovo, Samsung oraz Xiaomi, ale nie tylko. Ostatecznie LineageOS dość szybko ma być kompatybilny z około 80 urządzeniami, z czasem lista jeszcze się rozrośnie.

Z pierwszych statystyk wynika, iż na pobranie i instalację LineageOS zdecydowało się już ponad 110 000 użytkowników. Modyfikacja najczęściej ląduje na smartfonach OnePlus One i Xiaomi Mi 5.

Źródło: download.lineageos, Devs-Lab

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Enthu5iast
  1
  Póki co brak wsparcia dla Galaxy S4 i LG G2... szkoda. Ale za to jest dla Galaxy S III oraz S II, co jest dość dziwne...
  • avatar
   Mandalorian
   -1
   Do autora:
   Może (trochę) się czepiam ale:
   CyanogenOS to modyfikacja androida, CyanogenMod to przystosowany CyanOS do urządzeń na które nie był domyślnie robiony.

   • avatar
    daro7557
    0
    Korzystam z wersji na Galaxy S III. To tylko kosmetyczna zmiana nazwy. Gdzieniegdzie w ustawieniach można nadal znaleźć nazwę Cyanogen zamiast Lineage.
    • avatar
     SiLNOR3KI
     0
     Miałem na Samsung Galaxy Mini 2, zobaczę czy nowe pójdzie...
     • avatar
      zdradus
      0
      Brak instalki dla Lenovo jak na razie.