Samochody elektryczne

Tesla S Plaid pobita na torze wyścigowym. Komu się to udało?

przeczytasz w 2 min.

Ludic Air Sapphire to samochód elektryczny, który na ćwierć mili jest szybszy od rekordowej Tesli model S.

Z roku na rok widzimy, jak samochody elektryczne stają się coraz lepsze. Nie chodzi jednak tylko o zużycie energii, większy zasięg, czy coraz bardziej atrakcyjny wygląd. Mowa również o osiągach. Najszybsze “elektryki” zostawiają w tyle nawet supersamochody takich marek, jak Ferrari, Lamborghini, czy nawet Bugatti. Może nie prowadzą się tak dobrze (choćby ze względu na sporą masę), są jednak niedoścignione pod względem przyspieszenia. Dotychczas królował topowy model Tesli - model S w wersji Plaid. Okazuje się jednak, że pewien chiński model jest jeszcze szybszy. Lucid Air Sapphire to prawdziwa “rakieta”.

Lucid Air Sapphire pokonuje Teslę Model S Plaid na torze wyścigowym

Osiągi samochodów od lat rozbudzają wyobraźnię klientów. Mogą pokazać, który model jest lepszy. I choć tym razem różnica w przyspieszeniu nie jest duża, a oba porównywane modele są wyjątkowo szybkie, Lucid Air Sapphire przejmuje od Tesli tytuł najlepiej przyspieszającego auta. Dotyczy to zarówno czasu do pierwszej “setki”, jak i wyścigu na ćwierć mili.

Lucid Air Sapphire

Tesla Model S Plaid, czyli najszybszy model amerykańskiej marki, ¼ mili ze startu zatrzymanego pokonuje w 9,258 sekundy. Lucid Air Sapphire mieści się w niecałych 9 sekundach, a dokładny czas przejazdu ćwierć mili to 8,94 i 8,92 sekundy w dwóch kolejnych przejazdach. Nawet niektóre tuningowane egzemplarze Tesli model S okazały się wolniejsze. Przygotowanie Lucid Air Sapphire do startu polegało jedynie na rozgrzaniu opon i prekondycjonowaniu baterii. Jednocześnie czas od 0-60 mil na godzinę (96 km/h) w przypadku Lucid Air Sapphire wynosi zaledwie 1,92 sekundy. Tesla model S Plaid z mocą 1020 HP rozpędza się do tej prędkości nieco wolniej, bo w 1,99 sekundy.

Wnętrze Lucid Air

Lucid Air Sapphire imponuje osiągami

Ten model samochodu elektrycznego okazuje sie jeszcze mocniejszy od topowej Tesli. Lucid Air Sapphire ma aż 1234 konie mechaniczne. Zdaniem producenta może osiągnąć 60 mil na godzinę jeszcze szybciej, niż wykazały to wspomniane dziś testy - w 1,89 sekundy. Jednocześnie model ten może się pochwalić całkiem sporym zasięgiem, wynosi on ponad 500 mil. Korzystając z szybkiej ładowarki można natomiast zagwarantować sobie 200 mil zasięgu w 12 minut.

Osiągi Lucid Air

Lucid Air Sapphire nie jest przy tym supersportowym samochodem (no, chyba że weźmiemy pod uwagę jego osiągi). Ma komfortowe wyposażenie, cztery drzwi i spory bagażnik. Mamy sporo dodatków, jak wentylacja i podgrzewanie przednich foteli. Mają też funkcję masażu. Model jest dostępny w czterech wersjach, z których Sapphire jest zdecydowanie najdroższą:

Samochód elektryczny Lucid Air

Lucid AirPure (RWD)Touring (AWD)Grand Touring (AWD)Sapphire (AWD)
Moc [HP]4306208191234
Cena [$]od 69.000od 77.000od 109.900249.000
Czas 0-60 mph [s]4,53,43<1.9

Będzie bezpośrednie starcie?

Pomiary modelu Lucid Air Sapphire wykonał zespół Drag Times, który jednocześnie publikuje podobne testy w postaci filmów na YouTube. Z ostatnich zapowiedzi wynika, że ekipa planuje postawić dwa wspomniane w dzisiejszym artykule “elektryki” na starcie wspólnego wyścigu. Wtedy zobaczymy oba auta w bezpośrednim pojedynku, przy identycznych warunkach (jak siła i kierunek wiatru, czy rodzaj nawierzchni). Wtedy zobaczymy, kto jest prawdziwym królem “elektryków”... przynajmniej pod względem przyspieszenia.

Lucid Air

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bynio
  2
  Lucid Air? To ci od samochodów, które spalają się po zderzeniu z ulicznym znakiem? :D
  • avatar
   Batyra
   2
   Fajnie jak od 0-100 rozpędza się szybciej niż 10s ale to jest dla mnie 3 rzędnym czynnikiem przy wyborze auta. I tak większość czasu jeżdzę po mieście to taki rozpęd zupełnie nic mi nie da.
   • avatar
    Trim23
    1
    Jakiś czas temu czytałem o napadzie na bank w USA, gdzie sprawcy uciekli Teslą z piskiem opon. Policja zatrzymała ich na najbliższej ładowarce…
    • avatar
     Marek1981
     0
     Jeżdżę 350-800km tygodniowo, nie mam zamiaru stać na ładowarce 2-4h by zapewnić sobie przejechanie tego dystansu. Oczywiście ktoś powie kup sobie taki z lepszą mocą ładowania i szukaj słupków... ale to dodatkowy czas, kilometry, nerwy i niepewność . Tankowanie teraz max 10min i 100m dodatkowego dystansu. Dlatego to cofanie się z rozwojem i wygodą użytkowania.
     • avatar
      eninede
      0
      Po 12 latach od daty wypuszczenia Tesli S Plaid pojawiło się chińskie auto, które jest szybsze? Czego ma dowieść ten artykuł? To jakiegoś rodzaju pseudo-dziwna reklama, że niby Lucid Air dokonał czegoś niemożliwego? Przecież takie auta już dawno znajdują się na rynku i nawet nie są chińskie np Rimac Nevera, Lotus Evija, Ariel...