Ultrabooki

Macbook Air z Apple M2 za gorący? Użytkownik znalazł (częściowe) rozwiązanie!

przeczytasz w 2 min.

Najnowsze Macbooki mają sporo za uszami. Wielu recenzentów wskazuje między innymi na przegrzewający się procesor Apple M2. Jeden z użytkowników tego sprzętu wpadł na ciekawy pomysł, jak można chociaż w części zredukować ten problem.

Pierwsza generacja laptopów z procesorami ARM giganta z Cupertino, została bardzo ciepło przyjęta przez konsumentów. Powrót do „klasycznej” klawiatury, świetny czas pracy na baterii i co najważniejsze – procesor Apple M1, który potrafi naprawdę wiele. To wszystko sprawiło, że wiele osób, które zakupiło ten sprzęt, było z niego bardzo zadowolona. Nie dziwi więc fakt, iż oczekiwania wobec kolejnej generacji Macbooków były jeszcze wyższe, a przedpremierowe testy procesora Apple M2, tylko podgrzewały (hehe) atmosferę. Niestety pierwsze recenzje pokazały, jak wiele rzeczy zostało zrobionych w sposób niewłaściwy. Niższa wydajność dysków SSD, wykorzystywanie masy elementów z poprzednika, przy ustawieniu o wiele wyższych cen startowych i co kluczowe dla tego materiału – bardzo wysokie temperatury procesora Apple M2.

Macbook Air M2 - teardown

Macbook Air z M2 grzeję się, bardzo

Najnowsze SoC montowane w tegorocznych Mabookach, bardzo szybko poddaje się zjawisku throttlingu, tracąc sporo na wydajności. Dodatkowo temperatura tego procesora potrafi podskoczyć do nawet 108 (!) stopni Celsjusza, co jest wynikiem braku odpowiedniego chłodzenia (w szczególności jego całkowitego braku w Macbooku Air). W tym właśnie momencie wchodzi Max Yuryev z kanału „Max Tech”, który uznał, że chce chociaż w jakimś stopniu ograniczyć ten problem. Postanowił on zajrzeć do środka swojego laptopa i w miejscu działania SoC, nakleić cały szereg termo padów marki Thermal Grizzly. Szczegóły i cały zbieg przedstawia poniższy film:

Pasywne odprowadzanie ciepła z procesora na obudowę pozwoliło obniżyć temperaturę całego układu o kilka stopni, co poskutkowało możliwością dłuższego utrzymywania wyższych zegarów przez CPU. Oczywiście nie rozwiązało to całkowicie problemu, ale pozwoliło załagodzić jego skutki. Przykre natomiast jest to, że sami użytkownicy muszą podejmować tego typu modyfikacje, by móc efektywniej wykorzystywać sprzęt, za który zapłacili niemałe pieniądze.

A co Wy myślicie o nowych komputerach Apple? Jakie macie doświadczenia z użytkowaniem ich najnowszych urządzeń?

Źródło: tom's HARDWARE, YouTube

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  10
  I cyk, utrata gwarancji za "ulepszanie" produktów Apple. Według "inżynierów" Apple to ma się przegrzewać, bo inaczej by się nie zepsuło po roku czasu.
  • avatar
   Michał Starzyk
   9
   Jest lepsze rozwiązanie. Nie kupować.
   • avatar
    PerfectDAY
    5
    A w serwisie mówią, że to nie ich wina, że komputer się przegrzewa i że ten model tak ma i nie da się z tym nic zrobić xD
    • avatar
     pawluto
     5
     Czyli mam kupować laptop za tyle kasy i go dopracować prawdopodobnie tracąc gwarancję ???
     Apple to sprzęt dla mega frajerów.
     • avatar
      q3aki
      4
      co znalazl, jakie rozwiazanie, ot co co robia w wiekszosci jutjuberzy ktorzy dostaja te sprzety za frajer - kojarze kanal i sa tak do bolu zapatrzeni w rozwiazania Apple, ze ich recenzje sa praktycznie jednostronne. Po drugie, chce zobaczyc jak typowu uzytkownik tego komputera go rozkreca...:))
      • avatar
       MokryN
       4
       Jak kupuje ktoś takiego laptopa to jak go będzie mordował 100% obciążeniem to wiadomo że się będzie grzał. Kup sobie Pro z wiartakiem. MAM LG Gram 16 z i7 1260p też się potwornie grzeje jak użycie cpu jest 100% a ma wiatrak. Cudów nie ma, to ciepło trzeba jakoś odprowadzić.
       • avatar
        zack24
        2
        Nie!!!! Jak to? Przecież on miał się grzać!!!!
        • avatar
         Dragonik
         1
         Ale jak za gorący? przecież to sprzęt dopracowany w każdym calu, z fanami apple jest jak z wyborcami jedynej słusznej partii.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          apple to jednak stan umysłu. mam płacić worek kasy za coś co najlepiej od razu samodzielnie poprawiać? to jest chore.
          • avatar
           Teodor
           0
           Jakby jeszcze dokleić dodatkowy radiator do obudowy na spód, komputer zyskałby dwa razy. Raz, że nabrałby normalnych kształtów, a dwa odprowadzanie ciepła byłoby jeszcze lepsze.
           • avatar
            sn00p
            0
            Czemu jak benchmark wrzuca newsy o Apple to sekcja komentarzy zawsze zmienia się w zgraję rozsierdzonych moherów z pochodniami? :)