Ciekawostki

Rząd pozostawia media bez wyboru - polski Internet jest dziś czarny

przeczytasz w 2 min.

Trwa ogólnopolski strajk mediów. To odpowiedź na plany wprowadzenia nowego podatku, który może zabić niezależnie media w Polsce, a bez nich nie ma mowy o demokracji.

Polskie media strajkują – w Internecie, radiu i telewizji

Rządowa propozycja pozostawiła dziś media bez wyboru. Największe prywatne telewizje, portale internetowe i stacje radiowe od rana 10 lutego 2021 roku prowadzą strajk. Jedni całkowicie zrezygnowali z nadawania własnych programów, emitując zamiast tego komunikat przybliżający sedno sprawy, inni zaś postawili na łagodniejszą formę, aby nie odcinać użytkowników od treści. Także na stronie głównej benchmark.pl, w miejscu najważniejszego artykułu zobaczysz dzisiaj pustkę. 

Jako redakcja benchmark.pl przyłączyliśmy się do strajku, widząc olbrzymie zagrożenie. Jeśli rząd zrealizuje swoje plany i rzeczywiście wprowadzi nowy podatek, może dojść do masowych zwolnień wśród firm działających w sektorze mediów, a inne mogą wręcz upaść. 

„Składka solidarnościowa” i media bez wyboru – o co w ogóle chodzi?

Strajk jest reakcją na plany rządu związane z nałożeniem dodatkowego podatku na firmy z sektora medialnego i branży reklamowej. To określane jako „składka solidarnościowa” obciążenie. Zakłada ono, że przedsiębiorstwa będą musiały dodatkowo podzielić się dochodami z reklam – ich część zasilić ma budżet państwa, a następnie trafić między innymi do Narodowego Funduszu Zdrowia i Funduszu Wsparcia Kultury.

W skrócie więc firmy, które legalnie działają, opłacając wiele różnych podatków i danin, a na co dzień muszą radzić sobie same, mają zostać wezwane do ratowania budżetu państwa w tym samym czasie, gdy z tegoż właśnie co roku do publicznej Telewizji Polskiej trafiają 2 miliardy złotych. 

Chcesz pomóc? Przeczytaj list otwarty i wyślij maila w naszej obronie

List otwarty polskich mediów w sprawie składki solidarnościowej

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

 • osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
 • ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
 • pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
 • faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Wiesz już, na czym polega problem. Jeśli też uważasz, że to nie w porządku, możesz wysłać maila w naszej obronie – do prezydenta, premiera lub któregokolwiek z posłów i senatorów. I pamiętaj, że nie ma demokracji bez wolnych mediów.

Źródło: informacja własna

Komentarze

135
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  48
  ***** ***
  • avatar
   Abgan
   17
   Nie wiem na czym polega problem. Musiałem się naszukać po sieci *jak ma ten podatek działać*. Media protestują, ale nie informują przeciw czemu, tylko nagłaśniają własne oburzenie.

   Przy okazji dziennikarze publikują swój list wg którego płacą "do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.)." - opłaty na ZAIKS trafiają do budżetu państwa? Z kolei opłata emisyjna to jakieś cudo płacone przez producentów paliw i importerów. I pewnie przez stacje benzynowe. Jak tak, to sobie do listy jeszcze podatek leśny dopiszcie, a co tam!

   No po prostu rzetelność mediów w pigułce.

   Lata temu zaczął mnie irytować wysyp reklam leków i suplementów w radiu i TV. Jak nie grzybica pochwy, to położna żanette jakaś-tam to pieczenie i żylaki odbytu - rozumiem, że big pharma ma kasę, ale to nudne było. A tu projekt rządu i w nim podatek wyższy za emisję reklam leków i suplementów!
   Drugi aspekt: Internet już nie narzeka, ale wyśmiewa 90 minutowe filmy, które w Polsacie trwają 3,5 godziny. Jeśli dobrze rozumiem konstrukcję podatku - to medium, które emituje więcej reklam będzie płacić większy podatek. Nie znalazłem wprawdzie konkretów jak podatek ma być naliczany - mógłby być powiązany z sumaryczną długością reklam... ale krok wydaje się być w sensownym kierunku.

   Z billboardami mogliby podobnie zrobić - np. im więcej zasłaniasz elewacji tym wyższa stawka podatku. Pewnie nie zrobili tak, ale to dopiero projekt, pierwsze podejście.

   I wreszcie - zabrakło mi *W MEDIACH* jakiejś choćby pobieżnej analizy jak tego typu podatki sprawdzają się we Francji, w Austrii, Czechach... znalazłem tylko zdanie typu "Orban w podobnej ustawie wprowadził głupi zapis i zagraniczne koncerny ominęły podatek. Dlatego polski projekt jest głupi" - nawet jak na standardy naszych mediów było to słabe.

   A więc jak się sprawdzają tego typu podatki w innych krajach? Czy są naliczane podobnie jak w tym projekcie? Czy stawki są porównywalne? Czy po to mamy "wolne media", żebym teraz czytał projekt ustawy w PL i przeglądał zagraniczne serwisy, żeby sobie samemu porównać? Jeśli tak - to niech giną, nie są mi potrzebne.
   • avatar
    serek25
    14
    Szczerze powiedziawszy, wszystkie te media nie zrobiły nic, gdy poprzednie rządy ogołacały Polakom portfele, kradły fundusze emerytalne, rozwalały służbę zdrowia, dewastowały edukację, czy kazały kobietom robić do śmierci. Nie mam dla mediów, szczególnie tych polskojęzycznych z kapitałem zagranicznym, żadnego szacunku. Nie wiem czy jest bardziej godny pogardy zawód niż dziennikarz pracujący dla politycznych pałkarzy.
    • avatar
     grafi71
     14
     rozdawnictwo musi kosztować, pensje w tvp same się nie wydrukują ;)
     • avatar
      awesome1337
      13
      >Narodowego Funduszu Zdrowia

      xD no jasne, więcej hajsu na rydzyka 500+ czy tvp to zaraz sie znajdzie parę innych podatków żeby zapchać dziurę w nfz

      suweren sie cieszy bo zapłacą zachodnie nie polskie serwisy, które przecież wcale nie przeniosą tych dodatkowych kosztów na zwiększenie cen produktów
      • avatar
       carbo888
       10
       mój internet nie jest czarny
       • avatar
        Klops
        9
        Ja zapłacę za treści IT na benchmark.pl bez problemu te 20zł - 30zł/miesiąc. Ale nie zgadzam się na rozdawanie pieniędzy przez rządzących na lewo i prawo. ps mam dzieci, pobieram 500+ Jestem przeciwny temu i innym "gratisom", bo te dzieci będą to spłacały, ktoś musi, nic za darmo.
        • avatar
         piccardo
         8
         Media bez wyboru taaaa... Hipokryzja lvl hard... To tak jak by benchmark twierdził że nie robi artykułów przychylnych temu kto zapłacił... A co robią te rzekomo wolne media? To samo kto płaci tak mówią. Media od dawien dawna nie wybierają nic po za tym kto zapłaci więcej.
         • avatar
          030366
          7
          Niestety nie mamy nic do gadania. Rząd wprowadzi "podatek", nie ważne czy to się nam podoba czy nie. Tak zadecydował "suweren", czyli banda nawiedzonych oszołomów i niepiśmiennych troglodytów. Możemy sobie protestować - tak samo jak Węgrzy czy Ukraińcy. Jak media nie będą w stanie opłacać "podatku", to zostaną znacjonalizowane, albo przejęte przez jakąś państwową spółkę. Ewentualnie przekazane kościołowi w darze na potrzeby "kultu religijnego". Podziękujmy tym wszystkim, którzy na wybory nie chodzą. Bo gdyby nie oni, to partie takie jak PiS mogłyby sobie rządzić co najwyżej na ławeczce pod osiedlowym monopolem, bo tam jest ich miejsce. Stawienie się w komisji wyborczej i oddanie głosu to jest max kilka minut "roboty", ale nie, no bo kurde seriale ważniejsze przecież. Jak w niedzielę zamiast seriali w TV będzie lecieć orędzie naczelnika do narodu, to może wtedy paru jełopów zrozumie i coś tam dotrze do nich. Tylko że wtedy będzie już za późno. A nie, sorry - już jest za późno. Pozdrawiam.
          • avatar
           saser
           6
           Do wszystkich zwolenników PIS. Prowadze dzialalnosc gospodarcza od 10 lat. Pamiętam rządy PO i PiS. I teraz jest zdecydowanie gorzej. Prawo pisane na kolanie i do tego często bublowate. Pis nic nie konsultuje z zainteresanymi branżami. Dla rządu przedsiębiorcy to zlo konieczne. Potrzebni tylko 20 i 25 każdego miesiąca do płacenia PIT i VAT. Pis twierdzi ze chcą chronic polskie firmy. Jak chcą to robić? Nowymi podatkami czy niejasnym prawem uchwalanym za 5 dwunasta z którym tylko zawodowe kancelarie prawne międzynarodowych koncernów sobie poradzą? Mam ochotę rzucić to wszystko i pójść na etat. Przynajmniej będzie mniej stresu. Kiedyś na prawdę bylo lepiej.
           Co do mediów. Niech walczą o swoje. Firmy tną wydatki na reklamę a koszty stałe rosną (pensje, usługi IT czy sama inflacja).
           • avatar
            Ziomboy451
            6
            Jak na NFZ ma, iść to może się skrócą kolejki i dostanę się do specjalisty na 2030
            • avatar
             falstafiku
             6
             ***** ***
             • avatar
              Aquagen
              4
              Tylko jednej rzeczy mi brakuje w tej akcji - jakiejś petycji do podpisania przez zwykłych obywateli. Najlepiej jakby ktoś zrobił to porządnie za pomocą profilu zaufanego a nie zbiórka danych, które mogą wyciec.
              • avatar
               Konto usunięte
               3
               Wreszcie to dostrzegliście. Internet czarny, a u was jak zwykle.
               • avatar
                BariGT
                3
                "Polskie media strajkują – w Internecie, radiu i telewizji"
                Polskie? hahahaha - zakładam, ze nie poszukaliście właścicieli, prawda? :D
                • avatar
                 Ciekawski_
                 3
                 Żadne Polskie tylko polskojęzyczne. No i nie wszystkie.
                 Te same media rozpętały koronapanikę doprowadzając do zamykania gospodarki i problemów budżetowych. Reagując na to rząd szuka pieniędzy podnosząc podatki i ustanawiając nowe. Dostali to o co walczyli od roku, więc o co te pretensje?
                 Myśleli, że wszyscy zapłacą za ich destrukcyjne działania tylko nie oni sami? Może teraz się ogarną i zaczną apelować o otwieranie gospodarki zamiast straszyć ludzi.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  2
                  ***** ***
                  • avatar
                   kitamo
                   2
                   Gotowanie żaby powoli rozpoczete juz w zeszłym roku.
                   Tera morawiecki kombinuje jak uwalić w kraju dostep do FB i Google bo juz przecież była próba stworzenia krajowego FB i teraz dyskusja o tym że facebook powinien razem z google placic dodatkowo podatek od reklam a tego nie robi wiec za chwile uslyszymy ze trzeba zablokowac dostep.
                   • avatar
                    que_pasa
                    2
                    Nawet tu pisowskie trolle przyszły.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     1
                     tylko strzelać do pisiorów
                     • avatar
                      bruner
                      0
                      Dla mnie to od dawna porażka ze takie protesty karają zwykłych ludzi a rzad i tak ma to w d... strajk komunikacji ludzie maja przej... strajk rolników drogi zablokowane strajk mediów ludzie nie mogą czytac newsów ... co my rześmy wam wszytki takiego zrobili ze jak rząd coś spier... to karacie zwykłych obywateli ?
                      • avatar
                       gofish
                       -1
                       Koniec eldorado
                       • avatar
                        Dariosex
                        -1
                        I bardzo dobrze! Musi byc wiecej pieniedzy na programy socjalne bo my biedni ludzie nie mamy nic! J...c bogaczy z TVN, Polsatu i innych mediow!!! Dawac te pieniadze na konta biednych i to juz!!! J...c kapitalistow!!!
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         -1
                         Moje strony działają. Widocznie tzw." wolne media" w rzeczywistości lewacko- liberalne nie zamierzają płacić podatków w Polsce. Tylko 5mln zł. zarobku w zeszłym roku dla 5 osobowego zarządu w Agora niech tylko swoim wyznawcom opowiadają, że głodują. Jeszcze bezczelnie piszą, że to ograniczenie wolności słowa. Od kiedy podatek od reklam jest ograniczeniem wolności słowa? W kilku krajach UE jest taki podatek.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          -1
                          taxfoundation.org/digital-tax-europe-2020/

                          dziękuje.. dobranoc
                          • avatar
                           BogyOne
                           -1
                           Wiecie co? Na każdej stronie, którą odwiedzamy musimy się zgodzić by w mniejszej lub większej części dziesiątki firm handlowały naszymi danymi z czego nigdy złamanego grosza nie zobaczymy. Niektóre strony tak perfidnie, że nic się nie zobaczy bez abonamentu lub komercyjnych ciasteczek, inne polecają napisanie indywidualnie do 145 handlarzy, że sobie tego nie życzymy.
                           Media bez wyboru? Już od dawna.
                           • avatar
                            Użytkownik101
                            -1
                            Jeżu słodki w pomidorach nie ma czegoś takiego jak wolne media, zawsze jest grupa interesów. Większość z teraz protestujących, a właściwie żaden z nich nie protestował jak uchwalano ACTA 2. Najlepszy był wczoraj komentarz W RMF, dziennikarza że jest ich około setki protestujących dziennikarzy, a jest nagranie że to tylko 2 auta RMF były i nikogo więcej. Tak właśnie wygląda rzetelność mediów w Polsce (przy tym uznaję RMF za w miarę obiektywny, a Mazurka, który jedzie po wszystkich najbardziej szanuję). Natomiast sam podatek i dokładanie kolejnych przez PiS to zło, bo ostatecznie my jako konsumenci zapłacimy najwięcej. Chociaż takie reklamy ME mogliby opodatkować specjalną uchwałą.
                            • avatar
                             studionti
                             -2
                             Który rząd? Niemiecki już opodatkował media u siebie w ten sposób.
                             • avatar
                              lkozierowski
                              -3
                              a ja napiszę tak: jebać pis
                              • avatar
                               OpusDei
                               -3
                               Okupańci ..to są okupańci. Nie ma żadnych pisiorów czy POpaprańców. Ostatni pisior padł z 2 lata po 1 wyborach. Jeżeli w PO była jakaś wartościowa jednostka (w co wątpię) to też go wyeliminowali w 2 lata. Rządzą agenci według nowomowy zwani aktywistami.
                               • avatar
                                Veritatis
                                -3
                                Niezależne (w 98% niemieckie) medi LOL
                                • avatar
                                 pawluto
                                 -3
                                 Całkowicie popieram wprowadzenie takiego podatku !
                                 Oby był jak najwyższy !
                                 Wreszcie media zapłacą za kłamstwa i ciągłe nękanie nas reklamami !
                                 nie ma nic do reklam ale to co wyprawiają portale to zgroza - dam taki przykład - umarł znany aktor - wchodzę na stronę by przeczytać co się stało i ...jestem atakowany dwa razy reklamami - oni nawet nie uszanowali zmarłego - nie potrafią wyłączyć reklam przy takich wpisach - dla mnie to zwykłe chamstwo i draństwo i bardzo się cieszę że w końcu media zapłacą podatki w Polsce.
                                 • avatar
                                  Łukasz
                                  -3
                                  I dobrze dzis milo bylo radia posluchav bez zbednego pierdolenia ... sama muzyka no i ten uciazliwy komunikat z dupy... ale owiele lepiej.... A co do podatku to bardzo sluysznie bo...dlaczego nie maja placic bogaci? reklama malo nie kosztuje wiec jak zaplaca maly z tego % to nic im nie bedzie.....A byc moze zyskaja bardziej ubodzy obywatele... Tylko BRON PANIE BOZE zeby rzad nie wpadl na pomysl zeby jakas czesc z tego podatku nie dac RYDZYKOWI .... !!!!!!!
                                  • avatar
                                   kalkulatorek
                                   -3
                                   Media bez wyboru ? Wolne media ??

                                   Qwa chodzi o zwykły szmalec. Koniec z kreatywną księgowością. Jestem w 1000%
                                   Nie jestem fanem obecnej ekipy ( ale dla mnie to i tak mniejsze zło niż PO - czy jak oni się tam teraz nazywają. Jedyne co się u nich zmienia to nazwa - lol) Ale jak czytam tych co bronią mediów to sobie myślę iż Stanisław Lem miał w 1000% racji pisząc o necie i ludziach.

                                   POKAŻCIE MI JAKIEKOLWIEK INNE PAŃSTWO W KTÓRYM CZĘŚĆ OBYWATELI JEST PRZECIWNA SWOJEMU PAŃSTWU I BRONI ZACHODNICH KONCERNÓW !!!!!!!

                                   Polskie media ??? Qwa jakie Polskie, wszystko co większe jest zachodnie !!!! NIGDZIE# NA ŚWIECIE TAK NIE MA - Nigdzie w UE tak nie ma....
                                   • avatar
                                    Kijimoshi
                                    -3
                                    Nie popieram tego podatku, ale nie mogę też nie zauważyć, że propaganda która jest wszędzie siana również w/ na "niezależnych" mediach i portalach jest bardziej szkodliwa od tego podatku. Absolutne 0 obiektywizmu w szczególności teraz w czasach "pandemii" podczas której miliony ludzi jest znajdowanych martwych na ulicach, a przynajmniej taka jest narracja, ja na razie nie widziałem nikogo martwego na ulicy. I nie wiem dlaczego ludzie tak się boją zwykłego wirusa, przecież ludzie umierają też np na grypę, i pomijając wszelkie fakty dostarczane także przez oficjalne źródła, można samemu wywnioskować, że nic strasznego się nie dzieje (pomijając załamanie gospodarki, służby zdrowia i paniki). Bo kto wprowadza niszczące obostrzenia, nierząd czy koronka? Ludzie, tutaj nawet nie trzeba myśleć, żeby zrozumieć, że nic strasznego się nie dzieje. Starsi ludzie umierali od zawsze, młodsi czasem też, gdyby nie pieprzenie w mediach o tym samym to wszystko by było po staremu, ale strach to najlepsze narzędzie do manipulowania społeczeństwem. Ludzie umierają i to jest fakt, ale zadajcie sobie pytanie: czy to przez koronkę czy może przez działania rządu, który nie pozwala leczyć normalnie ludzi tak jak zawsze?
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     -4
                                     Pure PC nie strajkuje . Żegnam benchmark.pl. Od dziś tu nie wchodzę. Widocznie macie za mało kasy. Ja jej wam już nie będę dostarczał oglądaniem reklam u was.
                                     • avatar
                                      Erikson83
                                      -5
                                      Niezależne media.hahahahha Dobrze tak tym ściekom !!!
                                      • avatar
                                       Erikson83
                                       -5
                                       O antykoncepcji sobie porozmawiajcie gamonie ! Jak był czas by protestować to o antykoncepcje żeście walczyli
                                       • avatar
                                        Xergoos
                                        -7
                                        Zabawne że strajkują same propagandowe pomyje (niestety wszystkie lewe , prawe, środkowe to propaganda) dają temat blokują Komentarze żeby przypadkiem nie pokazać że ludzie się nie zgadzają... przykład POLACY NIE CHCĄ GOTÓWKI - i jeb brak możliwości komentowania.
                                        • avatar
                                         Adrianwo
                                         0
                                         Kaczyńskiego zabić i już. Uwolnić Ryszarda Cybę!!!
                                         • avatar
                                          dolph
                                          0
                                          Kolejny temat z dupy byle nieroby mogły dałej kraść do woli pod plandemię...
                                          • avatar
                                           Kijimoshi
                                           0
                                           • avatar
                                            danglan
                                            0
                                            Jasne, bez wyboru ,co za kit...widać ,że nikt tego nie czytał i nie wie o czym tu mowa....płacić za reklamy i już...
                                            • avatar
                                             stalkerpl
                                             0
                                             jakby tylko tvp by opodatkowali to by nie było tyle szumu a może nawet by to pochwalano, a tu pseudo protest bo kaska bedzie sie nie zgadzać ale osobiscie wolałbym aby to głownie google i facebook powinien najwięcej zapłacić