Bezpieczeństwo

MediaMarkt nie dopilnował danych swoich klientów

przeczytasz w 2 min.

Zakupy w sieci są bardzo wygodne, a obecnie nawet wskazane ze względu na dbanie o zdrowie. Z bezpieczeństwem danych bywa już jednak różnie, tym razem przekonać mogli się o tym wybrani klienci MediaMarkt.

Kupujesz w MediaMarkt? Twoje dane mogły trafić do wyszukiwarki Google

MediaMarkt to jedna z największych sieci sklepów z elektroniką użytkową w Polsce. Na brak klientów raczej nie narzeka, a ci w przypadku popularnych sieci raczej spokojnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa swoich danych. Każdemu mogą zdarzyć się jednak wpadki i tym razem padło właśnie na MediaMarkt. O sprawie poinformował niezawodny Niebezpiecznik.

Jak się okazuje, dane klientów MediaMarkt zostały zindeksowane przez Google. Co to oznacza? Niestety to, że można było odnaleźć je w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej. Błąd pozwalał uzyskać dostęp do całych zamówień, a tym samym do takich danych jak imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów czy e-maile. Dane dotyczące kupowanego produktu wydają się w tym przypadku najmniejszym zmartwieniem.

Dane już zniknęły z Google, ale przecież nie powinny w ogóle się tam pojawić

Pocieszająca informacja mówi, że dane dość szybko zniknęły z Google. Z tyłu głowy zawsze trzeba mieć jednak to, że cokolwiek wrzucone do sieci może rozejść się po niej błyskawicznie. Nikt nie da obecnie gwarancji, że dane nie zostały przez kogoś zapisane.

Winę ponosi tutaj sklep, Niebezpiecznik przypomina, że w ich przypadku bardzo dużą uwagę należy zwracać na sitemapy i pliki robots.txt. W oświadczeniu przesłanym redakcji Bankier.pl rzecznik prasowy MediaMarkt zapewnia, że reakcja była natychmiastowa, a całe zdarzenie dotyczyło kilku klientów. Tylko i aż kilku, bo chyba nikt nie chciałby być jednym z nich.

„Zdarzenie dotyczyło zaindeksowania zamówień przez wyszukiwarkę internetową i dotyczyło kilku klientów. Natychmiast zostały podjęte niezbędne działania w celu usunięcia tego błędu i zabezpieczenia danych naszych klientów. Jednocześnie aktualnie podejmujemy dalsze kroki w tej sprawie.”

Źródło: @niebezpiecznik, Bankier.pl

Warto zobaczyć również:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  8
  Za takie coś powinni beknąć prawnie i finansowo.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Czyt. Mediamarkt sprzedał dane swoich klientów.
   • avatar
    dolph
    4
    witamy w 3-cim swiecie...
    • avatar
     deseczka
     4
     Nie dla idiotów he he
     • avatar
      kalkulatorek
      3
      3 świat. W państwie cywilizowanym dostaliby taką karę że od ręki by się nauczyli.
      • avatar
       Obiektor
       1
       ostatnio tam kupowalem to oznacza ze mam sie bac? a czego? co taki potencjalny zlowieszczy czlek moze z tym zrobic?