Klawiatury

Każdy zna ten skrót klawiaturowy. Microsoft chce zmienić jego funkcję

przeczytasz w 1 min.

Wygląda na to, że Microsoft chce zmienić funkcję klawisza PrtSc w Windows 11. Osoby korzystające z niego może czekać niespodzianka.

PrtSc w Windows 11 zadziała inaczej

Skróty klawiaturowe są dla wielu osób znacznym ułatwieniem pracy na komputerze czy laptopie. Niektóre kojarzymy z Windows "od zawsze", jak chociażby PrtSc (Print Screen). Wciśnięcie tego klawisza pozwala na wykonanie pełnoekranowego zrzutu ekranu ekranu. Jest on kopiowany do schowka, co pozwala na szybkie wrzucenie grafiki do dowolnego programu graficznego czy komunikatora. Główną zaletą tego procesu jest jego szybkość i prostota.

Jak sytuacja ma wyglądać po zmianach? Według doniesień branżowych mediów oraz testerów systemu Windows 11, Microsoft chce zamienić funkcjonalność klawisza PrtSc. Skorzystanie z niego będzie otwierać narzędzie Snipping Tool (Wycinanie). Dopiero za jego pomocą można wykonać i edytować (w kontekście najprostszych opcji) zrzut ekranu.

Nie jest to skomplikowane, ale wymaga dodatkowego kliknięcia (a niekiedy kilku). Niektórzy użytkownicy widząc tu negatywną zmianę poruszają właśnie tę kwestię.

Snipping Tool

Kiedy można spodziewać się zmian i jak ich uniknąć?

Omawianą zmianę póki co dostrzegły niektóre osoby korzystające z rozwojowych wersji systemu Windows 11. To właśnie w nim ma się pojawić. Nie określono jednak, kiedy konkretnie.

Jest szansa na to, że domyślnie ustawione pod klawiszem PrtSc wywoływanie narzędzia Snipping Tool można będzie wyłączyć w ustawieniach. To pozwalałoby wrócić do obecnego stanu. Wiele osób będzie na to liczyć, bo omawiana zmiana z pozoru wydaje się bardzo mała, ale w przypadku potrzeby wykonania zrzutu ekranu bardzo szybko zabawa z Snipping Tool może być problematcyzna.

Źródło: tomshardware

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nibynóżka
  3
  Mijają 4 miesiące odkąd komendiant Szymczyk odpalił granatnik RGW-90 w KGP i nie poniósł żadnych konsekwencji.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   O moja klawiatura :D
   • avatar
    zack24
    1
    A jaki to problem dopisać sobie skrót klawiszowy do konkretnego makra w lightshot?
    • avatar
     KENJI512
     -10
     Każdy zna ten KLAWISZ PRINT SCREEN. Microsoft chce zmienić jego funkcję.

     A to nie jest skrót klawiszowy (np. ctrl + c) tylko klawisz dedykowany danej funkcji...
     SZANUJMY SIĘ! Nawet kroki na końcu tytułu nie daliście...
     • avatar
      Warmonger
      0
      To samo robi darmowy programik Lightshot, którego używam praktycznie codziennie. Pozwala też dorysować strzałki czy dopisać notatki. Niezastąpione narzędzie programisty, który chce pokazać, co ma na ekranie.
      • avatar
       wojtek_pl
       0
       Straszny jest ten trend komplikowania wszystkiego. Wiele funkcji, które były dostępne po jednym kliknięciu teraz wymagają przeklikania się przez kilka poziomów menu bo dodali "wybór". Ja nie chcę wyboru, ja chcę mieć funkcję, którą używam często dostępną od razu !
       Brak szacunku dla czasu ludzi jest straszny.
       Żeby jeszcze można było konfigurować menu po swojemu...
       • avatar
        vacotivus
        0
        I dobrze, i tak taki jest use case dla PrtScr.
        Obecnie albo Windows + Shift + S albo instalujesz Lightshot.