Oprogramowanie

Czy AI zabierze pracę programistom? CEO Microsoft zna odpowiedź

przeczytasz w 2 min.

Szefowie największych koncernów technologicznych wypowiadają się na temat kodowania z użyciem AI. Prognozy są jednoznaczne.

Choć narzędzia AI są wykorzystywane od dawna, prawdziwą rewolucję rozpoczął ChatGPT. Od nieco ponad dwóch i pół roku każdy (także zupełnie za darmo) może korzystać z coraz bardziej zaawansowanych możliwości, jakie daje chatbot. Po pierwszych zachwytach nową technologią przyszedł jednak czas na refleksję. Czy sztuczna inteligencja nie zmieni naszego życia zbyt mocno? A może powinniśmy się obawiać utraty pracy i przejęcia dotychczasowych zadań przez AI? CEO Microsoftu ma dla nas ważną wiadomość w tej sprawie.

CEO Microsoftu: AI pisze za nas kod

W jednej z ostatnich wypowiedzi Satya Nadella (CEO Microsoftu) podał cenną informację na temat wykorzystania sztucznej inteligencji. Aż 20 do 30 % kodu trafiającego do repozytoriów amerykańskiego giganta jest tworzonych przez sztuczną inteligencję. Nie powinno też nikogo dziwić, że udział AI w programowaniu stale rośnie. Znamy prognozę, która powinna zmuszać do refleksji.

Kevin Scott (CTO Microsoftu) prognozuje, że do 2030 roku aż 95% kodu będzie generowane przez sztuczną inteligencję. Data na pierwszy rzut oka może wydawać się odległa, mowa natomiast o ogromnej zmianie w ciągu następnych 5 lat. Scott ma natomiast także pozytywną wiadomość dla obecnych programistów: ludzka kreatywność wciąż będzie kluczowa przy tworzeniu kodu.

Obie przytoczone wypowiedzi padły podczas LlamaCon, gdzie CEO Microsoftu rozmawiał m.in. z Markiem Zuckerbergiem (szefem Mety, czyli właściciela m.in. Facebooka i Instagrama). Sam Zuckerberg nie podjął się oszacowania, ile kodu w jego firmie powstaje przy użyciu AI. Twierdzi natomiast, że w przyszłości 50% modeli AI powstanie przy użyciu innych modeli AI. Ostatnio na rynek trafiło zresztą narzędzie Meta AI, czyli konkurent dla ChatGPT.

Udział AI w kodowaniu rośnie

Sztuczna inteligencja sprawdza się doskonale w niektórych dziedzinach. Okazuje się, że wśród nich jest także programowanie, choć nie w każdym języku. AI osiąga najlepsze wyniki m.in. w Pythonie, natomiast w C++ radzi sobie słabiej.

Trend automatyzacji kodowania zobaczymy także w innych firmach. Giganci tacy jak Shopify i Duolingo zaczynają zastępować część ludzi sztuczną inteligencją. Są też nowe startupy, jak Windsurf, rozwijające narzędzia pozwalające tworzyć całe programy na podstawie kilku słów opisu.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Emilemil1984
    2
    Ja to się cieszę może w końcu firma poniesie na tyle duża porażkę ze wszyscy się od niej odwrócą
    . Podobno tzw. AI miało uczynić świat lepszym miejscem, natomiast nasze życie miało stać się łatwiejsze. Tymczasem nieustannie obserwujemy postępującą degradację w wielu dziedzinach... Czytam kolejne wiadomości powiązane z tzw. sztuczną inteligencją i okazuje się, że rośnie ilość zagrożeń, oszustw, fałszywych wiadomości, naruszeń własności intelektualnej, zużycie energii i wiele, naprawdę wiele więcej. I choć osoby odpowiedzialne za tworzenie tych skryptów przyznają, że są świadome zagrożeń i niebezpieczeństw, to jednak nadal inwestowane są ogromne środki w rozwój tej technologii. A zabezpieczenia? Istnieje tylko cenzura, która w żaden sposób nie przekłada się na nasze bezpieczeństwo.

    Pamiętajcie.
    Forsa ponad wszystko. Etyka, prawo, moralność, prywatność, własność intelektualna, kreatywność...
    To wszystko umiera w starciu z korporacjami wciskającymi nam tzw. AI.
    • avatar
      anemusek
      0
      Trend użycia AI w kodowaniu rośnie ale jeszcze szybciej rośnie zapotrzebowanie na poprawianie, optymalizację i łatanie kodu (firmy wydaja na kodowanie już o 12% więcej niż przed erą AI przy mniejszej ilości wykonywanej pracy ;) , a to, że Microsoft chciałby by mu biznes wypalił to nie dziwne - postawili wszystko na AI i mają już ponad pół biliona (nie miliarda, polskiego biliona) dolarów długów, a grunt troche grząski się zrobił i jak MS nie zacznie na AI dużo zarabiać w ciągu roku, max dwóch to pstryk i nie będzie MS.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login