Ciekawostki

Microsoft zachęca do Edge'a ...reklamą w Menu Start

przeczytasz w 1 min.

Dlaczego nadal korzystasz z Firefoksa? Przecież jest Microsoft Edge! W takim tonie utrzymana jest nowa reklama, jaką użytkownicy zaczynają dostrzegać po otwarciu Menu Start.

Tak Microsoft zachęca do pobierania przeglądarki Edge

Choć obiektywnie rzecz biorąc jest bardzo dobry, użytkownicy Windows 10 narzekają na wiele elementów tego systemu: od sprawiających problemy aktualizacji, przez obniżającą wydajność i zagrażającą prywatności telemetrię, po coraz bardziej inwazyjne i nachalne reklamy. Do tej ostatniej grupy można zaliczyć ostatni baner zachęcający do instalacji przeglądarki Microsoft Edge opartej na silniku Chromium

Microsoft Edge Start
Screen: WindowsLatest

Problemy z tą reklamą są właściwie dwa. Pierwszy polega na tym, że wyświetla się ona na samej górze listy aplikacji w Menu Start. Drugi – że jest antyreklamą Firefoksa. Jak na producenta, któremu w przeszłości zarzucano monopolistyczne działania (między innymi właśnie w sektorze przeglądarek internetowych), to dość odważna próba.

Oczywiście można powiedzieć, że Microsoft tylko wykorzystuje przestrzeń wewnątrz własnego systemu operacyjnego do promowania własnych rozwiązań i trudno go za to winić. Dodatkowo jest też dobra wiadomość. Tej reklamy, jak i innych, które wyświetlają się w tym miejscu, można się w łatwy sposób pozbyć…

Jak wyłączyć reklamy w Windows 10 w Menu Start?

 • Włącz Ustawienia i przejdź do sekcji Personalizacja,
 • z menu po lewej wybierz „Start”
 • i wyłącz opcję „Pokazuj okazjonalnie sugestie w menu Start.

Start reklamy

Serwis WindowsLatest, który poinformował o tej sprawie, twierdzi również, że wkrótce w systemie Windows 10 pojawią się kolejne reklamy. Na przykład wewnątrz aplikacji WordPad ma pojawić się odnośnik do pakietu Microsoft Office w oficjalnym sklepie producenta. Czy według was takie reklamy są w porządku czy niekoniecznie?

Źródło: WindowsLatest, MSPowerUser, informacja własna

Czytaj dalej o Windows 10:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  7
  No to wyobraźcie sobie taką sytuację: ktoś ma zainstalowany Evernote i dostaje od Microsoft komunikat-reklamę: "Still using Evernote, Microsoft OneNote is here". To podpada pod nadużywanie pozycji dominującej, a za to są kary.

  Samo posiadanie pozycji dominującej nie jest niezgodne z prawem, natomiast niedozwolone jest jej nadużywanie, skutkujące ograniczaniem istniejącej na rynku konkurencji. Do praktyk nadużywania pozycji dominującej należą m.in. narzucanie nieuczciwych warunków umów i przeciwdziałanie kształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji.
  • avatar
   Dekard
   2
   nieładnie, choć mam ochotę określić to dosadniej
   • avatar
    Sharimsejn
    1
    Po pierwsze używanie nazwy konkurenta w negatywnym wydźwięku przy okazji własnej reklamy to buractwo. Po drugie niech będzie nawet miliard reklam jeśli tylko będzie można je WSZYSTKIE wyłączyć jednym suwakiem. W innym wypadku liczę na urzędy, które zaczną pozywać za monopolistyczne praktyki i brzydkie zachowania w promowaniu swoich produktów.
    • avatar
     HardCorak
     1
     Nie ma to jak reklamy w płatnym systemie.
     • avatar
      Irrlicht
      1
      Still using Adobe Reader?
      Microsoft Edge is here!

      Chociaż nie. Zaktualizowaliśmy twój komputer.

      Ratunku! Skaner się zepsuł. PDFy są całe czarne a u Ani nie! (autentyk sprzed 3 tygodni)
      • avatar
       tulika
       -1
       Co za bzdury? Jaką antyreklamą? proponuję się zastanowić co to jest antyreklama a następnie ponownie przeczytać komunikat i znowu się zastanowić.
       Ogólnie polecam zastanawianie się przed publikacją. Inaczej wywołuje się jakieś bezsensowne burze, jak widać dla ludzi, którzy reagują na zasadzie triggerów nie trzeba za wiele. Wystarczy coś zasugerować i zamieścić luźno lub wcale z tą sugestią związany 'dowód'...
       • avatar
        Pborofski
        0
        Ciekawe, jakoś nie zauważyłem :O
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Normalnie miszcze marketingó w tym DowncroSofcie . pewnie zasięgneli konsultacji u somsiada. ech...