Oprogramowanie

Windows 10 bez Notatnika, Painta i WordPada. To staje się faktem

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
42 komentarze Dyskutuj z nami

Jeszcze dziś Notatnik, Paint i WordPad to aplikacje nierozłączne z systemem Windows 10. Lada chwila ulegnie to jednak zmianie.

Mała rzecz, a cieszy. Tak można by podsumować najnowszą zmianę w systemie Windows 10 planowaną przez Microsoft. Mianowicie: gigant z Redmond pozwoli wreszcie na usunięcie z komputera trzech aplikacji, które do tej pory były z nim nierozłączne – to Paint, Notatnik i WordPad.

Choć każda z nich ma swoje atuty, nie brakuje użytkowników, którzy w ogóle z nich nie korzystają. Zresztą to nic dziwnego, bo dla każdego z tych programów szybko znajdziemy lepszą i bezpłatną alternatywę. Painta może zastąpić GIMP lub Paint.net, a (wzbogacony ostatnio o nowe funkcje) Notatnik może ustąpić miejsca choćby kierowanej głównie do programistów, ale lekkiej aplikacji Notepad++. A co zamiast WordPada? Jeśli nie chcecie się bawić w półprodukty, to najlepiej postawić na mający znacznie więcej do zaoferowania składnik pakietu LibreOffice – Writer. 

Windows 10 aplikacje

A jeżeli z jakichkolwiek powodów nie chcecie rezygnować ze wspomnianych aplikacji – bo cenicie sobie Painta przy tworzeniu zrzutów ekranu, a Notatnik przy przenoszeniu tekstu bez formatowania, to… dla was nic się nie zmienia. Po prostu ich nie usuniecie ze swoich komputerów.

Paint i Notatnik były aplikacjami wbudowanymi w „Okienka” od wersji 1.0 z 1985 roku, a WordPad dołączył do nich dzisięć lat później. Teraz staną się narzędziami opcjonalnymi (podobnie jak Szybka pomoc, Rejestrator kroków czy Windows Media Player). Insiderzy, którzy zainstalowani kompilację 19551 już to zauważyli, a dla reszty stanie się to faktem po aktualizacji Windows 10 20H1. Jej premiery spodziewamy się wiosną. 

Windows 10 aplikacje opcjonalne

Słowem podsumowania… Dziś, gdy pojemność dysków liczy się w terabajtach, a system ładuje się w kilka sekund, jest to zmiana raczej wyłącznie dla tych, którzy cenią sobie absolutny porządek i nie chcą mieć w systemie niczego, czego nie potrzebują. Mimo to – jest to zmiana zdecydowanie „in plus”, wszak im więcej swobody oddanej użytkownikom, tym lepiej.

Źródło: TechSpot, Hexus, informacja własna

Czytaj dalej o systemie Windows 10:

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  Ale w zamian za to tony innego syfu którego nie da się usunąć.
  39
 • avatar
  kokosnh
  Za wordpad-em nikt płakać nie będzie, ale notatnik i paint?
  23
 • avatar
  rlistek
  Mnie tylko zastanawia co niby ktoś zyska odinstalowując te choćby i nieużywane aplikacje. 15MB miejsca na dysku?
  22
 • avatar
  Konto usunięte
  Bardziej bym się cieszył z nieinstalowania tego bloat ware typu gry candy crush saga i innych śmieciowych aplikacji
  10
 • avatar
  xfire25
  no dobra a jak ktoś notuje czasem w wordzie, a czasem w notatniku? Wydaje mi się, że defaultowo powinien być zainstalowany notatnik i paint z opcją usunięcia nie odwrotnie
  9
 • avatar
  Kenjiro
  Mydlenie oczu. Zamiast usunąć jakieś syfne gierki, instalator Office, a wszystko ważące często setki MB, to lepiej zamydlić oczy usuwając to co akurat bywa przydatne, a reszty usunąć się albo nie da (jak np. mapy), albo trzeba się naklikać.
  5
 • avatar
  tulika
  Teraz to już bez łaski... Poprawiliby kalkulator, który dalej poraża bezmyślnością w projektowaniu... Można sprawdzić waluty, super, ale żeby sobie wykonać jakąś arytmetyką na tych walutach trzeba odpalić kolejny kalkulator w trybie arytmetyki... Masakra.. Tak trudno wpaść na to, że może fajnie byłoby zrobić coś bardziej skomplikowanego niż wpisać konkretną wartość do przeliczenia? No ale te apki MSa tak już mają... Jakby wymyślane po pijaku...
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  haha przydatny soft mogę usunąć a bloat ware typu candy crash itd. musi się preinstalować na wersjach PRO, to jakaś kpina i błazenada ze strony MS, zresztą poniekąd nic dziwnego...
  2
 • avatar
  pkowal13
  Wielka innowacja jakieś 7 mega do przodu jesteśmy :D Kto się dziś w ogóle przejmuje wielkością systemu przy dyskach idących w TB ?:)
  2
 • avatar
  duzers
  I ramki okien takie, że gdy jedno jest nad drugim to nie wiadomo gdzie jedno się kończy i drugie zaczyna, przez co przypadkowo można zamknąć nie ten program. Dodajcie ten cholerny porządny cień wokół ramki, a nie jakąś pipidówkę.
  2
 • avatar
  chemix
  Coś czuję że po tym liftingu z 500MB przybędzie . Ale wszystko dla Nas i wszystko potrzebne .
  1
 • avatar
  wiemar
  nie wiem jak wy ale od czasów windowsa xp nie użyłem wordpada ani razu :)
  1
 • avatar
  brettsinclairdannywilde
  Akurat z notatnikiem to jakaś lipa, bo to proste narzędzie przydaje się bardzo często. Co do Painta i Wordpada to te narzędzie są zbyt mało zaawansowane aby zastąpić jakiś sensowny program, chociaż mogą się przydać wielu osobom, tak czy inaczej raczej powinna być opcja doinstalowania tych programów.
 • avatar
  chemix
 • avatar
  Zef1r
  I na czym teraz profesjonalni graficy komputerowi z certyfikatem MS Paint Master z lat 90 będą pracować?
 • avatar
  romek.niewiadomek
  wolałbym W10 bez telemetrii i szpiegów :////
 • avatar
  Matrix1000000
  Tyle w temacie https://tiny.pl/t6qkr
  -2
 • avatar
  Quenser
  Katastrofa.... informacja warta odnotowania w newse na benchmarku
  -7
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  Na co komu trzymanie rzeczy, których się nigdy nie używa? Każdy i tak ma jakiegoś Corela czy photoshopa z torrentów, albo nawet darmowego gimpa.
  -9
 • avatar
  serek25
  Ale co ma mnie tak cieszyć? Możliwość usunięcia mojego podstawowego narzędzia graficznego w postaci Painta? A więc oznajmiam, że wcale mnie to nie cieszy.
 • avatar
  MartinMax
  "Mimo to – jest to zmiana zdecydowanie „in plus”, wszak im więcej swobody oddanej użytkownikom, tym lepiej."

  Pracuję zawodowo na komputerze z windows 10. Notatnik to akurat aplikacja której używam codziennie. Zajmuje tyle co nic miejsca na dysku. Małe, lekkie i zawsze jest pod ręką. Ostatnie zdanie z artykułu jest po prostu niemądre żeby nie powiedzieć wprost - głupie.
 • avatar
  studionti
  Te trzy aplikacje są potrzebne i używane na co dzień. Bezsensowny jest Windows Media Player.
 • avatar
  Konto usunięte
  Dobrze że mam ciągle instalkę paint xp
 • avatar
  cyberant
  akurat notatnik to najlepszy program do pozbywania się formatowania w kopiowanym tekście. Odpala się błyskawicznie, kopiujesz ze strony, wklejasz w notatnik, kopiujesz z notatnika, wklejasz w docelowy dokument... szybko i skutecznie. Od czasów win95 tylko do tego go używałem...