• benchmark.pl
 • Gry
 • Unia Europejska wyraziła zgodę. Microsoft może finalizować wielką transakcję
Gry

Unia Europejska wyraziła zgodę. Microsoft może finalizować wielką transakcję

przeczytasz w 2 min.

W branży gier dawno nie było tak dużego wydarzenia. Bo chociaż usłyszeliśmy o całej sprawie już kilka miesięcy temu, dopiero teraz wszystko doczeka się finalizacji.

UE zatwierdza przejęcie Bethesdy przez Microsoft

Informacja o tym, iż Microsoft kupił Bethesdę (a precyzując, spółkę ZeniMax Media) pojawiła się we wrześniu zeszłego roku. Obydwie strony były już wtedy po wszystkich istotnych ustaleniach, ale potrzeba było jeszcze odpowiednich kroków prawnych. Wyczekiwano przede wszystkim decyzji Komisji Europejskiej. Właśnie się pojawiła.

Jak stwierdzono, nie ma tu przeciwwskazań, a przejecie „nie budzi poważnych wątpliwości co do zgodności z zasadami panującymi na wspólnym rynku”. Tym samym Microsoft może szykować ustalone 7,5 miliarda dolarów i snuć plany (o ile jeszcze ich nie ma) odnośnie tego, jak wykorzystać pozyskane zasoby.

„Komisja stwierdziła, że planowane przejecie nie budzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę ograniczoną pozycję rynkową połączonego podmiotu na rynku wyższego szczebla oraz obecność silnych konkurentów na rynku niższego szczebla w kwestii dystrybucji gier wideo. Transakcja została zbadana w ramach zwykłej procedury przeglądu fuzji.” - fragment oświadczenia Komisji Europejskiej

23 studia deweloperskie pod skrzydłami Microsoftu

Finalizacja transakcji będzie oznaczała, że Microsoft będzie miał pod sobą aż 23 studia deweloperskie. Zyskuje bardzo poważne wzmocnienia, bo między innymi takie ekipy jak Arkane Studios, Machine Games, id Software, Bethesda Softworks czy Tango Gameworks.

Co oznacza to dla graczy? Trzeba poczekać na moment, w którym Microsoft oficjalnie przedstawi swoje plany. Teoretycznie mógłby zarezerwować dla Windows 10 i konsol Xbox nowe odsłony tak znanych serii jak Dishonored, Wolfenstein, DOOM, The Elder Scrolls, Fallout czy The Evil Within. Wcześniej ogłoszone projekty (np. Starfield czy The Elder Scrolls VI) powinny zostać wydane zgodnie z wstępnymi zapowiedziami, a więc również na konsolach PlayStation.

Głośne exclusive'y na Xbox Series X/S?

Gdyby Microsoft jednak zdecydował się odciąć Sony od wymienionych marek mielibyśmy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją. Długo i często mówiło się, że to właśnie Japończycy przyciągają graczy za pomocą exclusive'ów (chociaż aktualna sytuacja tego nie potwierdza), a to Microsoft nagle zyskałby ich sporą pulę (chociaż dzielonych z PC).

Być może jeszcze w marcu Microsoft pokusi się o zapowiedzi wyjaśniające to, jak zamierza wykorzystać przejęcie ZeniMax Media.

Źródło: twitter - @_XboxNews, foto - Microsoft

Warto zobaczyć również:

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  8
  Dla mnie tragedią było przejęcie IdSoftware przez Bethesda w 2009. Cała reszta to już tylko legenda. Quake i DOOM nie mają już nic wspólnego z historią firmy legendy jaką była IdSoftware. Smutne czasy :(
  • avatar
   Dudi4Fr
   3
   Dajcie Fallout'a Obsidian-owi i ogień z New Vegas 2!!!
   • avatar
    dampool
    3
    sony posrane i tak juz prawie wszystkei exy sony beda na Pc do tego jezcze ta informacja, poczatek konca Sony !!!!
    • avatar
     studionti
     1
     Niestety, ale historia dobrych gier zakończyła się wraz z latami 90-tymi.
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      To jest ta globalizacja, z którą od lat walczą organizacje eko i konsumenckie. kolejne studio staje się gniotem microsoftu.
      • avatar
       pawluto
       -3
       Chory twór (UE) decyduje czy ktoś ma kogoś przejąć ???
       To jest wolny rynek ???
       • avatar
        Dariosex
        -18
        Beda mieli duzo wiecej pieniedzy wiec teraz trzeba nalozyc dodatkowe podatki ktore zostana przeznaczone na pomoc socjalna.
        Opowiadam sie za panstwem totalnie opiekunczym i zadam aby strumien pieniedzy z budzetu i bogaczy zasilal pomoc socjalna, tak zeby swiety mikolaj przychodzil do mnie co miesiac z worem pelnych pieniedzy dla mnie i oczywiscie dla innych biednych jak ja!
        • avatar
         jowaj42181
         0
         Google płaci 92 dolary za każdą godzinę, a mój ostatni czek wyniósł 8400 dolarów, pracując w sieci przez 10 godzin tygodniowo. Mój młodszy towarzysz z rodzeństwa osiągał w ostatnich miesiącach średnio 18 tysięcy i pracuje około 24 godzin tygodniowo. Nie mogę zaakceptować, jakie to było proste, kiedy próbowałem. To jest właśnie to, co robię !!!!!


         .....>>>>>> Netprofit10.com
         • avatar
          jowaj42181
          0
          Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię........>>>> netprofit10.com

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login