Systemy operacyjne

Masz starszego Windows 10? Microsoft ma dla Ciebie dobrą wiadomość

przeczytasz w 1 min.

Czas mija nieubłaganie i być może nie wszyscy zorientowali się, ale Windows 10 ma na karku już kilka lat. Dorobił się przez ten czas paru wersji (dużych aktualizacji) i starsze z nich miały zostać pozbawione wsparcia. Tak się jednak nie stanie.

Microsoft przedłuża wsparcie dla starszych wersji Windows 10

Podobnie jak wiele firm, Microsoft zdaje sobie sprawę z tego, jak zmieniło się funkcjonowanie niektórych osób podczas trwającej pandemii koronawirusa. Stara się na to reagować i nie ukrywa, że przedłużone wsparcie dla starszych wersji Windows 10 to pokłosie panującej na świecie sytuacji. Jak argumentuje, chce tym ułatwić pracę, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia stresu, z jakim zmagają się niektórzy jego klienci.

Największe znaczenie wydają się mieć tutaj Windows 10 1709 (Enterprise, Education, IoT Enterprise) oraz Windows 10 1809 (Home, Pro, Pro Education, Pro for Workstations, IoT Core). Wsparcie dla nich zostało wydłużone odpowiednio do 13 października oraz 10 listopada, w obydwu przypadkach o dodatkowe 6 miesięcy. Producent podobne decyzje podjął jeszcze co do kilku innych swoich produktów, w mniejszym stopniu dotyczy to już jednak użytkowników indywidualnych czy małych firm. Pełen komunikat dostępny jest na oficjalnej stronie wsparcia.

Nowy Windows 10 jest już prawie gotowy

Wedle ostatnich statystyk, rynkowe udziały Windows 10 1809 wynoszą ponad 11%, a więc nie są to informacje bez znaczenia. Nie koliduje to z pracami producenta nad kolejną wersją systemu (Windows 10 2004), która jest już niemal gotowa i być może w przyszłym miesiącu ruszy proces wdrażania aktualizacji.

Jak sprawdzić, jaką mam wersję systemu Windows 10?

Nie tak dawno o tym przypominaliśmy, ale skoro temat powraca wypada zrobić to ponownie. Nie każdy jest tak samo biegły w poruszaniu się po systemie Windows 10. Najprostszym sposobem na sprawdzenie jego wersji jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na Start, wybranie zakładki System i odczytanie oznaczenie w polu „Specyfikacja systemu Windows”.

Źródło: softpedia

Warto zobaczyć również:

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PIRAT_PL
  7
  Tak czytam jeden z komentarzy odnośnie blokowania aktualizacji bo coś z systemem się dzieje.
  Hmmm albo mam ogromny fart lub inni mają takiego pecha.
  Mam Win 10 praktycznie od premiery bo dostałem go za free w wersji PRO za czasów szkoły średniej (profil informatyk).
  Także używam systemu prawie od jego początków (może 3 miesiące po wejściu na rynek).
  Do dnia dzisiejszego miałem 1 problem po aktualizacji który po przeinstalowaniu jej (kwestia 15 minut) rozwiązała problem od ręki.
  A sprzęcik też nie jest jakiś nowy.
  I7 7700K
  Asrock Z270 Extreme 4
  MSI RTX 2070 Armor 8G
  No i do tego dysk M.2 1TB i windows śmiga jak nawiedzony (wydajności lepsze jak w 7).
  Plus dużo ułatwień w codziennym użyciu, nie wyobrażam sobie teraz wrócić do 7.
  • avatar
   deseczka
   0
   Pytanie, bo już nic nie rozumiem. Jeżeli ktoś ma Windows 10 1809 to za kilka miesięcy koniec wsparcia i musi kupić nowszą wersję, czy może zrobić aktualizację?
   • avatar
    mareko
    -3
    Nie przedłuża .... tylko nie wyrobił się ....
    • avatar
     mutissj
     -8
     2 lata temu zamordowałem aktualizacje w Windowsie 10 i teraz mam święty spokój i ciszę :)! od tego czasu poranna kawa lepiej smakuję. Komfort jest niesamowity!, oglądam filmy, gram, czytam, renderuje, pisze ze znajomymi i żadne niepokojące okienko mi nie wyskakuję, normalnie radość z użytku systemu jest nie do opisania!