Dyski

Miliard dysków Seagate w 29 lat

przeczytasz w 0 min.

Dwadzieścia dziewięć lat to szmat czasu. Patrząc na ten okres z perspektywy zmian jakie zaszły na rynku komputerów osobistych, nie trudno dojść do przekonania, że to co miało miejsce blisko 30 lat temu należy niemal do „wieków średnich” rozwoju komputerów. Firma Seagate, która może pochwalić się tak długim stażem działania, poinformowała że po 29 latach produkcji dysków twardych osiągnęła magiczną liczbę miliarda wyprodukowanych urządzeń. Według danych firmy, producentowi udało się w tym czasie wygenerować ilość urządzeń, które łącznie pomieściłyby 79EB (eksabajtów) czyli 79 milionów terabajtów – 158 milionów godzin wideo, 1.2 tryliona godzin muzyki. Jest to trudna do wyobrażenia ilość miejsca ale kto wie czy pewnego dnia nie pomyślimy inaczej;)

Pierwszy miliard Seagate'a zaczął się od dysku oznaczonego jako ST506, produkowanego jeszcze w standardzie 5.25 cala. Oferował on „przerażającą” przestrzeń dyskową równą 5MB i pojawił się na rynku w roku 1979. Do komunikacji z resztą komputera używał on interfejsu SA1000 firmy Shugart Associates. Koszt tego „cacka” wynosił wówczas 1500$ co daje 300$ za megabajt. Przypomnijmy, że w '79 ów 1500 dolarów było jeszcze bardziej zaporowe dla przeciętnego fana komputerów osobistych niż dzisiaj. Produkowane obecnie dyski 1TB to wydatek rzędu 0.0002 dolara za 1MB.


Producent liczy, że w przeciągu najbliższych 5 lat uda mu się wprowadzić na rynek drugi miliard dysków twardy. Dane te podaje sugerując się aktualnym trendem jaki panuje na rynku dysków. W chwili obecnej firma dostarcza ponad 111 tysięcy terabajtów przestrzeni dyskowej każdego dnia. Oznacza to, że co sekundę wytwarzana jest wolna powierzchnia dla kolejnego 1 terabajta danych.

Przedstawiciel firmy poinformował, że w przeciągu ostatnich 25 lat udało się m.in. zdecydowanie obniżyć awaryjność dysków, wprowadzić sprzętową korekcję błędów podczas zapisu i odczytu danych. Przypomnijmy, że pierwsze dyski nie dysponowały tego typu rozwiązaniem i konieczne było stosowanie rozwiązań programowych.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login