Gry

Microsoft szykuje chatbota AI dla Minecrafta

przeczytasz w 2 min.

Microsoft zademonstrował projekt chata AI dla Minecraft. Co będzie umieć wzorowana na chacieGPT usługa?

ChatGTP zmienia życie internautów, a dostawcy wyszukiwarek internetowych przygotowują się w pośpiechu na nowy sposób serwowania informacji. Według przecieków Microsoft, oprócz implementacji chatbota AI do wyszukiwarki Bing, ma też w zanadrzu projekt systemu sztucznej inteligencji odpowiedni dla gry Minecraft.

Jak chatbot AI będzie służył graczom w Minecraft?

Wewnętrzny projekt Microsoftu, o którym donosi Reed Albergotti na portalu Semafor, przewiduje udostępnienie w Minecrafcie chatbota AI. Ma on pełnić funkcję kontrolera, który pozwoli oszczędzić graczom manualnego przesuwania postaci. Wprowadzenie tego rozwiązania spowoduje, że wystarczy wydanie odpowiedniego polecenia głosowego.

Niby banał, porównywalny z zastąpieniem klawiatury padem, ale sprawny chatbot AI może odmienić uniwersum Minecraft. Celem gry jest budowa obiektów, ale gracze mogą go osiągać na kilka różnych sposobów. Jeśli mają posługiwać się chatbotem AI, wiele zmienia poziom szczegółowości możliwych poleceń. Zbyt duży nie będzie wygodny dla gracza, a zbyt mały spowoduje, że kreatywny element rozgrywki zostanie oddany we władanie sztucznej inteligencji.

To budzi kontrowersje, ale nie sprowadzają się one tylko do obaw, że AI będzie stosować w Minecrafcie metody, na które ludzie nie wpadają. Z tej perspektywy stosowanie sztucznej inteligencji może dodać graczom nowych możliwości. W komentarzach internetowych pojawiają się też głosy, że z AI na pokładzie zabawa w Minecrafcie stanie się nudna.

Kiedy chatbot AI pojawi się w Minecrafcie?

Według przecieków Microsoft nie zamierza działać w pośpiechu. W publicznej wersji Minecrafta chatbot AI można spodziewać się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Sam producent oprogramowania w ogóle nie komentuje tych doniesień i oficjalnie skupia się na rozwoju chatGPT dla wyszukiwarki Bing.

Jest to znaczące, ponieważ chatbot AI dla Minecrafta nie bazuje na technologii Prometheus, opracowanej przez OpenAI i zastosowanej w microsoftowych implementacjach ChatGPT. Jest to alternatywny system sztucznej inteligencji na nieznanym etapie rozwoju. Trudno więc oceniać czy Microsoft przy jego pomocy zrewolucjonizuje branżę gier i kiedy stanie się to faktem.

Źródło: Semafor

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  antytalent
  3
  Chatgpt testowałem troche i nadal testuje zadając mu pytania o historii. Niestety bardzo często się myli i wypisuje bzdury na tematvfajtiw historycznych. Dla kogoś nieobeznanego kto będzie chciał się niejako podszkolić w tym temacie rozmowa z chatgpt może być zgubna. To bardzo niedoskonałe narzędzie które generuje bzdury.
  • avatar
   jacekwr
   2
   Zrób wszystko co trzeba, żeby zabić smoka endu.
   Nakręć wideo ze śmiesznymi kotami w taki sposób, żeby miało jak największą oglądalność.
   Wydrukuj chałupę z dostępnych w okolicy materialów, i do tego ze dwa smochody elektryczne.
   Wydrukuj labradora. Kremowego, i żeby umiał przynosić kapcie.
   (...)
   [']
   • avatar
    MokryN
    2
    Oczywiście, że będzie nudno. To jak prosić ko komputer żeby sam grał w grę, a ty patrzysz. Jasna, znajdzie się gronu ludzi co będzie to satysfakcjonowało, ale ja wolę sam grać.
    • avatar
     jacekwr
     0
     A tak pozatem w temacie Minecrafta, to może by zamiast się bawić w implementację super-duper-AI MicroS#&% popracowałby nad bzdurnymi wymaganiami podczas instalacji tego badziewia - zylion wersji z których każdą trzeba zainstalować oddzielnie (Java, Windows, Education Edition, kilka innych) i które gryzą się czasem wzajemnie, konieczność założenia zyliona kont i zrobienia doktoratu z obsługi środowiska chmurowego Microsoft (Azure i inne pierdoły) żeby np. Education Edition w ogóle zechciało ruszyć - bo mam - uwaga - AŻ dwie licencje... Notorycznie wysypujące się z byle powodu update'y... Qrła, w ciągu ostatnich dwu-trzech miesięcy straciłem chyba ze cztery razy po pół dniówki godzin na walkę z wiatrakami, i parę razy pisałem do pomocy technicznej - dzwonili do mnie aż ze Stanów, żeby mi powiedzieć, ze przekierowali sprawę do innego działu... :/ A totalnym ignorantem jeśli chodzi o IT nie jestem... W końcu odkurzyłem stary kontakt do kolegi który (tak... z 10 lat temu...) zajmował się zawodowo usługami MS, i po dłuższej telekonferencji udało się MEE zmusić do działania... A teraz przyszedł update, i znowu nie chce się zainstalować bo cośtam... ("Plik 'updater.exe nie jest oznaczony do instalacji"). Zresztą normalne wersje Minecrafta też co i rusz mają problemy z aktualizacją i nie chcą ze sobą nawzajem współpracować... :/
     Niestety syn jest całkowicie pochłonięty przez tą grę, i nie pozostaje mi nic, tylko walczyć... :/

     MS, podstawy opanować a nie AI wymyślać!!! :(((