Procesory

Na to czekamy! Intel zapowiada procesory Tiger Lake - nadchodzi mocne uderzenie w laptopy

przeczytasz w 2 min.

Ciągle czekamy na premierę procesorów Intel Tiger Lake, które mają szansę mocno namieszać na rynku laptopów. Potwierdza to też sam producent - według Intela, będzie to jedna z największych rewolucji na rynku mobilnym w ostatnich latach.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zbliżającą się premierę mobilnych procesorów Intel Tiger Lake. Do tej pory nie wiedzieliśmy zbyt wiele o nowych układach, ale producent postanowił uchylić rąbka tajemnicy i podczas konferencji Architecture Day 2020 wyjawił największe sekrety nadchodzących jednostek.

Znamy szczegóły budowy procesorów Intel Tiger Lake

Intel Willow Cove - architektura

Intel Willow Cove - architektura

Intel Willow Cove - architektura

Procesory Tiger Lake bazują na mikroarchitekturze Willow Cove, wywodzącej się z generacji Sunny Cove (wprowadzonej przy okazji procesorów Ice Lake). Do produkcji układów wykorzystano technologię 10nm SuperFin, która wprowadza istotne usprawnienia w budowie tranzystorów (producent porównuje ją do przejścia na całkowicie nowy proces technologiczny).

Intel Willow Cove - architektura

Usprawniono też skalowanie napięcia względem częstotliwości (DVFS) i poprawiono zintegrowany kontroler pamięć (FIVR). Warto również wspomnieć o ulepszonych zabezpieczeniach - kluczową rolę odgrywa tutaj funkcja Intel Control Flow Enforcement Technology.

Intel Willow Cove - architektura

Jak to się przekłada na specyfikację procesorów? Najważniejsze zmiany dotyczą zwiększonego taktowania rdzeni, ale też zwiększenia pojemności pamięci podręcznej drugiego poziomu - do 1,25 MB i zastosowania szybszych kontrolerów pamięci – jednostki obsługują moduły: DDR4-3200, LPDDR4x-4267, a nawet LPDDR5-5400 (maksymalna przepustowość pamięci ma sięgać 86 GB/s). 

Procesory Tiger Lake z nową grafiką – to układ z generacji Xe

Intel Willow Cove - architektura

Spore zmiany dotyczą także zintegrowanej grafiki – w końcu mamy do czynienia z układem bazującym na architekturze Xe (dokładnie jest to Xe LP). Oprócz ulepszonych jednostek wykonawczych, producent zastosował też ulepszone silniki dekodowania i wyświetlania. 

Intel Willow Cove - architektura

Intel Willow Cove - architektura

Intel Willow Cove - architektura

Grafika zintegrowana w procesorze dysponuje maksymalnie 96 jednostkami wykonawczymi (EU), które mają cechować się dużo lepszą wydajnością i efektywnością energetyczną. Szczegóły na temat wydajności jeszcze nie są znane (producent wspomina jedynie o ogromnym skoku wydajności), ale wcześniejsze prezentacje pokazują, że pozwoli ona na komfortową rozgrywkę w nowszych grach.

Intel Tiger Lake to też wspomaganie sztucznej inteligencji

To jednak nie koniec rewelacji, bo układy Tiger Lake oferują też nowe interfejsy – znajdziemy tutaj kontroler PCI-Express 4.0, Thunderbolt 4USB4. Zastosowanie interfejsów na pewno przełoży się na funkcjonalność sprzętów.

Intel Willow Cove - architektura

Ciekawostką jest także jednostka Gaussian Network Accelerator (GNA) 2.0, która ma za zadanie odciążyć procesor przy operacjach wnioskowania – dzięki jej zastosowaniu, obciążenie procesora podobno będzie niższe nawet o 20%. Sam procesor ma być też dużo wydajniejszy w operacjach związanych ze sztuczną inteligencją (AI).

Intel Tiger Lake - kiedy premiera laptopów?

Nie da się ukryć, że procesory Intel Tiger Lake zapowiadają się bardzo dobrze i mogą mocno namieszać w segmencie mobilnym. Wiemy, że producent ruszył z produkcją układów, a dostawy układów mają ruszyć w terminie świątecznym (wtedy też możemy spodziewać się rynkowej premiery laptopów – w tym nowego modelu Acer Swift 5).

Nie wiemy jak Wy, ale my już nie możemy się doczekać, by sprawdzić sprzęt z nowym Intelem ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Źródło: Intel

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lister
  9
  A załatali tam chociaż jedną dziurę?
  • avatar
   AmigaPPC
   6
   Jakoś mnie te slajdy nie przekonują.
   • avatar
    Gatts-25
    3
    Intel nie ma wyjścia ale ostatnie testy https://www.guru3d.com/articles-pages/amd-ryzen-5-pro-4650g-renoir-apu-review,1.html
    pokazują , że mamy tu do czynienia z ulepszoną archi Zen 2 a wystarczy spojrzeć na 'opóźnienia' komunikacyjne.Zen 3 zapowiada się na rewelację i Intel nic tutaj nie poradzi.
    • avatar
     Kapitan Nocz
     3
     "Procesory Tiger Lake bazują na mikroarchitekturze Willow Cove, wywodzącej się z generacji Sunny Cove (wprowadzonej przy okazji procesorów Ice Lake)" No i [email protected]# no i cześć...
     Przecież to jest jakaś padaka, nie liczyłem ale to już chyba 2 albo 3 premiera procesorów mobilnych w tym roku, kogo to jeszcze obchodzi co Intel tam wypuszcza?
     • avatar
      kitamo
      2
      No zobaczymy czy to bedzie taka rewolucja czy tylko ewolucja.
      • avatar
       xmexme
       1
       Mocne uderzenie to będzie po kieszeniach chętnych :-)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Bla bla bla, nawet tweet rajana w dupę może se wsadzić. Obiecanki cacanki
        • avatar
         wolak
         0
         Brakuje tekstu z innego newsa "nowy procesor będzie porężny"
         • avatar
          Bywalec2
          0
          Chętnie zobaczę nowe procesory Intela, które będą załatane, wydajniejsze, bardziej energooszczędne i tańsze od AMD.
          • avatar
           piomiq
           0
           "Do produkcji układów wykorzystano technologię 10nm SuperFin"
           Normalnie szok.