Akcesoria

Murata Leaf Grip: zegnij pilota by zmienić głośność

przeczytasz w 2 min.

O elastycznych wyświetlaczach na benchmark.pl pisaliśmy już bardzo wiele. Tym razem przedstawiamy również elastyczne urządzenie, ale z innej kategorii. Mowa o pilocie zdalnego sterowania Murata, który reaguje na zginanie i skręcanie.

Idea sterowania gestami nie jest właściwie niczym nowym. Wystarczy sięgnąć do pamięci i… mamy liczne przykłady urządzeń wyposażonych w detektory ruchu, które przetwarzają machanie, obracanie i inne wygibasy na odpowiednie operacje w telewizorze czy komputerze.
 

Pilot Leaf Grip koncepcja
 

Pilot zaprezentowany przez firmę Murata wykorzystuje powszechnie stosowane zjawisko piezoelektryczne. Zastosowano w nim przezroczystą organiczną folię piezoelektryczną o bardzo dużej wrażliwości. Producent podkreśla, że w porównaniu do innych folii tego typu, ta jest wolna od efektu piroelektrycznego. Jego występowanie uniemożliwia wykrycie czy nastąpiło zgięcie, czy zarejestrowana zmiana temperatury wywołana jest faktyczną zmianą warunków w otoczeniu, a nie odkształceniem folii.
 

Pilot Leaf Grip koncepcja
Sposób korzystania z pilota Leaf Grip


Pilot Leaf Grip zasada działania
Zasada działania Leaf Grip
 

Leaf Grip można zginać i skręcać, obie czynności wykonując jednocześnie (pilot wyposażono w dwie folie, każda dla danego typu odkształcenia). Zależnie od wykonanych gestów możemy zmieniać programy, zwiększać głośność itp.

Przy okazji prezentacji pilota, ta sama firma zademonstrowała tak zwany Touch Pressure Pad. Jest to panel, który po podłączeniu do komputera wykrywa pionowe i poziome ruchy palców dłoni, a także jest w stanie zarejestrować nacisk. Czyli coś takiego jak tablet graficzny, tylko że zamiast piórka wystarczy nasz własny palec.
 

Touch Pressure Pad koncepcja
Touch Pressure Pad zasada działania
 

Demonstracja pilota i pada dokonana zostanie na targach CEATEC 2011 już w październiku, a pierwsze sample urządzeń dostępne będą w przyszłym roku.
 

Więcej o elastycznych urządzeniach:

Źródło: Murata

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Zależnie od wykonanych gestów możemy zmieniać programy, zwiększać głośność itp. Ja chciałbym spytać o to itp, skoro są dwie folie reagujace na dwa ruchy to co poza zmianą głosu i kanału można zrobić ?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Świetne to pierwsze. Mojej babci lekarz coś podobnego polecał na pobudzenie krążenia i w celach rehabilitacyjnych ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Doceniam innowacyjność, ale czy nie jest łatwiej nacisnąć przycisk na tradycyjnym pilocie niż go giąć, przekręcać i wykręcać? Te ruchy nie są naturalne i trzeba ich się będzie uczyć na pamięć. Klasyczne piloty są intuicyjne.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     to jest idealny pilot dla sfrustrowanych ilością powtórek w naszej TV oraz samym poziomem nadawanych programów. telenowela za telenowela popychana tańcem z gwiazdami i innymi pierdołami ;) Powyginasz takiego pilota ewentualnie zgnieciesz jak kartkę papieru i nadal można przez jakiś czas spokojnie oglądać do czasu następnego ataku nerwicowego.
     • avatar
      m4rcin
      0
      Takim pilotem to można światło włączać, a nie obsługiwać sprzęt RTV.