Mobile

Kto ma najszybszy Internet mobilny w Polsce? Te dane mocno zaskakują

przeczytasz w 2 min.

Plus to aktualnie zdecydowany lider szybkości Internetu mobilnego w Polsce. Najnowsze dane zaprezentowane przez SpeedTest.pl nie pozostawiają wątpliwości.

Plus ma najszybszy Internet mobilny

Wielu osobom nie wystarcza sam fakt dostępu do sieci. Ważne jest to, aby można było cieszyć się szybkim Internetem w dowolnym miejscu. Każdy z operatorów przekonuje, że dysponuje najlepszą ofertą. Weryfikują to między innymi testy przeprowadzane na platformie SpeedTest.pl. Zarządzający nią przedstawili najnowsze statystyki, za marzec i cały pierwszy kwartał 2023 r.


Zdecydowanym liderem okazuje się Plus. W marcu osoby korzystające z jego oferty (3G, 4G LTE i 5G) mogły liczyć na średnią prędkość pobierania danych na poziomie aż 49,6 Mb/s. Dzięki tak wysokiemu wynikowi średnia w całym pierwszym kwartale 2023 r. sięgnęła 44,6 Mb/s. Tym samym zielony operator po raz pierwszy wyprzedził wszystkich konkurentów.

Następne pozycje zajęli kolejno T-Mobile, Play i Orange. W pierwszym kwartale 2023 r. średnia prędkość pobierania danych wynosiła u tych operatorów odpowiednio 44,2 Mb/s, 43,5 Mb/s i 43,4 Mb/s. Najlepszą prędkość wysyłania (12,8 Mb/s) zanotowano w Play, a najmniejsze opóźnienia (28 ms) występowały w Orange.

Ranking Internetu mobilnego w Polsce

internet mobilny w Polsce

Dlaczego doszło do zmiany lidera?

Powyższy wykres dobrze obrazuje całą sytuację i pozwala twierdzić, że ostatnie dane są zaskakujące. Plus niemal nieustannie zamykający stawkę nagle wskoczył na pierwsze miejsce, a biorąc pod uwagę tylko marzec osiągnął przy tym zauważalną przewagę.

Co się stało? W oficjalnym komunikacie zarządzający SpeedTest.pl zauważają, że odpowiedzią jest zmiana oferty Plusa. Po wdrożeniu 5G operator udostępniał tę technologię ograniczonej liczbie swoich klientów. W marcu sytuacja się zmieniła, Plus włączył 5G klientom korzystającym z kilku starszych taryf abonamentowych, a nawet użytkownikom prepaid. Może chodzić nawet o ok. 3 miliony kart SIM. Wzrost udziału testów 5G w ogólnej liczbie testów przełożył się na wyższą średnią prędkość.

Ranking Internetu 5G w Polsce

Jednocześnie widać, że technologia 5G wciąż pozostaje daleko w tyle za poprzednikami. W omawianym okresie wykonano przy jej udziale tylko ok. 60 tys. testów z ponad 815 tys. pomiarów. Znaczenie 5G i rynkowe udziały tego rozwiązania rosną systematycznie, ale w wolnym tempie.

Różnice pomiędzy tempem wdrażania 5G przez polskich operatorów są znaczące. Najlepiej radzi sobie w tej kwestii Plus, w marcu odsetek testów 5G wyniósł u tego operatora 15 proc. To właśnie on pozostaje zdecydowanym liderem prędkości Internetu 5G. To efekt posiadania dedykowanego pasma częstotliwości. Pozostali operatorzy zapewniają 5G na pasmach wykorzystywanych do 4G LTE.

internet mobilny 5G w Polsce

Źródło: SpeedTest.pl

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stanczyk
  13
  Jaki piękny ranking. Taki .... europejski.... Taki nowoczesny... I taki z d....
  Realnie jest źle. Bardzo źle.... Popytajcie ludzi ze wsi z małych miasteczek.
  No ale to na korpo wykresach wyglądałoby źle...
  • avatar
   saser
   5
   5G w Polsce to ściema. Nie ma nawet zakończonego przetargu na częstotliwości dla 5G. To co teraz mamy to technologia 5G puszczona na paśmie 4G. Im więcej mamy 5G to mniej zostaje miejsca na urzadzenia na 4G. W tym momencie takie testy i porównania są nic nie warte. Pokazują tylko kto i jak przyciął obecnie wykorzystywane pasma LTE.
   • avatar
    yureek
    4
    w Pruszczu Gdańskim na stacji króluje H+, o LTE zapomnij a co dopiero 5G, jadąc pociągiem nawet w filmie jakości 360p kółko się kręci, takimi rankingami to se można podetrzeć...
    • avatar
     gehaes
     4
     liczy się ping i zasięg

     transfer +-1-3Mb/s nie są tak istotny jak dwa w/w parametry
     • avatar
      piomiq
      4
      "Te dane mocno zaskakują "
      Zupełnie jak tytuły artykułów na benchmart.pl. Niestety nie w pozytywnym sensie.
      • avatar
       Dragonik
       2
       Kto ma najszybszy internet? Ci co siedzą na kabelku.
       • avatar
        KENJI512
        1
        Nic mnie tu nie zaskakuje, od dawna wiadomo, że w 5G Plus najszybszy.
        • avatar
         Rhavir
         1
         Najszybszy GDZIE ???
         Bo u mnie w domu najszybszy jest Orange, u rodziców w tym samym mieście najszybszy jest Plus.
         A są miejsca gdzie o internecie można zapomnieć.
         Wszystko zależy od rozmieszczenia BTS'ów i ich obciążenia - bo może się okazać, że zwykłe HSDPA+ działa szybciej na wsi niż 5G w mieście.
         • avatar
          rafael
          0
          Według moich pomiarów na prowincji (południe Małopolski i Podkarpacia) najszybciej działa Play, T-mobile i Orange, a Plusa z reguły nie ma w zasięgu. Play w 4G+ potrafi dać powyżej 100Mbps, T-mobile powyżej 50mbps i podobnie Orange. Chyba, że we wszystkich punktach gdzie sprawdzałem akurat były dziury zasięgu Plusa, ale żeby aż w pięciu ?
          • avatar
           Kasuja Wpisy Automatem
           0
           używam nadal play, ale ta sieć jest totalnym dnem.
           • avatar
            FranzMauser
            0
            Co za badziew mój radiowy to 33Mb i mam stale prawie 4MB na sekundę bez dropów. Te prędkości mobilne to żart. Niech pokażą ile realnie i stale mają megabajtów na sekundę.
            • avatar
             fonzie
             0
             Plus to lepiej popracował by nad swoimi pakietami internetu bo pod tym względem wg mnie leży i kwiczy.
             Ja aktualnie w play mam 500GB za 50zł.
             W plusie za 250GB zdzierają stówkę xD
             • avatar
              pawel78
              0
              Mam plus od dawna, i jako krakus wypowiem się, że jest dramat. Pracuje w Krakowie na ul. Zamenhofa. Na ul mam nawet 5G, wejdę do środka, I już bardzo słabo odbieram LTE, a jak pójdę jeszcze bardziej w głąb, to telefon przełącza się na 3G, z tym, że internernet w plus na 3G w ogóle nie działa. Dużo w Grodzie Kraka jest takich miejsc. Zróbcie chociaż LTE,:a nie cofajmy się do 2010 roku z technologią.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login