Nauka

NASA wyśle ludzi na Marsa - poznaj statek, którym polecą [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Dziś rozpoczęły się testy kapsuły Orion, która zabrać ma czwórkę astronautów na Czerwoną Planetę.

NASA Orion
Kapsuła Orion - wizja artystyczna, grafika: NASA

NEWS [04.12.2014 r.]: Przed kilkoma dniami, zupełnie niespodziewanie, agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że planuje już w latach 30. tego wieku wysłać pierwszych kosmonautów na Marsa. Z jednej strony – jest to naturalna kontynuacja misji, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że rożnego rodzaju roboty i maszyny badają Czerwoną Planetę już od kilkudziesięciu lat. Z drugiej jednak – to pierwszy długi załogowy lot od czasów misji z Księżycem w roli głównej. Nie ma więc żadnych wątpliwości co do tego, że jest to ważne wydarzenie. Niezwykle istotne jest zatem to, czym astronauci polecą na Marsa. Odpowiedź brzmi: Orionem. Statkiem, które testy rozpoczęły się właśnie dziś.

Orion to nowy statek agencji NASA przeznaczony do dalekich podróży po Układzie Słonecznym. Jego zadaniem jest zatem zapewnianie warunków do życia przez dłuższy czas – podróż na Marsa, przykładowo, ma zająć ponad półtora roku – oraz zabezpieczać, np. przed promieniowaniem. Orion ma konstrukcje stożkową i mieści czteroosobową ekipę. Zanim jednak poleci na Czerwoną Planetę, najpóźniej w 2025 roku statek zabierze astronautów na jedną z planetoid. To wszystko z kolei musi zostać poprzedzone licznymi testami. A te rozpoczęły się właśnie dziś.

NASA Orion start
Kapsuła Orion gotowa do startu, foto: NASA/Bill Ingalls

Pierwszy testowy lot Oriona potrwa 4,5 godziny. Statek zostanie wystrzelony z przylądka Canaveral na Florydzie i w momencie dotarcia na orbitę odrzuci „system ucieczki”. Następnie kapsuła okrąży Ziemię, po czym rozpocznie się etap drugi. W nim, ostatni stopień rakiety nośnej rozpędzi Oriona i oddali go od naszej planety na odległości 5,8 tys. kilometrów. To nie tylko 15 razy dalej niż wysokość orbitowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale też największa od lat 70. ubiegłego wieku odległość na jaką oddalił się statek załogowy.

Podczas testowego lotu Orion przetnie pas radiacji Van Allena – obszar intensywnego promieniowania, w którym krążą chmury przechwyconych przez ziemskie pole magnetyczne naładowanych cząstek. Statek został wyposażony w przeszło tysiąc czujników, które monitorują przeciążenie, temperaturę i poziom promieniowania. Ta próba pokaże czy cały system działa dobrze i czy kapsuła jest w stanie ochronić załogę. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, projekt będzie kontynuowany i wkrótce odbędą się kolejne badania i próby. A kolejny rozdział podróży na Marsa będzie coraz bliżej.

NASA Mars
grafika: NASA

 

AKTUALIZACJA [05.12.2014 r., godz. 19.45]: Po czwartkowych problemach związanych z bardzo złymi warunkami pogodowymi, dzisiaj wreszcie udało się przeprowadzić pierwszy test kapsuły Orion. „To pierwszy dzień ery marsjańskiej” – skomentował wydarzenie Charles Bolden z NASA.

Testowy lot odbył się bez załogi. Kapsuła poradziła sobie perfekcyjnie z wszystkimi założonymi zadaniami i powróciła na Ziemię. Co dalej? W okolicach 2017-2018 roku Orion poleci nad niewidoczną stronę Księżyca. Do Marsa zatem jeszcze długa droga, ale na razie wszystko przebiega pomyślnie. 

Źródło: NASA, Wyborcza,The Globe and Mail, RT, inf. własna

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kremowykac
  14
  "poznaj statek, którym polecą"
  No to poznałem...
  przydał by się jakiś wirtualny spacer. Zobaczyć gdzie będą spali, jedli itp.
  • avatar
   Melman1980
   12
   Mnie się zdaję, że NASA coś wie i chce za wszelką cenę skolonizować Marsa, a żeby przedłużyć egzystencję rasy ludzkiej
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Oby bylo mi dane doczekac tego jak wyladuja...
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Dajce do załogi 3 modelki z Victoria's Secret, tonę niebieskich pigułek i zgłaszam się na ochotnika ;D
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      3 księżniczki pod jednym dachem - samobójstwo :D
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Ktoś się orientuje ile ma potrwać lot tym cudeńkiem na Marsa? Dalej szacują na 9 miesięcy czy coś się zmieniło?
       • avatar
        Marucins
        0
        Wspaniale jest poczytać o tych wszystkich technologiach, a dalej mafia paliwowa zmusza producentów aut do produkcji silników żłopiących paliwo jak koń wodę.
        • avatar
         irondick
         -6
         Nie jestem naukowcem TheEquinoxe ale realistą. Nie trzeba być naukowcem a mieć pojęcie (którego tobie chyba brak) o oficjalnej technologii, możliwościach wytrzymałościowych materiałów i względnego pojęcia czasu aby sobie pewne rzeczy uświadomić. Byle jaki kamyczek lecący w kosmosie przeszyje tą konstrukcję na wskroś. Znasz pojęcie zawieszki systemu? Padnięcia komputera? Promieniowania kosmicznego? Uważam, że podróż w kosmos nie może odbywać się z użyciem tak prymitywnego napędu ze względu na jego niebezpieczne, wybuchowe właściwości i mierną wydajność. Już przy samym starcie to wszystko może polec czego ciągle są przykłady. Pomijam kwestie czasu trwania takiego lotu, mutację naszych bakterii i wirusów na skutek promieniowania, braku pełnej kontroli nad kierunkiem lotu ze względu na ograniczone zasoby paliwa. A jeśli nawet dolecą to jak wrócą? Lot w jedną stronę może być tylko dla samobójców a to kosztowna sprawa. Brak napędu i pełna blokada mentalna w tym temacie o czymś świadczy. Robienie głupków z Tesli, Searla czy choćby z naszego Łągiewki (tu mam namyśli tzw. Pędnik Łągiewki o którym mało kto z was słyszał) nie jest niepokojące? A zastosowanie silnika pneumatycznego który jest w 100% ekologiczny a którego ciągle nie ma w samochodach bo jazda była by za prawie darmo, też was nie interesuje? Z naszego forum, ile to razy pisano o akumulatorach z np. nanorurek węglowych? Gdzie są? To wszystko co podaje NASA to mydlenie oczu. Jednak w jakim celu? Przecież tam idą potężne środki finansowe o jakich nie jeden budżet państwa nawet nie marzy.
         • avatar
          irondick
          -18
          Niestety do tego nie dojdzie. Pojazd kosmiczny napędzany silnikiem spalinowym? To jakiś żart? A gdzie stacje benzynowe po drodze? Gdzie paliwo na powrót i jaki czas podróży? Niech go tylko puknie kamyczek, niech nastąpi zwarcie elektryczne i buuuum nie ma tego pojazdu komicznego razem z załogą.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           "NASA zapowiedziała, że planuje już w latach 30. tego wieku wysłać pierwszych kosmonautów na Marsa."
           Kosmonautów rotfl :D A może to Putin finansuje ten projekt?