Technologie i Firma

Nasze dzieci będą pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały

przeczytasz w 2 min.

Informatyzacja, automatyzacja i robotyzacja sprawiają, że rynek pracy już za dwie dekady może zmienić się nie do poznania.

Według World Economic Forum 65 proc. obecnych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. Do rynkowych przemian najpewniej będą musieli się również przystosować ci młodsi z nas. Zawody, które dziś znamy i wykonujemy (przede wszystkim te związane z produkcją, analizą oraz pracą biurową), przejmą roboty oraz sztuczna inteligencja. Gdzie pojawi się więc miejsce dla człowieka?

Wymiana zawodów

Eksperci zajmujący się badaniem rynku pracy twierdzą, że globalna automatyzacja i robotyzacja może doprowadzić do zaniknięcia nawet dwóch miliardów miejsc pracy. Wbrew temu, co mówiło się jeszcze jakiś czas temu, nie tylko powtarzalne czynności (jak praca w produkcji) padną łupem maszyn, ale też zawody analityczne i kreatywne – sztuczna inteligencja (a przede wszystkim uczenie maszynowe) rozwija się w szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, by miało dojść do spowolnienia.

W miejsce obecnych miejsc pracy pojawią się jednak zupełnie nowe – część z nich to profesje, które dzisiaj nawet jeszcze nie istnieją lub nie mają swoich nazw. Wszak ktoś będzie musiał nad rozwojem i prawidłowym działaniem tej sztucznej inteligencji czuwać. Wśród potencjalnych zawodów przyszłości wymienia się na przykład „nauczyciela maszyn” (który będzie nadzorował proces tzw. uczenia maszynowego).

Przyszlość pod znakiem sztucznej inteligencji

Niemal pewny w przyszłości jest wzrost zatrudnienia w takich zawodach jak specjalista ds. Big Data (zajmujący się dostarczaniem rozwiązań do analizy ogromnych ilości informacji), projektant algorytmów AI (rozwijający możliwości sztucznej inteligencji) czy inżynierowie i programiści odpowiedzialni za tworzenie światów wirtualnych. Wielu ekspertów jest bowiem przekonanych, że rzeczywistości wirtualna i mieszana staną się w przyszłości bardzo ważnym elementem naszego życia.

Zmiana specjalizacji czeka też najprawdopodobniej informatyków. W branży IT duże znaczenie zaczną mieć takie profesje jak inżynier klastrów GPU, inżynier blockchain, badacz danych, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa czy architekt aplikacji Internetu Rzeczy – więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Branża IT rozrasta się o nowe zawody.

Powszechna informatyzacja

Informatyzacja dotyczyć będzie również zawodów dziś niezwiązanych z IT. Zmieni się na przykład zawód farmaceuty, który dzięki nowym technologiom stanie się osobistym konsultantem klienta; lekarza, który będzie przede wszystkim kontrolował prace informatycznych systemów analitycznych; prawnika, który będzie rozwijał system prawnej ochrony użytkownika Internetu (web-lawyer) itd. Powstaną też zawody, które pomogą to urzeczywistnić.

Obecne dzieci będą żyły w nieco innym świecie – takim, w którym zacierać będzie się granica między rzeczywistością wirtualną a „realem”. Inaczej będą więc też pracowały – wiele z nich będzie pewnie w stanie wykonywać swoje zadania w domu (lub z jakiekolwiek innego miejsca), a ich zakres ulegnie zmianie. Bez wątpienia jednak jedną z kluczowych sekcji rynku pracy będzie IT, tyle tylko że już w nieco innym wydaniu.

Źródło: World Economic Forum, INN Poland, American Enterprise Institute

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adriian
  5
  Problem jest w tym, że nasze społeczeństwo w dobie Dźejsik i Brajanów wydaje się być coraz głupsze, więc w następnych pokoleniach będzie duże bezrobocie, gdyż w miarę zdolni osiągną wykształcenie i będą sterować robotami, a ci głupi nie będą mogli pracować fizycznie bo roboty będą w tym lepsze od nich.
  • avatar
   ShifteD
   1
   skynet is comming
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    A co w tym zaskakującego? Sam pracuję w zawodzie, który nie istniał gdy się urodziłem.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Ja się tylko zapytam, no i co w tym dziwnego? News porównywalny z "W 2017 ziemia też okrąży słońce".... Zawsze tak jest, jakby nie patrzeć już moje pokolenie pracuje w zawodach o których naszym rodzicom się nie śniło....
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nasze dzieci będą walczyć o przetrwanie z ciapa...ymi
      • avatar
       darioz
       0
       Ja tam się ciesze bo jako fizyczny do łopaty roboty dla mnie nie będzie, więc zadowolę się zasiłkiem z Unii Jewropejskiej!!! 1500 ojro w zupełności mi wystarczy!!!
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        No dobrze, a czy "eksperci" od aktualnego rynku pracy fantazjujący o przyszłości mają choćby nikłe pojęcie o nowych technologiach i ich rozwoju? Ach tak, odpowiedź oczywista więc o czym w ogóle bredzą?
        • avatar
         Reyqer
         0
         O ile teraz każdy chcący za najniższą krajową może pracować to okaże się, że już nie będzie mógł. Społeczeństwa jeszcze bardziej się podzielą. Klasa średnia zniknie, a zostaną tylko "pany" i plebs...