Internet

Najważniejszy amerykański dziennik oznajmia, że nie opłaca mu się znacznik na Twitterze - Aktualizacja

przeczytasz w 2 min.

Twitter od 1 kwietnia zaczął usuwać znaczniki weryfikacji z kont, które nie płacą za subskrypcję. The New York Times oznajmił, że płacenie za znacznik jest dla niego nieopłacalne, co niezwykle rozzłościło Elona Muska.

NYT nie zapłaci

Amerykański dziennik cieszący się dużą renomą wraz z kilkoma innymi organizacjami i celebrytami stwierdzili, że nie będą płacić za płatną weryfikację swoich kont. Niebieski znacznik weryfikacji był kiedyś przyznawany kontom, które zostały przez Twittera zweryfikowane, jako oficjalnie należące do pewnych osób i organizacji. Po wprowadzeniu nowych zasad stare znaczniki weryfikacji miały być usuwane z kont, które nie zapłacą subskrypcji.

Zgodnie z nową polityką Twittera, firmy, które chcą być oznaczone złotą odznaką weryfikacyjną, muszą wnieść miesięczną opłatę w wysokości 1000 dolarów, podczas gdy indywidualne konta za niebieską odznakę płacą 8 dolarów miesięcznie (choć za jakiś czas może pojawić się nowy model subskrypcji). New York Times po ogłoszeniu w sieci, że nie ma zamiaru przedłużać swojej subskrypcji na Twitterze, bo mu się to nie opłaca, natychmiastowo stracił swój znacznik. Dziennik dodał też, że nie zamierza opłacać indywidualnych subskrypcji dla swoich dziennikarzy, z wyjątkiem „rzadkich przypadków, w których ten status byłby niezbędny do celów sprawozdawczych”.

Na razie znacznik zachowują inne organizacje, które zadeklarowały podobnie, takie jak CNN i Washington Post, a także gwiazdy takie jak koszykarz LeBron James i raper Ice-T. Jak oznajmił Washington Post, powołując się na byłych pracowników Twittera, usuwanie starych znaczników przebiega powoli, gdyż jest to dla firmy w dużej mierze proces ręczny.

Elon Musk wkurzył się i rzucił obelgami

Działanie dziennika skłoniło Elona Muska do wyrażenia pod jego adresem kilku obelżywych komentarzy. Miliarder napisał między innymi, że „Prawdziwą tragedią @NYTimes jest to, że ich propaganda nie jest nawet interesująca” oraz dodał, że „Poza tym ich kanał jest odpowiednikiem biegunki na Twitterze. Jest nieczytelny”. Wypowiedzi pana Muska nie spotkały się z żadną reakcją ze strony New York Timesa. Nieprzemyślane i szkodliwe działania nowego szefa Twittera znane są od dawna i dla wielu użytkowników platformy stanowią argument za jego odejściem i oddaniem steru komuś bardziej kompetentnemu.

New York Times powołując się na wewnętrzny dokument Twittera, donosi, że dziesięć tysięcy najczęściej obserwowanych organizacji będzie zwolnionych z konieczności wnoszenia opłat. Sam dziennik posiada 55 milionów obserwujących, ale ze względu na swoją wypowiedź może być wyłączony z tej reguły, kiedy Twitter w końcu wprowadzi ją w życie.

Aktualizacja: Znaczniki znikną czy nie?

Spośród głośnych kont, które straciły swój znacznik na razie słyszymy tylko o New York Tiimes. Pozostałe konta, które posiadały stare znaczniki, nadal je mają. Do tego podczas kliknięcia w znacznik możemy zobaczyć komunikat głoszący: „To konto zostało zweryfikowane, ponieważ subskrybuje usługę Twitter Blue lub jest zweryfikowanym kontem starszego typu”. Wydaje się więc, że Twitter nie ma zamiaru rozróżniać wcześniej zweryfikowanych kont od tych, które opłacają subskrypcję Twitter Blue. Na komentarz dotyczący odmowy NYT Elon Musk odpisał „Och, ok, zdejmiemy to”, co sugeruje, że dyrektor generalny mógł całkowicie porzucić pomysł usuwania znaczników, a uczynienie tego ze znacznikiem Timesa jest potrząsaniem szabelką. 

Chaos tworzony przez Elona Muska na platformie jest już czymś, do czego powoli zaczynamy się przyzwyczajać. Takie ruchy mogą być pokłosiem zwolnienia zespołu doradczego Twittera ds. zaufania i bezpieczeństwa zeszłej jesieni. Nowy dyrektor generalny miota się i co chwila zmienia zdanie, jest też mściwy w przypadku krytyki, co pokazała choćby sytuacja, w której z banami spotkali się dziennikarze komentujący sprawę zablokowania Jacka Sweeneya, który prowadził profil śledzący lokalizację transpondera prywatnego samolotu Muska.

Źródło: BBC, independent, CNN

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Mam prawie 50 lat, od ponad 40tu grzebie w kompach i nigdy nie byłem na Twiterze, ani na Insta czy TikToku i... jakoś żyję :-)
  • avatar
   Okonio
   4
   Tupanie nóżką, bo inni nie chcą płacić krocie za wyróżnienie na platformie o dziś już wątpliwej renomie. Infantylne komentarze rodem z brukowców wyłącznie upewniają o racji NYT.
   • avatar
    stanczyk
    2
    Dawniej na takich jak musk mówiono hochsztapler. (dla ofiar gimnazjów: oszust).
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     1
     no cóż, wielkie XD
     • avatar
      tulika
      1
      Odkąd się rozstał ze swoją kobietą to mu się bardzo pogorszyło niestety...
      Kiedyś miał odpały, głównie po weekendzie z marychą, ale generalnie robił dużo dla rozwoju i inowacji przez swoje firmy projekty, ale ostatnimi czasy to zachowuje się jakby głównie chciał niszczyć... Cóż, rozstania nie są łatwe...
      • avatar
       brudney
       1
       Muskacz strzelił focha, bo nie robią po jego myśli - coś nowego :D
       • avatar
        MokryN
        0
        Jaki tam najważniejszy.
        • avatar
         oreonoreon
         0
         Prawacki Elon pod osłoną Trumpa.
         • avatar
          Plo1983
          0
          NYT to jedzie na renomie sprzed lat. Mają ważniejsze wydatki :) procesy w USA są drogie a do tego odszkodowania. NYT życzę wszystkiego najlepszego i mam nadzieję że wrócą do poziomu sprzed lat, dziś to zwykły szmatławiec który nawet nie weryfikuje podstawowych informacji.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login