Ciekawostki

Poważna awaria numeru 112 w całej Polsce

przeczytasz w 2 min.

W całej Polsce występują problemy z połączeniem z numerem alarmowym 112. Awaria może być spowodowana innymi czynnikami, niż sugerują niektóre źródła.

Od kilku godzin napływają informacje o problemach z funkcjonowaniem numeru alarmowego 112, dzięki któremu można się połączyć ze służbami ratunkowymi – Policją, Pogotowiem czy Strażą Pożarną. Czas oczekiwania na połączenie ma wynosić kilkanaście minut.

Niektóre serwisy i profile informują także o problemach w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Operatorzy nie mogą zalogować się do systemów, co mocno utrudnia funkcjonowanie jednostek ratowniczych.

Jeśli w danej chwili nie potrzebujecie pomocy, absolutnie nie testujcie działania numeru alarmowego 112 - w ten sposób możecie z zablokować linię rzeczywiście potrzebującej osobie i przyczynić się do poważnych problemów.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przesłało redakcji serwisu Niebezpiecznik następujące oświadczenie:

W całej Polsce od 2 godziny (od godz. 12:00 — dop. red.) [występują] problemy z działaniem Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Ostatnia godzina to problemy w całym kraju. Obecnie wszystkie Centra nie działają prawidłowo. Mamy nawet informacje ze w pewnym momencie w całej Polsce zalogowanych było tylko kilku operatorów. W niektórych ośrodkach operatorzy w ogóle nie mogą zalogować się do systemu, wynika to z informacji jakie operatorzy z całego kraju przekazują między sobą.

Osoby dzwoniące informują że próbują się dodzwonić od nawet 1,5 godziny. Operatorzy po kilka minut próbują łączyć i przekazywać zgłoszenia medyczne do dyspozytorni medycznych. Z informacji jakie posiadam w kolejce do odebrania wisi kilkaset połączeń ale z powodu awarii nie można sprawnie obsłużyć tych zgłoszeń.

Problemy mają wynikać z nadmiernego obciążenia sieci, które jest spowodowane zwiększoną liczbą zgłaszanych szkód po przechodzącym orkanie Eunika. Część źródeł sugeruje również atak na systemy informatyczne w związku z kryzysem na Ukrainie i podwyższonym stopniem alarmowym, aczkolwiek póki co żadne wiarygodne źródło nie potwierdziło tych doniesień, a eksperci sugerują podchodzić od nich z ograniczonym zaufaniem.

Jak dodzwonić się na Policję, Straż Pożarną lub Pogotowie, gdy nie działa numer 112? Najlepiej znaleźć w Internecie bezpośredni numer do lokalnych służb ratunkowych w danym mieście lub dzielnicy. W przypadku problemów z połaczeniem ze 112, taka metoda w danej chwili może być bardziej skuteczna i ułatwić kontakt ze służbami ratunkowymi.

Źródło: Niebezpiecznik

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hydrozagadka
  7
  jaki kraj taki numer 112.
  21 wiek, 3g,4g,5g ultrahiper 120hz, 923849384 GB RAM, miliard innych wodotryskow i co?
  i tak jest ze wszystkim, ludzkosc idzie nie w tym kierunku jakim powinna. konsumpcjonizm i zapychanie portfeli waskiej grupie ludzi.
  • avatar
   nevermind
   1
   U nas problem z numerem alarmowy, w Portugalii całkowity paraliż płatności kartą w tym brak możliwości wybrania gotówki z bankomatów, a w Kanadzie rząd chce zablokować konta protestującym. Dla tych wszystkich którzy tak chętnie przyjęli by wszędzie płatności elektroniczne powinien być to znak ostrzegawczy jak łatwo nagle można stracić wszystko albo nie mieć dostępu do przecież jak by nie było swojej własności. Płatności elektroniczne ok ale gotówka też musi zostać.
   • avatar
    Dexterr
    1
    eee.. tam Morawiecki powie w TVP że działa dobrze i problemu nie będzie :)
    • avatar
     fonzie
     0
     Na 991 do pogotowia energetycznego u mnie w dalszym ciągu nie można się dodzwonić.
     Info o tym że nie można zrealizować tego połączenia...
     • avatar
      rafael
      0
      Te nowoczesne systemy łączności są tak skomplikowane, oparte na tylu zawodnych czynnikach (jak choćby energia elektryczna), że w efekcie mocno zawodne.
      Mnie mocno niepokoi i zastanawia coraz większe odchodzenie od papieru w systemach administrowania, mimo, że systemy elektryczne już tyle razy wykazały się zawodnością.
      Czy ta awaria nie jest czasem efektem sabotażu hakerów?