Ultrabooki

Niższa niż oczekiwana sprzedaż komputerów z ekranem dotykowym

przeczytasz w 1 min.

Analitycy obniżają optymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży komputerów z ekranami dotykowymi.

laptop z ekranem dotykowym i systemem Windows 8

Nowy system operacyjny Windows 8 został stworzony w oparciu o system kafelków i zoptymalizowany pod kątem laptopów wyposażonych w ekrany dotykowe. Każdy liczący się producent komputerów ma aktualnie w swojej ofercie takie modele, ale jak się okazuje ich sprzedaż jest znacznie poniżej oczekiwań.

Firma analityczna IDC ogłosiła, że początkowe szacunki wskazywały na to, iż pod koniec 2013 roku ok. 18 procent wszystkich laptopów będzie wyposażona w dotykowy ekran. Niektórzy producenci, jak na przykład Acer, byli nawet jeszcze bardziej optymistyczni, przewidując iż liczba ta wyniesie 30-35 procent. Rzeczywistość zweryfikowała te przewidywania, które zostały w ostatnim czasie obniżone do 10-15 procent.

Te dane uderzają przede wszystkim w Microsoft, który tworząc nowy system przewidywał technologiczną rewolucję, mającą pójść właśnie w stronę dotykowej obsługi nie tylko tabletów, ale właśnie laptopów, a nawet komputerów stacjonarnych. Tak się jednak jak dotąd nie stało.

Asus Taichi 31 hybrydowy ultrabook Windows 8

Spowodowane to jest m.in. wyższą ceną urządzeń wyposażonych w dotykowe ekrany. Kolejną kwestią jest brak wystarczająco szerokiej oferty aplikacji obsługujących tę funkcjonalność, a co za tym idzie brak motywacji użytkowników do płacenia za coś, z czego nie do końca mogą korzystać. Poza tym tak radykalna zmiana interfejsu w Windows 8 (czego symbolem jest brak przycisku Start) odbiła się na łatwości jego obsługi i sprawiła, że nie wszyscy użytkownicy byli zainteresowani jak najszybszym przejściem na nowy system operacyjny, a co za tym idzie zakupem nowego sprzętu.

Acer Aspire S7 ultrabook windows 8 widok

Być może aktualizacja Windows 8.1 zmieni ten trend. Ma ona trafić na rynek jesienią i nieść kilka zmian, m.in. przywrócenie przycisku Start i możliwość uruchamiania komputera bezpośrednio do ekranu pulpitu.

Źródło: computerworld, techspot

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  24
  A kto chce siedzieć przed laptopem z wyciągniętą ręką i jeździć palcem po ekranie? Ja na pewno nie.
  • avatar
   Konto usunięte
   20
   Co jest lepsze?

   Mazianie paluchem po wyświetlaczy, aż ręka zacznie boleć czy subtelne ruchy myszką w promieniu paru centymetrów?


   Takie coś jest tylko przydatne gdy jesteśmy w ruchu bez myszki.
   • avatar
    VEN1963
    14
    co?! ludzie nie chcą odcisków palców na ekranach laptopów!? niesamowite!

    Co?! Ludzie wolą poręczną i wygodną mysz zamiast machania uniesioną ręką?! Niesamowite!

    myślę że ktoś się naoglądał za dużo filmów SF i CSI - tam są takie bajerki - ale to są ekrany o przekątnych 80 i więcej cali :-)


    Na dzień dzisiejszy - zerowa prawie urzyteczność i wyższa cena , ja rozumiem rozwój technologiczny - ale to trzeba robić w sposób przemyślany a nie wciskać coś na siłę - doklądnie będzie to samo co z W8 i jego wizualizacją. Ludzie nie chcą kupować rzeczy i przepłacać za nie z techniologią której nie będą używać.
    • avatar
     Hedrox
     7
     Błagam was i apeluję byście nie kupowali takich rozwiązań. Tylko bankructwo takich pomysłów uchroni nas przed nimi. Jeśli to ludzie zaczną kupować to kaplica. Z dala od Win8!
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      A netbooki to już kompletna pomyłka ze względu na wagę. Dotkniesz i już się buja. Trzeba ołów kłaść koło touchpada!
      • avatar
       Skaza
       2

       Ja również uważam, że głównym powodem niewielkiej popularności komputerów wyposażonych w ekran dotykowy jest fakt, iż przy codziennym użytkowaniu takie rozwiązanie jest zwyczajnie niewygodne i męczące.

       • avatar
        mardun
        1
        Jak delikatnie ujął to marketing m$ - założe się, że udziałowcy widzą to raczej jako "dramatycznie niską sprzedaż".
        • avatar
         wdowa94
         1
         Ojejciu, kto by sie spodziewał xD
         • avatar
          VEN1963
          0
          sorki - użyteczność :-)