Gry PlayStation 4

Nowe gry na PlayStation 4 będą musiały działać na PlayStation 5

przeczytasz w 1 min.

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5 wciąż pozostaje sprawą dość zagadką. Wygląda jednak na to, że Sony znalazło sposób na jej rozbudowanie. I to cudzymi rękami.

Sony chce, aby gry certyfikowane po 13 lipca na PS4 były kompatybilne z PS5

Wedle pojawiających się w sieci informacji (jako pierwszy opublikował je brytyjski Eurogamer), nowe gry na PlayStation 4 będą musiały działać na PlayStation 5. Sony miało zdecydować się na wprowadzenie wymogu, który nie pozostawi deweloperom wyboru i zmusi ich do zadbania o zgodność gry z PlayStation 5.

Ważne jest tutaj jednak określenie mówiące o nowych grach. W tym przypadku rozumiane jest bowiem jako gry, które zostaną wysłane do certyfikacji po 13 lipca. Przechodzące ten proces wcześniej, niezależnie kiedy zadebiutują, nie będą musiały spełniać wymienionego kryterium. Deweloperzy mają wiedzieć o tym już od pewnego czasu, Sony ze swojej strony zapewnia nie tylko odpowiednie instrukcje, ale także indywidualną pomoc w razie problemów.

The Last of Us: Part 2 zadziała na PlayStation 5

Kompatybilność wsteczna Xbox Series X nie budzi większych wątpliwości. W przypadku PlayStation 5 jest to temat bardziej zagadkowy. Początkowo zasugerowano, iż będzie dotyczył tylko 100 najpopularniejszych gier, później Sony uściśliło, iż chodzi o „zdecydowaną większość spośród ponad 4000 tytułów dostępnych na PlayStation 4”. Powyższe informacje dają nadzieję, że ostatecznie będzie więcej.

Dokładny katalog gier z PlayStation 4 działających na PlayStation 5 pojawi się rzecz jasna w późniejszym czasie. Już teraz można jednak mieć pewność co do tego, że pojawi się tam jeden z najbardziej łakomych kąsków. Jak ustalił CNET, na konsoli nowej generacji można będzie bez kłopotu zagrać w The Last of Us: Part 2.

Warto tu wspomnieć, że nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja dla graczy pozostających przy starszej konsoli. Jak informowaliśmy, gry na PlayStation 5 spod skrzydeł Sony raczej nie otrzymają wersji na PlayStation 4.

Źródło: Eurogamer

Warto zobaczyć również:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mar3k
  0
  Czyli norma exy od Sony tylko na PS5, a posiadacze PS4 niech zbierają kasę na nowy sprzęt. Z jednej strony rozumiem, że ideą Exów jest promocja i napędzanie sprzedaży danej platformy ale jednak takie podejście pozostawia niesmak wśród fanów Sony! Zresztą w przypadku poprzednich generacji było podobnie, a gry cross-generacyjne na starą generację są robione tak aby zachęcić graczy by ograły je na nowym sprzęcie.
  • avatar
   Avengers PS5
   0
   Dla mnie dobra wiadomość. Poprzednia konsola już nie będzie kulą u nogi, chociaż taka decyzja na tle M$ wypada blado. Jako prawdopodobny klient Sony, chcę a raczej wymagam gier, które będą tworzone z myślą o nowej maszynce. Jak myślicie, czy Microsoft będzie tworzyć dwie odrębne wersje na XSX oraz XO, na przykład w takim HALO? Mówię o wersji od podstaw, a nie dodanie RT i innych bajerów.
   • avatar
    myszka91
    0
    Sony swoich fanbojów ma dosłownie za idiotów których olewa ciepłym moczem, a ci się jeszcze z tego cieszą.
    • avatar
     wolak
     -1
     KASA KASA KASA oczywiście że nie będzie kompatybilna, to żaden problem dla developerów ta sama platforma X86-64, prosty przykład dziecko ma minecrafta na ps3 i chce tez na ps4 wiec znowu zapłaci za tą sama grę. z punktu widzenia KORPORACJI to nieopłacalne.
     • avatar
      BariGT
      0
      Przecież PS4 PS5 czy PC to takie samo X86-64. Jakikolwiek brak kompatybilności może byc wyłącznie celowo implementowany softowo wiec w czym problem?
      • avatar
       szymcio30
       0
       Swoje PS4 zarobiła i kiedyś ten moment musiał nadejść. Jednak to ewidentnie olewanie użytkowników bo owszem nowa gra nie ruszy na starym klamocie, ale jaka jest trudność aby stara gra nie mogły uruchomić sie na nowszym GPU. Leniwość i nic wiecej
       • avatar
        Marucins
        0
        Serio?
        To stało kiedyś pod znakiem zapytania?