Konsole do gier

Może i nowe PlayStation 5 jest lżejsze, ale ogólnie zapowiada się na gorsze

przeczytasz w 2 min.

O pierwszej rewizji PlayStation 5 usłyszeliśmy już kilka tygodni temu. Zmiany w niej zastosowane na pierwszy rzut oka wydawały się niewielkie. Przy dokładniejszym zbadaniu tematu okazują się jednak znaczące.

Nowe PlayStation 5 ma zmienione chłodzenie

W lipcu pisaliśmy, że PlayStation 5 w nowej wersji będzie o 300 g lżejsze. Padały wtedy również wzmianki o zmienionej śrubie mającej pozwalać na łatwiejsze mocowanie podstawki i to w zasadzie tyle. Rodziły się jednak pytania, dzięki jakim zabiegom producentowi udało się zredukować wagę konsoli. Nie chwalił się tym oficjalnie, w związku z czym trzeba było poczekać aż ktoś dobierze się do wnętrza.

Pokusił się o to Austin Evans, którego być może niektórzy kojarzą, bo nie jest on anonimowym twórcą na YouTube. Udało mu się zdobyć PlayStation 5 w nowej wersji i porównać ze standardowym modelem. Wnioski? Okazuje się, że producent pokusił się o dość istotną korektę. Zastosował inne chłodzenie z zauważalnie mniejszym radiatorem. Niestety, wszystko wskazuje na to, że będzie ono mniej efektywne.

Mniejsza waga, ale wyższe temperatury. I głośniejsza praca?

Dlaczego Sony zdecydowało się na taki krok? Najprawdopodobniej z powodu cięcia kosztów. Wbrew pozorom mogą być one odczuwalne. Przede wszystkim dzięki rezygnacji z miedzi, której ceny podczas pandemii znacznie wzrosły.

Wracając jeszcze do najważniejszego, nowe PlayStation 5 zapowiada się gorzej. Wstępie pomiary sugerują, że trzeba liczyć się z temperaturą wyższą o około 3 do 5 stopni Celsjusza. Trzeba też mieć na uwadze głośność pracy konsoli. Nawet jeśli obecnie to temat odsunięty na dalszy plan. Póki co nie będzie to nikogo mocno irytować, ale przecież z czasem może zacząć. To, że teraz Sony nie wydaje dużych, zaawansowanych technologicznie gier na swoją platformę nie znaczy, że tak już zostanie. Posiadacze PlayStation 4 Pro zapewne pamiętają, jak głośno było podczas ogrywania np. The Last of Us: Part II. Bardzo ciekawe, jak ostatecznie pod tym względem wypadną obydwie wersje.

Dostępność nowego PlayStation 5 jest póki co dość ograniczona, ale możliwe, że z czasem będzie ona wypierać standardowy model.

Zaskoczeni? A może właśnie tego spodziewaliście się już przy pierwszych informacjach o pierwszej rewizji?

Źródło: Austin Evans

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  17
  To aż takie ważne, by STOJĄCY W MIEJSCU sprzęt był lżejszy?

  Chyba dla producentów, by mieć mniejsze koszty transportu i produkcji.
  • avatar
   Wasek
   12
   Myślę, że większość użytkowników konsoli czy komputera widzi to tak:
   Niezauważalna różnica: 300 g
   Zauważalna różnica 5-10 dB
   • avatar
    Qpers
    3
    To tak, jak brednie producentów laptopów, jakoby mała obudowa nie stanowiła kompromisu między wydajnością/kulturą pracy, a rozmiarem... Nie da się mieć wszystkiego.
    • avatar
     raffal81
     2
     Poczekajmy do testów ;)
     • avatar
      Abigail
      1
      Niech zrobią porównanie płyt głównych.
      • avatar
       krzywyzielarz
       1
       Ceny metalu w hurcie poszły w górę, to kombinują :P
       • avatar
        maziarzek
        1
        Na filmie jest pokazane że nowe nagrzewa się o 5 stopni C bardziej i to w mało wymagającej gierce. Strach pomyśleć co będzie przy dłuższej pracy przy bardziej wymagających tytułach.
        • avatar
         Xoczus
         0
         i już słychać o problemachz temperaturami
         • avatar
          levusek1992
          -1
          Obstawiam, że nie będzie żadnej różnicy. To, że inaczej jest zaprojektowany radiator, nie znaczy że będzie gorszy.
          • avatar
           DarioSocjalista
           -3
           Jestem ekspert emm technologicznym który Arabia duże miliony. Uważam ze jest to słuszna decyzja Sony ponieważ firma musi zarabiać i morze dopłacać do interesu. Trzeba stosować najtańsze te komponentu bobrakiebjestbpeawon rynku. A ro rynek decyduje kto wygra wojnę konsol?!
           • avatar
            Goldengecko
            0
            To pewnie wydadzą wersję pro z lepszym chłodzeniem za większą kasę
            a zamiana chłodzenia na gorsze miała by sens jak by procek zmienili w nowszej technologii produkcji czyli ta sama wydajność mniejsza temperatura