Internet

178 terabitów na sekundę!

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
32 komentarze Dyskutuj z nami

Po prostu: wow! 178 Tb/s – tak zdumiewającą prędkość Internetu udało się osiągnąć inżynierom z Xtera i KDDI Research oraz University College London.

Rekord prędkości internetu: 178 Tb/s - całego Netfliksa pobralibyśmy w niecałą sekundę

To absolutny rekord! Inżynierowie z Wielkiej Brytanii i Japonii zdołali rozpędzić Internet do zawrotnej prędkości 178 Tb/s. Choć na osobach, które wiedzą coś na ten temat, sama liczba zrobi duże wrażenie, na laikach już niekoniecznie. Dodajmy więc, że jest to szybkość tak duża, że całą bibliotekę Netfliksa można by pobrać w… mniej niż jedną sekundę

Ale idźmy z porównaniami dalej. Otóż absolutnie najszybsze łącze internetowe, na jakie mogą dziś liczyć zwykli użytkownicy, to 10 Gb/s (sprawdź, jak szybki jest twój internet). Wynik osiągnięty przez naukowców jest 17 800 razy większy. Nawet ESnet wykorzystywany między innymi przez kosmiczną agencję NASA, osiąga nie więcej niż 400 Gb/s, a najnowocześniejsze połączenia w centrach danych rzadko rozpędzają się choćby do kilkunastu terabitów na sekundę. To mówi już chyba samo za siebie.

Czy ten wynik może robić jeszcze większe wrażenie? Nie zadawalibyśmy tego pytania, gdyby było inaczej. Otóż warto wiedzieć, że jest on wielokrotnie lepszy niż dotychczasowy rekord osiągnięty zaledwie kilka miesięcy temu. W maju australijscy naukowcy pochwalili się światłowodowym połączeniem o prędkości 44,2 Tb/s

Jak im się to udało? Zmodyfikowali światłowody. Infrastruktury jednak nie trzeba wymieniać

No dobrze, ale tak właściwie to, w jaki sposób inżynierom udało się osiągnąć ten wynik? Otóż opracowali oni nowe sposoby modulacji światła, jeszcze zanim zostanie ono „wystrzelone” światłowodami. To hybrydowy system, w którym połączono różne technologie odpowiedzialne za zmianę charakterystyki fal. Dzięki temu osiągane jest znacznie szersze pasmo – nawet do 16,8 THz (podczas gdy w większości przypadków dochodzi się do 4,5 THz, a w najlepszych dotąd sieciach – do 9 THz). Owocem tego jest zaś właśnie tak imponująca prędkość połączenia. 

Co najlepsze, naukowcy przekonują, że wdrożenie tego rozwiązania będzie możliwe przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. Nie będzie trzeba wymieniać kilometrów przewodów, lecz zamiast tego tylko zmodernizować wzmacniacze (pojawiające się co 40-100 kilometrów). 

Źródło: IEEE Xplore, New Atlas, UCL News, informacja własna

Czytaj dalej o Internecie: 

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  daa Benchmark... A gdzie info na jakiej odległości zostały przesłane dane z tą prędkością, ile linii światłowodowych zostało wykorzystanych? Co Wy ziemniaki sprzedajecie?
  15
 • avatar
  wavman
  Niewiele... 22,25 TB :P
 • avatar
  Kuciem
  O prosze... bylem przekonany, ze zrobia cos w stylu MIMO a tu tylko wiekszy BW...
  Ocyzwiscie sciema, ze nic nie trzeba bedzie zmienic w infrastrukturze... fakt, kabli nie trzeba przekopac wiec to ogromny plus. Ale cala reszta juz jest do wymiany.
 • avatar
  1zboro1
  Cries in wireless internet
 • avatar
  kitamo
  Od kiedy to netflix miesci swoją biblioteke w 22TB? chyba tak bylo w pierwszym roku po pojawieniu się netflixa ale mamy 2020.
 • avatar
  KAZDAN63
  A gdyby tak uwzględnić sprawę 1000&1024, to ile będzie w prawdziwych jednostkach?
 • avatar
  blebIeble
  Ile zajmuje biblioteka Netflix?
  -1
 • avatar
  wizdar
  Nie ma to jak pomylic jednostki i sie osmieszyc.
  -2
 • avatar
  levusek1992
  No jak na aktualnej infrastrukturze będzie można robić takie cuda, to takie 8K i wyżej wleci szybciej. Co nie zmienia faktu, że nie ma sensu :D
  -5
 • avatar
  gula95
  Trzeba oczywiście dodać, że teksty typu ściąganie netflixa w minutę to mrzonki. Nie ma takiego kontrolera ani dysku co by zapisał tyle danych w mniej niż sekundę. Ale fakt, prędkość oszałamiająca.