Jak włączyć lub wyłączyć roaming w telefonie? Jeśli wyjeżdżasz za granicę, przeczytaj
Systemy operacyjne

Jak włączyć lub wyłączyć roaming w telefonie? Jeśli wyjeżdżasz za granicę, przeczytaj

przeczytasz w 3 min.

Jak włączyć roaming? Jak wyłączyć roaming, żeby nie płacić za połączenia za granicą? Czy za roaming w Unii Europejskiej trzeba płacić dodatkowo? Co to jest roaming danych? Roaming w Plus, Play, Orange T-Mobile, zobacz jak to zrobić. Jak włączyć roaming w telefonie.

Co to jest roaming? W skrócie

Roaming to korzystanie z usług innego operatora komórkowego, niż ten, w którym mamy numer telefoniczny. Rozróżniamy dwa typy: roaming krajowy i roaming zagraniczny.

Od razu do rzeczy – jak włączyć roaming?

Co to jest roaming?

Roaming krajowy

Jeśli mamy polską kartę SIM, to roaming krajowy jest wtedy, gdy w danym miejscu na terytorium Polski, nie mamy zasięgu własnego operatora i łączymy się z siecią innego. Przykładowo, jeśli mamy numer w Plusie, roaming krajowy będzie polegał na połączeniu z Orange, T-Mobile itp. Dzięki temu możemy wciąż telefonować, wysyłać i odbierać SMS’y, a niekiedy również korzystać z Internetu. Jest to możliwe tylko, gdy w telefonie masz ustawiony automatyczny wybór operatora.

Warto zaznaczy to, że nie każdy operator korzysta z roamingu u wszystkich konkurentów – np. Play nie ma roamingu w sieci Plus, a w 2022 roku nie będzie miał w ogóle roamingu krajowego (wszystko będzie się odbywało w ramach jego własnej sieci). Roaming krajowy zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, ale lepiej jest zapoznać się z realną ofertą własnego operatora, by nie być zaskoczonym.

Zobacz również: Najlepsze smartfony z Dual SIM

Roaming zagraniczny - w UE i poza

Roaming zagraniczny, to korzystanie z usług własnego operatora, za pośrednictwem sieci (infrastruktury) operatora z innego kraju. W tym przypadku warto pamiętać o dwóch ważnych zasadach:

  • Roam like at home – Roaming w Unii Europejskiej jest traktowany podobnie, jak w Polsce. Z połączeń głosowych, SMS’ów, MMS’ów można korzystać w UE tak, jak w kraju.
  • Polityka uczciwego korzystania – Polski operator może przez kilka miesięcy analizować statystyki wykorzystania numeru w Polsce i w Unii Europejskiej. Jeśli zauważy, że większość ruchu lub czasu numer wykorzystał w UE, to może doliczyć odpowiednie opłaty.

Można więc przyjąć, że jako obywatele Unii Europejskiej traktowani jesteśmy łagodniej. Warto jednak pamiętać, że każdy operator ma inną ofertę i inne „ukryte koszty”. Cennik roamingu w UE został zrównany ze stawkami polskimi, ale wciąż możemy ponieść zauważalne koszty, szczególnie w ramach transmisji internetowej. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z rzeczywistą i aktualną ofertą własnego operatora, przed wyjazdem za granicę.

Roaming zagraniczny przydaje się w czasie wakacji, które niekiedy spędzamy poza UE. Niestety, gdy korzystamy z numeru poza Unią Europejską, to musimy już liczyć się nie tylko, ze znacznie wyższymi cenami, ale również z ograniczonym dostępem do niektórych usług.

Jak włączyć roaming?

Czym się różni roaming zagraniczny od połączeń międzynarodowych?

Jeśli masz numer u polskiego operatora i w danej chwili jesteś na teranie Polski, ale dzwonisz do kogoś za granicą, to wykonujesz połączenie międzynarodowe.

Jeśli masz numer u polskiego operatora, ale używasz go w innym kraju (np. będąc na wakacjach), to korzystasz z roamingu zagranicznego.

Jak włączyć roaming? Android

Warto pamiętać, że roaming można włączyć na kilka sposobów. Teoretycznie można skontaktować się z operatorem i zlecić mu aktywację roamingu na danym numerze (na karcie SIM). W praktyce jednak najszybszym i znacznie łatwiejszym sposobem, jest włączenie roamingu w telefonie. Oto jak to zrobić w systemie Android:

  • Wchodzimy w UstawieniaSieć i internet (lub Wi-Fi i internet) – Sieć komórkowa (lub SIM i sieci) – wybieramy SIM 1 lub SIM 2włączamy Roaming.

Zobacz poniżej film, prezentujący włączanie roamingu na Androidzie.

Powyższa porada dotyczy roamingu zagranicznego. W przypadku roamingu krajowego, w nowszych systemach wystarczy włączyć automatyczny wybór sieci. W starszych telefonach może być oddzielnie dostępna opcja roamingu krajowego.

Jak włączyć roaming? Apple iPhone (iOS)

  • Wchodzimy w UstawieniaSieć komórkowaOpcje danych komórkowychwłączamy Roaming danych.

Zobacz poniżej film, prezentujący włączanie roamingu na iPhone.

Jak wyłączyć roaming?

Jeśli chcesz wyłączyć roaming na karcie SIM (na konkretnym numerze), niezależnie od telefonu, w którym będziesz tego numeru używać, to najlepiej skontaktować się z własnym operatorem (np. wysłać SMS o odpowiedniej treści).

Jeśli chcesz szybko wyłączyć roaming na danym telefonie, a nie na karcie SIM, to postępuj według instrukcji, w punktach powyżej. Z tą różnicą, że na końcu upewnij się, że kontrolka jest nieaktywna (zazwyczaj wyszarzona).

Brak roamingu zagwarantuje brak dodatkowych kosztów, ale jednocześnie mocno ograniczy funkcjonalność nowoczesnego smartfona. Bez roamingu możemy komunikować się zdalnie i korzystać z Internetu, tylko przez Wi-Fi. Wypada jednak uczulić na to, że publiczne hotspoty Wi-Fi zazwyczaj nie gwarantują bezpieczeństwa przesyłanych danych.

Jak wyłączyć roaming?

Czy roaming Plus, Play, Orange, T-Mobile włącza się tak samo?

Jeśli chodzi o włączanie i wyłączanie roamingu w ustawieniach telefonu, to procedura jest taka sama, niezależnie od operatora. Poszczególne kroki mogą różnić się, w zależności od producenta telefonu i wersji systemu. Natomiast globalne wyłączenie roamingu, na karcie SIM, możliwe jest poprzez kontakt z operatorem lub wpisanie odpowiedniego kodu.

W skrócie: Żeby włączyć roaming w Plusie, Orange, Play i T-Mobile, a także u innych operatorów, wystarczy aktywować odpowiednią opcję w smartfonie. To najszybsza metoda.

Zobacz również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    StartX_pl
    2
    Lepiej se na miejscu kupić prepaid od lokalnego dostawcy i płacić grosze i niż się pierdzielić w roamingi, żeby później oczy wyszły na wiesz jak rachunek przyjdzie.
    • avatar
      Kuciem
      0
      Warto wiedziec o zasadzie 'polityki uczciwego korzystania' troche wiecej, bo o ile kazdego w UE obowiazuje 'roam like at home', tak pare lat temu (jak ja wprowadzali) operatorzy mieli prawo sie 'odwolac' do UE w tej sprawie, w szczegolnosci operatorzy w krajach gdzie ceny za uslugi telekomunikacyjne sa bardzo niskie, takze rowniez Polscy. Ma to zapobiec temu, by ludzie nie kupowali karty w kraju niskimi cenami i bez niczego nie korzystali z nich za granica. 'Odwolanie sie' od decyzji UE, czyli przyjecie polityki uczciwego korzystania, polega tylko i wylacznie na tym, ze pojedynczy operator (nie kraj) mogl sie ubiegac o mozliwosc naliczania oplat w roamingu pomimo jego likwidacji w UE po okresie dluzszym niz 3 miesiace SREDNIEGO przebywania poza granicami. Dlatego tez operator bedzie monitorowal nasz aktywnosc poza granica. W momencie gdy SREDNIO w okresie ostatnich 3 miesiecy jest sie z powrotem w kraju, to musza wrocic do pierwotnego 'darmowego' roamingu.
      Niestety nie wiem czy kazdy operator w Polsce sie odwolal dlatego warto sprawdzic swojego (wiem ze T-M sie odwolal i przyznali mu racje, bo mam abonament w T-M).
      Na wlasnym przykladzie (bylem sluzbowo w UE na pol roku, z pojedynczymi przyjazdami weekendowymi do Polski). Przez pierwsze 3 miesiace jedyne ograniczenie jakie mialem to mniejsza paczka internetu miesiecznie. Po 3 miesiacach przyszedl SMS od T-M, ze srednio przebywalem ostatnio za granica wiecej czasu niz w Polsce, wiec za dwa tygodnie zaczna mi naliczac oplaty roamingowe. Tak tez zrobili. Na szczescie roaming w UE i tak jest niski (jakies grosze za kazda minute a internet i tak mozna za pol darmo kupic kolejne paczki). Po porocie czekalem okolo 1 miesiac az w koncu przyszedl znowu SMS od T-M, ze 'juz jestes na stale w domu' i cofaja oplaty za roaming.
      • avatar
        zeniu
        0
        Co do filmu z opisem włączania roamingu to brak informacji że nieraz są tam odrazu 3 opcje do wyboru: brak roamingu, roaming krajowy, roaming zagraniczny.
        A co do dzwonienia do Polski z UE, a zwłaszcza spoza UE (jeśli nie mamy wykupionego dodatkowego pakietu na połączenia w danym kraju) to dobrą opcją jest użycie wifi calling. Wtedy możemy wogóle włączyć na czas wyjazdu tryb samolotowy w telefonie, a dzwonić przez internet. Zaletą jest że telefony i sms do Polski traktowane są jakby były z Polski, czyli są bezpłatne dla każdego kto ma taryfę no-limit. Tylko trzeba mieć drugi telefon z lokalną kartą sim (i pakietem internetu na niej), żeby przez niego łączyć się z internetem.