Aplikacje mobilne

YouTube upraszcza coś, co już jest wystarczająco proste

przeczytasz w 1 min.

Najnowsza aktualizacja YouTube na systemy iOS oraz Android wprowadza zmianę, która ma ułatwić użytkownikowi wybór rozdzielczości. 4K, 1080p, czy może 720p to już przeszłość?

Wybór jakości na YouTube nie był wystarczająco prosty

Ostatnia wersja aplikacji YouTube zdążyła się już zadomowić u większości użytkowników. Najbardziej widoczną zmianą jest przeprojektowany wybór jakości odtwarzanego filmu.

Do tej pory użytkownicy byli przyzwyczajeni do (wydawać by się mogło) prostej listy z konkretnymi wartościami rozdzielczości do wyboru (4K, 1080p, 720p, 480p itd.).

Po aktualizacji, w menu znajdziemy następujące opcje:

 • Automatyczna (zalecane) - tak, jak przed aktualizacją - jakość zostanie dobrana automatycznie na podstawie połączenia z siecią;
 • Wyższa jakość obrazu - jak najwyższa jakość treści (większe zużycie danych);
 • Oszczędzanie danych - oszczędza dane kosztem niższej jakości wideo;
 • Zaawansowana - wybór konkretnej rozdzielczości.

YouTube - nowy wybór jakości filmówYouTube - nowy wybór jakości filmuNowy wybór jakości odtwarzania filmu w YouTube

Nadal można wybrać konkretną rozdzielczość w YouTube

Google na szczęście nie pozbawiło użytkowników możliwości samodzielnego wyboru konkretnej rozdzielczości filmu.

W nowych oznaczeniach jakości nie sprecyzowano, w jakich rozdzielczościach zostaną wyświetlone filmy. Najpewniej jednak opcja “Wyższa jakość obrazu” to 720p w górę, natomiast “Oszczędzanie danych” to 480p i mniej.

Za pośrednictwem ustawień w YouTube możemy ustawić konkretną opcję jakości wyświetlania treści w zależności od połączenia (sieć mobilna lub Wi-Fi).

Nowość powinna być już dostępna u większości użytkowników (bez względu na system operacyjny urządzenia). Ci, którzy jeszcze nie otrzymali aktualizacji z pewnością doczekają się jej w najbliższym czasie.

Co sądzicie o zmianach w oknie wyboru jakości filmu? Nowy system ułatwi wybór, czy użytkownicy pozostaną wierni poprzedniej liście z konkretnymi rozdzielczościami? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: 9to5Google

Warto zobaczyć również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Vengir
  21
  Przydałaby się opcja przywrócenia obecnego wyboru na stałe, żeby nie trzeba było zawsze wchodzić do opcji podlisty z opcjami zaawansowanymi za każdym razem, gdy chcemy ustawić konkretną rozdzielczość.
  • avatar
   youkai20
   6
   To nie uproszczenie, to wprowadzanie niepotrzebnego. Google od lat tak miesza. A to (już lata temu) nagle zmienia interfejs desktopowego YT do którego byłem przyzwyczajony i który lubiłem (przez chwilę dając możliwość powrotu do starego interfejsu, ale po ciągłych monitach w stylu: "dlaczego chcesz powrócić do tamtej wersji, przecież patrz, ta jest lepsza"... By równie nagle tę możliwość odebrać), a to miesza w Dokumentach (przez co jak po paru miesiącach wracam do pisania tego czy tamtego dla przyjemności, to często gubię się w poprzestawianych opcjach, bo nie mogę czegoś odnaleźć), a to nie wiedzieć czemu przestawia jakieś opcje w Sklepie Play z miejsca na miejsce (że się tak wyrażę), że niby "patrz! Teraz jest lepiej!". To znów miesza w YT, tyle że mobilnym. Kolejny raz zresztą. Co się do czegoś przyzwyczaję, to zmiana. Wszystko to sprawia, że mam wyłączone aktualizacje automatyczne na telefonie. Sam sobie aktualizuję aplikacje. Wszystkie... poza tymi od Google. Tak więc nie mam najnowszej wersji YT. A patrząc na to, że Google zwykły wybór jakości obrazu nazywa "zaawansowaną" opcją, to już nie wiem, do czego to wszystko dąży. Pewnie nadejdzie taka wersja, w której nie będziesz mógł sobie ustawić głośności, jeśli 10 razy nie potwierdzisz, że jesteś "zaawansowanym" użytkownikiem i na pewno, pewno, pewno, pewno, tego właśnie chcesz. Któregoś dnia wielkie korporacje zabronią nam myśleć samodzielnie...
   • avatar
    KENJI512
    5
    Coraz głupsze społeczeństwa to i coraz prostsze interfejsy i napisy...

    Jak mnie mnie było dobrze do tej pory.
    Do tego - czy wybór "max jakości" da nam 8K na monitorze full hd (bezsensowne obciążanie łącza i procesora), czy ograniczy to do rozdzielczości ekranu? Co z monitorami 1600p, je dyskryminujemy?
    • avatar
     xfire25
     3
     przyszedł do firmy nowy praktykant. Robił pół roku niepotrzebną nikomu funkcje. Jego mentor miał wyrąbane i powiedział, że może być, Lead nie miał czasu zobaczyć bo był zajęty ale uwierzył mentorowi na słowo. Szefostwo myślało że to na prima aprilis i zaakceptowało. Teraz pewnie każdy się tam dziwi jak to przeszło. Jedno kliknięcie więcej by starsze pokolenie miało łatwiej, a oni nawet tego małego koła nie zobaczą.
     • avatar
      luk108
      1
      Zbytek, robienie z ludzi bezmozgow. Kl każdy może sie przecież dokształcic w tej prostej kwestii - czym jest rozdzielczość.
      • avatar
       Pixel
       0
       Spierdoli.... to w telefonie i to mnie wkur.... ta zmiana jakości bo sobie apka twierdzi że moje 550 Mb w domu to za mało, bo 50 Mb na speed test na telefonie to za mało i ustawia mi 480p mimo że telefon ekranem wspiera 1080 x 2340, co jeszcze dodadzą ? jakość 4G, 3G ? a może do kodowanie H.266, H.265, i x264 i może x263 ?