Internet

NSA obiecuje poprawę - jest jednak kilka „ale”

przeczytasz w 1 min.

Czy tu naprawdę chodzi o zwiększenie prywatności, czy może tylko o poprawę wizerunku?

NSA znak
foto: NSA

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jest jedną z najbardziej znienawidzonych instytucji przez internautów z całego świata. Po cichu prowadzi liczne programy inwigilacyjne i kolekcjonuje informacje o użytkownikach – nic więc dziwnego, że nie jest zbyt lubiana. W tym roku uchwalona została jednak Ustawa o Wolności Stanów Zjednoczonych – następstwem tego będzie utrata przez NSA możliwości przechowywania i monitorowania licznych danych o użytkownikach. 

Najpóźniej 29 listopada agencja musi ponadto usunąć wszelkie niepotrzebne już informacje zebrane do tej pory. Od grudnia (a nawet trochę wcześniej) NSA nie będzie mogła gromadzić między innymi telefonicznych metadanych, a wszelkie informacje będą mogły pozostawać na serwerach agencji najdłużej trzy miesiące.

To wszystko brzmi pięknie, prawda? Jest jednak kilka „ale”. Po pierwsze, trzy miesiące to wciąż bardzo długo, a na pewno wystarczająco, by przeanalizować sylwetkę któregokolwiek z użytkowników. Zdaje się, że lepszym rozwiązaniem byłoby zmuszenie NSA do usuwania danych w momencie zakończenia postępowania sądowego, a w przypadkach pozasądowych – najpóźniej po tygodniu. 

Druga sprawa jest jeszcze bardziej niepokojąca. Jak wspominaliśmy we wstępie humanitaryzacja agencji jest owocem uchwalenia Ustawy o Wolności Stanów Zjednoczonych. I tu właśnie leży problem – przepisy te oficjalnie dotyczą bowiem tylko Amerykanów. Oczywiście NSA powinna przestrzegać tych samych reguł w ramach całej swojej działalności, ale można domyślać się, że rzeczywistość nie będzie taka kolorowa. Przydałaby się też jakaś ustawa o jawności działań, nie sądzicie?

Źródło: Digital Trends

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Author
  1
  Dla mnie to są właśnie terroryści. Nagminne łamanie praw i swobód obywatelskich na całym świecie. Ataki na suwerenne rządy państw itd.

  Należy oficjalnie uznać ich za nielegalną i terrorystyczna organizację i tyle w temacie.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Błąd "zmuszenie NSA to usuwania"
   • avatar
    miedzianek
    0
    Wg mnie pic na wodę, kto spoza kręgu pracowników będzie wiedział, czy te dane faktycznie zostaną usunięte;)? Robią to tylko po to, aby uspokoić tych, co to im się nie podobają działania agencji;)
    • avatar
     Marucins
     -1
     Ale bajeczki.
     Tego czytać się nie da.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Artykuł ok, podaje rzeczowo to co zostało zadeklarowane. Resztę kompletnie odmienną pokaże życie.