Płyty główne

NVIDIA Synergy czyli odpowiedź na Virtu GPU

przeczytasz w 2 min.

Jakiś czas temu informowaliśmy o podpisaniu porozumienia pomiędzy firmami Intel i LucidLogix, na mocy którego do płyt głównych Intela będzie dodawane oprogramowanie Virtu GPU. Jak się okazuje zarówno AMD jak NVIDIA pracują obecnie nad darmowymi alternatywni dla wspomnianego już Virtu GPU. Dzisiaj poznamy trochę szczegółów odnośnie rozwiązania NVIDII a dokładniej Synergy.

Virtu GPU to technologia opracowania niedawno przez firmę LucidLogix znaną między innymi z produkcji chipów "Hydra" umożliwiających łączenie w jednej płycie kart graficznych różnych producentów. Wspomniana technologia została opracowana w celu znaczącej redukcji pobieranej energii elektrycznej. Jej działanie opiera się na przełączaniu pracy komputera pomiędzy zintegrowanym w procesorze układzie graficznym Intel HD 3000 oraz dedykowanej desktopowej karcie graficznej AMD Radeon HD lub NVIDIA GeForce.

Warto przeczytać:
AMD i NVIDIA z darmową alternatywą dla Virtu GPU
 Virtu GPU będzie dostępne w płytach Intela

W przypadku kiedy moc obliczeniowa dedykowanej karty graficznej była by niewykorzystywana, karta została by automatycznie wyłączona i w jej miejsce został by uruchomiony zintegrowany układ graficzny. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku uruchomienia wymagającej aplikacji czy gry - kiedy to moc obliczeniowa zintegrowane procesora graficznego okazała by się nie wystarczająca, wówczas automatycznie została by uruchomiona dedykowana karta graficzna. Podobna technologia jest już od jakiegoś czasu stosowana w notebookach i została opracowana przez firmę NVIDIA i nosi nazwę Optimus.

Mobilna technologia Optimus opracowana przez NVIDIA już od jakiegoś czasu jest nieodłącznym elementem komputerów przenośnych tandemu Intel - NVIDIA. Jak się okazuje wspomniana technologia zyskała pozytywne opinie użytkowników. Nie dziwi więc fakt rozpoczęcia przez NVIDIA prac nad desktopową wersją wspomnianej już technologii, tym bardziej, iż od jakiegoś czasu podobne rozwiązanie skutecznie promuje firma LucidLogix. Przechodząc jednak do głównego tematu, wspomnianą bliźniaczą do Optimusa technologią jest obecnie opracowywana Synergy.

Schemat działania technologii Virtu GPU

Oprócz funkcji pozwalającej na znaczącą redukcję pobieranej energii elektrycznej, NVIDIA Synergy pozwoli również na zaawansowany dostęp do funkcji procesora Intel Sandy Bridge. O co więc chodzi? Otóż Synergy umożliwi dzięki wykorzystaniu zaimplementowanej w procesorze funkcji "Quick Sync" - sprzętowe wsparcie dla dekodowania materiałów wideo. Technologia Synergy w kwestii przełączania układów graficznych nie będzie się znacząco różniła od wersji mobilnej, znanej obecnie pod nazwą Optimus. Dla przypomnienia przełączanie pomiędzy zintegrowanym w procesorze układem graficznym a dedykowaną kartą główną odbędzie się automatycznie i bez ingerencji użytkownika. Aby jednak móc skorzystać z technologii Synergy, wymagane jest posiadanie płyty głównej opartej o chipset Intel H67 lub Z68 i posiadanie karty graficznej NVIDIA GeForce. Jednakże w tym miejscu da się dostrzec przewagę technologii Virtu GPU, gdyż ona pozwala na korzystanie również z kart konkurencyjnego AMD - tymczasem Synergy nie. W tym miejscu warto również wspomnieć, iż nad podobną technologią ciągle pracuje AMD.

Technologia NVIDIA Synergy zadebiutuje w połowie maja i aby z niej skorzystać niezbędna będzie aktualizacja BIOS'u karty graficznej.

Schemat działania technologii Synergy

Źródło: Xtreme Systems, NordicHardware.se

Polecamy artykuły:  
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as klasy średniej?
AMD Radeon HD 6450, HD 6570, HD 6670 - tanie, ciche i oszczędne
Najlepsze karty graficzne - kwiecień

 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Szkoda, że korporacje to takie egoistyczne skur***y.
  Mogliby zrobić coś działającego na wszystkich dostępnych kartach. Ale nie, każdy chce zrobić tylko coś dla siebie i czesać z tego kasiorę ile wlezie...
  Tak w ogóle, to Intel powinien wprowadzić sprzętowe przełączanie miedzy dwoma kartami graficznymi - a nie producenci kart.
  • avatar
   TheEmperor
   0
   Podstawowe pytanie brzmi - czy będzie to wymagało dostosowania płyty głównej lub zakupu licencji przez producenta mobo. Jeśli nie, to super, a Virtu-GPU nie wróżę świetlanej przyszłości. Jeśli tak, to wątpię by producenci pchali się w takie coś, skoro obsługuje to tylko karty Nvidii.
   • avatar
    pg123
    0
    Gratuluję Panie Szymański - w dwóch kolejnych zdaniach walnął Pan w sumie 5 (słownie: pięć) byków ortograficznych. To lepiej niż Komorowski! Do tego parę interpunkcyjnych. Nie podpowiem jakich - jak Pan poszuka i znajdzie, to może i zapamięta.
    Co do meritum: co to za przewaga Virtu GPU, że działa też z kartami AMD. Za tę wygodę trzeba zapłacić wyższą ceną płyty głównej (licencja). Jeśli ktoś kupi kartę Nvidii - dostanie Synergy za darmo. Przecież Nvidia sama sobie za licencję nie będzie płaciła. Podobne rozwiązanie wprowadzi niedługo AMD dla swoich kart i na tym skończy się krótki żywot Virtu GPU. Wszystkie trzy rozwiązania są programowe, więc zadziałają też z nieco starszymi kartami, po aktualizacji sterowników i ew. BIOSów kart.
    • avatar
     montana1979
     0
     Pogadali pogadali i o sprawie zapomnieli