Tablety

Obsługiwany gestami ekran od Microsoft

przeczytasz w 2 min.

Korporacja Microsoft stworzyła nowe ekrany dotykowe, które można obsługiwać za pomocą ruchów całych dłoni.

Microsoft uznał, iż obsługa ekranów dotykowych wyłącznie poprzez "stukanie" w nie rysikiem lub palcem jest znaczącym ograniczeniem sprzętu. Mimo nowych technologii wciąż zachowujemy się, jakbyśmy korzystali z interfejsu obsługiwanego myszką. Z tą różnicą, że klikamy nie kursorem a opuszkami lub plastikowymi wskaźnikami.

Warto przeczytać:
IKinect - granie z Kinect oraz  iPhone
Google - wyszukiwanie głosowe na PC

Koncern z Redmond kładzie kres tym praktykom i pokazuje, że korzystanie z innowacyjnych urządzeń może być bardziej intuicyjne. Swoim użytkownikom pragnie udostępnić lepszą, znacznie wygodniejszą alternatywę - ekrany obsługiwane za pomocą gestów całych dłoni.

Firma podjęła ten kierunek badań w celu odnalezienia bardziej naturalnych metod posługiwania się wyświetlaczami. Skoro każdego dnia większość czynności wykonywana jest przy użyciu dłoni, dlaczego przy korzystaniu z Microsoft Surface miałoby być inaczej?

Owocem poszukiwań korporacji jest system Rock and Rails. Dzięki niemu kompatybilne urządzenia mogą być sterowane poprzez trzy nieskomplikowane gesty. Pierwszym z nich jest otwarta dłoń, imitująca prostą linię, dzięki której użytkownicy mogą dowolnie rozszerzać i zwężać obrazy w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Pozostałe to: pięść, pozwalającą na zaznaczanie obiektów, oraz dłoń ułożona w łuk, ustawiająca punkt obrotowy. Palcem drugiej ręki można dowolnie rozciągać, przesuwać i łączyć elementy.

Obecnie liczba znaków jest ograniczona. Wynika to z chęci uczynienia Rock and Rails jak najbardziej użytecznym i możliwie najlepiej dostosowanym do naturalnych ruchów, wykonywanych przez ludzi. Obsługa gestami zaprezentowana została w materiale wideo zamieszczonym poniżej.

Co prawda nie jest to wciąż technologia, jak ta znana z "Raportu Mniejszości", ale cieszy fakt, że projektanci dążą do tworzenia intuicyjnych interfejsów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że wyświetlacze wymagające całych dłoni raczej nie ulegną miniaturyzacji i nie wejdą do kieszeni marynarki. 

Źródło: CrunchGear

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Obłęd! Przecież to wygląda idiotycznie!
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Innowacyjność jak cholera... rozciąganie zdjęć w połączeniu już z nudnym obracaniem...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Innowacyjność jak cholera... rozciąganie zdjęć w połączeniu już z nudnym obracaniem...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "raczej nie ulegną miniaturyzacji i nie wejdą do kieszeni marynarki"
     zawsze można zrobić miniaturowe dłonie nakładane na palec xD
     • avatar
      Skaza
      0

      Zgadzam się, jest to innowacyjny i z pewnością ciekawy sposób obsługi aplikacji. Zamiast posługiwania się pilotem, możemy wykonać kilka ruchów dłonią lub dłońmi, by sterować telewizorem lub odtwarzaczem DVD. Jednak nie wyobrażam sobie kilkugodzinnej pracy na komputerze z użyciem gestów. Dla profesjonalnych zastosowań metoda ta jest nieefektywna i męcząca.

      • avatar
       CziKilla
       0
       taki iPad od malomiekkiego
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Myślę, że to rozwiązanie bardziej dla grafików... tak jak tam babka pokazuje na filmiku i "buduje" plakat... Raczej lepsze niż jakiś tablet do rysowania, nie? Ale na pewno nie mobilne, takie mechanizmy pewnie będą tylko dla studia graficznego czy coś, no i raczej tanie też nie będzie :D