Karty graficzne

Dlaczego w kartach RTX 4090 palą się wtyczki zasilania? Powód może być prosty

przeczytasz w 1 min.

Nie milkną echa afery z kartami graficznymi GeForce RTX 4090 – część użytkowników alarmowała tutaj o topiących się wtyczkach zasilania 16 pin (12VHPWR), co miało doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Pojawiły się już pierwsze wiarygodne teorie dlaczego karty mają taki problem.

Pierwsze informacje o problemach z kartami GeForce RTX 4090 pojawiły się prawie miesiąc temu, ale obecnie zidentyfikowano już 26 potwierdzonych takich przypadków. Nvidia nadal bada przyczynę problemów, jednak niektórzy dziennikarze technologiczni postanowili sprawdzić temat na własną rękę.

Dlaczego karty GeForce RTX 4090 ulegają awarii?

Redakcja Gamers Nexus wnikliwie przyjrzała się sprawie – przetestowano kilkanaście przewodów i przeanalizowano kilka różnych teorii. W efekcie powstał ciekawy materiał, w którym redaktorzy podzielili się ustaleniami.

Według ustaleń redaktorów, główną przyczyną problemów ma być niewłaściwe podłączenie wtyczki do gniazda. Ze względu na ograniczoną powierzchnię styku, ale też wysokie prądy płynące przez złącze, może dojść do przegrzewania elementów i stopienia wtyczki.

Co istotne, ryzyko wystąpienia awarii mogą zwiększać zanieczyszczenia, które dostają się do gniazda w procesie produkcji lub już podczas działania komputera. Takie przypadki też ograniczają powierzchnię styku i prowadzą do zwiększenia temperatury.

GeForce RTX 4090 - problem z wtyczką zasilania

GeForce RTX 4090 - problem z wtyczką zasilania

Redaktorom udało się uchwycić sytuację, w której wtyczka uległa stopieniu. Niewłaściwe podłączenie zasilania skutkowało znaczącym wzrostem temperatur (na kamerze termowizyjnej odnotowano ponad 250 stopni Celsjusza!).

Problemy z GeForce RTX 4090 - potwierdzone przypadki
Na platformie Reddit powstał cały wątek, w którym zebrano informacje o problemach z topiącą się wtyczką zasilania w kartach GeForce RTX 4090 - obecnie to już 26 potwierdzonych przypadków różnych producentów

Nvidia ciągle bada sprawę i nie wydała oficjalnego oświadczenia w sprawie uszkodzonych kart GeForce RTX 4090. Warto jednak podkreślić, że ryzyko wystąpienia awarii jest tutaj bardzo małe. Jeśli jednak posiadacie kartę graficzną z nowym złączem 16-pin (12VHPWR), sprawdźcie czy wtyczka zasilająca na pewno jest dobrze podłączona. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko usterki i zaoszczędzi Wam nerwów.

Źródło: Gamers Nexus, Reddit

Komentarze

65
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kazitut
  8
  "sprawdźcie czy wtyczka zasilająca na pewno jest dobrze podłączono. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko usterki"

  Tylko zmniejszy ryzyko ?
  Bubel czy nie ?

  klient == królik doświadczalny ?
  Za ładnych parę (naście) tysiaków PLN ?

  Przy tych prądach to już jak Spawarka (opcja zgrzewarka).
  Czyli tak: Produkt do pierwszego spalenia ?
  • avatar
   danieloslaw1
   7
   trzeba byc totalnym debilem żeby teraz świadomie kupić jakaś karte z tym złączem XD
   • avatar
    Teodor
    4
    Już pisałem, przewijał się o tym temat.
    Jestem doświadczonym elektronikiem, po prostu.

    To nie ma prawa działać.

    Styki są do niskoprądowego sygnału przenoszenia, a nie wysokich prądów.

    Jakiś nietęgi łeb chciał nowocześnie, lecz niestety.
    Trzeba jeszcze założyć, że kable śniedzieją, nie są miedziane, a ochronna warstwa złota nie pomaga.

    Ps. Wyjściem jest połączyć na sztywno albo zastosować inną wtyczkę dobrze połączoną z kartą graficzną.

    Zwyczajny bubel.
    • avatar
     xmexme
     2
     Invidia zaprojektowała prądożerne chipy a teraz "bada sprawę" - czytaj szuka winnych.
     Oczywiście winne są złącza i użytkownicy nie Nvidia.
     Nvidią ma w tym spore doświadczenie, w przeszłości wypuściła źle zaprojektowane chipy do laptopów które padały masowo.zazwyczaj już po gwarancji. Nvidia umyła ręce.
     • avatar
      tytan76
      1
      Sorry ale nie rozumiem tego najwięcej ludzi wypowiada się na temat tych adapterów którzy nie mają tych kart mam kartę 490 Asus strix bardzo mocno ją obserwuję kamerą nawet termowizyjną i nie widzę wad w tym karta spełnia moje wymagania
      • avatar
       tytan76
       1
       Nvidia sprzedała 125 000 kart RTX 4090 problem z przejściówkami miało 50 osób na całym świecie to jest 0,04%. Jak odejmiemy błąd ludzki to ile jest wadliwych kart
       • avatar
        musslik
        1
        Duże prądy, mało pinów i wtyczka z guwnolitu... Zresztą wkraczamy już w tak absurdalne zapotrzebowanie na energię że tych pinów we wtyczce powinno być że 40 :D
        • avatar
         Pawlus
         0
         Kolejny artykuł z YouTube? Mam pomysł na nowy tytuł dla Was: Benchmark: Repost.
         • avatar
          kazitut
          0
          Użytkowników z uszkodzeniami przybywa.
          Tak że błąd projektowy (na to wygląda) ?
          (600W na 12 V( czy 1 000W w overclock)). Tu nikt z projektantów, nie miał skrupułów.

          i wychodzi:
          "klient == królik doświadczalny" ?
          --- indzinering ?
          Made In ...
          Nvidia ?
          • avatar
           Ruffriders1988
           0
           Ta wada fabryczna skutecznie zmniejszy ilość zakupionych kart. Ja osobiście wolałbym 4x8 pin fizycznie i spać spokojnie. AMD dzięki bogu w nowej serii będzie stosować normalne złącza = po co zmieniać coś co lata doskonale działa.... a no po to aby spierdoli* ! :D
           • avatar
            tytan76
            0
            Doprecyzuje komputer w którym karta jest zamontowana pracuje 7 dni w tygodniu po 12 godzin obciążenie karty od 80 do 100% please przestańcie pisać bzdury
            • avatar
             profiu
             0
             600 W do karty, z jednego kabla/przejściówki? Ja powiem tak. Nie byłoby tych problemów i nie musiałaby powstać nowa wtyczka i gniazdko, gdyby nVidia tak nie odleciała mocą pobieraną przez ich topową kartę.
             • avatar
              maly12340
              -1
              Zbyt cienkie kable, zbyt małe piny, gniazdko w ścianie potrafi się grzać przy 2kWa tutaj 800 na tyci pinach z cienkimi kabelkami, kto takie coś dopuścił, tym barziej do OC.
              • avatar
               unmarked
               -1
               Wolę przylutować kable prosto do PCB niż męczyć się ze sterownikami AMD. O ile kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba bo naprawdę widząc jak ludzie składają swoje komputery to nie dziwi mnie fakt że dopchnięcie wtyczki staje się problemem. Fakt NVIDIA będzie musiała poważnie pomyśleć o pinie kontrolnym który sprawdzi poprawność wpięcia wtyczki, a następnie najlepiej zablokuje możliwość korzystania z karty wypisując na ekranie "użytkownik to kr***n".