Karty graficzne

Uszkodzone karty GeForce RTX 4090 trafią do Nvidii. Dlaczego?

przeczytasz w 2 min.

Problemy z GeForce RTX 4090 poważniejsze niż przewidywano? Sprawą zainteresowała się Nvidia, która ma przejąć uszkodzone karty graficzne.

Od premiery karty GeForce RTX 4090 minęło raptem kilkanaście dni, a w sieci zaczęły pojawiać się niepokojące doniesienia o palących się złączach zasilania 16-pin (12VHPWR). Sprawa ma swój dalszy tok – dowiedzieliśmy się, że zgłaszanym usterkom przyjrzy się Nvidia.

Nvidia zapowiada śledztwo w sprawie wtyczek zasilania w karcie GeForce RTX 4090

Producent potwierdził, że sprawdza raporty użytkowników dotyczące przepalających się wtyczek zasilania – otrzymaliśmy tutaj następujące (dosyć lakoniczne) oświadczenie:

Badamy raporty. Jesteśmy w kontakcie z pierwszym właścicielem i skontaktujemy się z drugim w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Nvidia przejmie uszkodzone karty GeForce RTX 4090

Wygląda jednak na to, że sprawa jest poważna i producent planuje dokładniej przyjrzeć się usterkom (być może, aby poznać przyczynę problemu). Jak informuje Igor Walosek, partnerscy producenci kart, którzy otrzymali zgłoszenia o usterce, mają wysłać uszkodzone karty do Nvidii.

Jeden z anonimowych informatorów miał zakomunikować:

Nvidia powiadomiła dzisiaj rano wszystkich producentów AIC, aby wszystkie uszkodzone karty zostały wysłane bezpośrednio do centrali w celu analizy awarii. To pierwszy raz. Nawet kilka lat temu, gdy 2080 Ti miał problemy z (przyp. red.: układami pamięci) Microna, nie robił tego.

GeForce RTX 4090 Founders Edition

Co może być powodem awarii zasilania kart GeForce RTX 4090?

Początkowo sądzono, że problem może wynikać budowy wtyczki zasilającej – ze względu na wyginanie wtyczki i mniejszą powierzchnię styku, wtyk był narażony na wyższe temperatury, co w efekcie mogło prowadzić do stopienia lub spalenia wtyczki i gniazda.

Adapter 16-pin 12VHPWR
Część użytkowników korzysta z adaptera, który pozwala na podłączenie karty GeForce RTX 4090 do starszych zasilaczy

Według Waloska, problem może być spowodowany słabą jakością adaptera, przez który jest podłączana karta graficzna (większość zasilaczy nie dysponuje wtyczką 16-pin (12VHPWR), więc konieczne jest stosowanie przejściówki ze starych wtyczek PCIe 6+2 pin).

Póki co to tylko podejrzenia. Czekamy na rozwiązanie problemu.

Źródło: Nvidia, Igor’s Lab, Twitter @ NoDuelsPolicy (foto)

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  14
  Czyli co wypuścili badziewie za 10 tyś i teraz udają że się wielce martwią?
  • avatar
   danieloslaw1
   9
   Niech teraz stracą tyle ile zarobili na bumie z krypto i bedzie pięknie XD
   • avatar
    Agresor
    5
    Pewnie pozostałe karty 4000 też miały takie złącza i dla tego NV wycofała się z ich prezentacji. Wypuścili 3060ti
    • avatar
     pawluto
     3
     Mnie to wisi - nie będe miał takiej karty i tyle.
     • avatar
      awesome1337
      2
      no i chyba już wiadomo w czym problem i dotyczy on tylko przejściówki która nvidia dorzuca

      problem jest z sama końcówka a nie standardem jako takim, i nie nie z grubością pinów jak dużo osób płakało (znawcy jak zwykle xd) tylko cienkim kawałkiem metalu który rozkłada napiecie na wszystkie piny, przy wygięciu kabla może sie złamać

      kable od producentów zasilaczy są już raczej w pożądku bo każdy pin ma swój kabel z zasilacza i nie ma żadnego kawałka metalu który sie może złamac po wygięciu
      • avatar
       Teodor
       1
       Już był artykuł o tym, i jak wcześniej napisałem, taka wtyczka nie ma prawa działać przy wysokich prądach.
       • avatar
        kazitut
        0
        czyli co :
        czekamy do:

        " Może w : 12VHPWR (V2 version) ? "
        wcześniej pisane .
        • avatar
         Witalis
         0
         Wszyscy płaczą że to dotyczy tylko przejściówki a prawda jest taka że to dotyczy gniazda i problemy z przejściówką wynika z faktu że 95% właścicieli RTX4090 nadal nie ma jeszcze zasilaczy z złączem 12VHPWR. Po prostu to gniazdo nie jest w stanie przenieść 450/600 Wat przy napięciu 12V!!! Zieloni boją się procesów w USA bo tam adwokaci tylko czekają na to. Ale w Europie możecie spać spokojnie bo tu nikt nikomu nie zwróci nawet 1$ :-)
         • avatar
          lkozierowski
          -4
          Jak ktoś gówniane kable stosuje to kupa wychodzi, przy dobrych kablach nie ma prawa się nic stać. Na zwykłym 2,5^2 3,6 KW może jechać non stop i nic nie ma prawa się stać
          • avatar
           gicmo
           0
           Na wszystkich zdjęciach spalone są skrajne styki... gdyby wszystkie piny był jednakowo obciążone, najbardziej grzałby się te środkowe. Tu musi być problem ze skrajnymi stykami, mechaniczny lub elektroniczny. Albo ktoś zbyt wiele razy rozpinał złącze i te skrajne uległy poluzowaniu przez co będą się grzać, albo jest jakiś problem z softem: komunikacja karta-zasilacz.
           • avatar
            fido2001
            0
            Ja również przychylam się do wersji, że wina za stopienie wtyczek/przejściówek ponosi ich słaba jakość wykonania. Udało mi się zdobyć Asusa ROG Strixa 4090 OC i przyglądnąłem się dokładnie tej przejściówce która jest do niego dołączana. Wszystkie kable są identycznej grubości. Natomiast jak oglądam fotografie nadchodzących zasilaczy które posiadają natywne złącza 12VHPWR (Seasonic Vertex i Thermaltake Toughpower GF3) to widać, że do skrajnych styków pociągnięte są zauważalnie grubsze kable niż do tych środkowych/wewnętrznych. Może właśnie to jest przyczyną, że przejściówki 4x 8pin posiadają wszystkie kable klasycznej grubości (...) Być może nie ma to znaczenia - po prostu zauważyłem tą różnicę i od razu o tym pomyślałem. Kabel o grubszym przekroju po prostu mniej się nagrzewa...
            • avatar
             Marek1981
             0
             Myślę że problem jest tutaj większy niż się wszystkim wydaje. Pamiętajmy że EVGA ostatnio opuściła rynek GPU ze względu na NV, Obstawiam że producenci GPU/zasilaczy są postawieni pod ścianą i jest to ich protest by nie włączać się w nowy standard dostarczania prądu. Oni o wszystkim wiedzieli a NV ich olała. Teraz jest problem