Karty graficzne

Sprawdzili kabelek 16-pin z GeForce RTX 4090. Lepiej nie róbcie tego w domu!

przeczytasz w 2 min.

GeForce RTX 4090 ma mieć problemy z wtyczką 16-pin (12VHPWR). Redakcja TecLab postanowiła to sprawdzić. I to w ekstremalny sposób!

W ostatnim czasie sporo się mówi na temat problemów z kartami GeForce RTX 4090dodawany kabelek 16-pin (12VHPWR) ma osiągać zbyt wysokie temperatury, co może prowadzić do stopienia złącza i uszkodzenia sprzętu. Przypadków z uszkodzonymi kartami przybywa, ale tak naprawdę jeszcze nie wiadomo skąd one wynikają. Jedna z teorii wskazuje na wadliwy adapter 16-pin.

Ekstremalny testy kabelka 12VHPWR z karty GeForce RTX 4090

Redakcja TecLab postanowiła sprawdzić wytrzymałość adaptera 16 pin (12VHPWR) z karty GeForce RTX 4090 (dokładnie to z modelu Galax GeForce RTX 4090 SG). Redaktorzy zweryfikowali, do jakich temperatur nagrzewają się przewody i czy rzeczywiście mają szansę się stopić. Wnioski są całkiem zaskakujące - koniecznie obejrzyjcie poniższy filmik.

Adapter został przystosowany do dostarczania maksymalnie 600 W mocy - przy takim obciążeniu przewody rozgrzewały się do 40 stopni Celsjusza. Kabelek wytrzymał też testy z wyższym obciążeniem, niż to wskazuje specyfikacja – przy obciążeniu 900 W odnotowano 52 stopnie Celsjusza, a przy obciążeniu 1200 W około 76 stopni Celsjusza. To bezpieczne wartości, które nie powinny mieć wpływu na kondycję karty graficznej.

Na tym jednak redaktorzy nie poprzestali i przeprowadzili iście ekstremalne testy. Na początek wymachiwanie 3,5-kilogramowym zasilaczem, a potem obciążenia 1500 W (!) - przewody rozgrzewały się wtedy do 117 stopni Celsjusza. I tak, mówimy o dosyć wysokiej temperaturze, ale nawet wtedy ani wtyczka, ani gniazdo w karcie nie uległo stopieniu.

Jako bonus jeszcze filmik z wymachiwaniem dwoma zasilaczami o łącznej wadze prawie 5 kilogramów (!). Lepiej nie róbcie tego w domu :)

Skąd zatem problemy z adapterem 16 pin (12VHPWR) w kartach GeForce RTX 4090? Wiemy, że Nvidia bada sprawę, ale na jakiekolwiek wnioski chyba jeszcze będziemy musieli trochę poczekać.

Źródło: YouTube @ TecLab

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Virtus
  5
  Dobry adapter i nic się nie dzieje.
  No i jest to 4x PCI-e --> 12VHPWR, a nie 3x PCI-e --> 12VHPWR
  • avatar
   gicmo
   5
   Skoro w specyfikacji na jeden pin przewidziane było nominalnie 9A, to wtyczka musi przenieść 600W ( wbrew fachowym opiniom "nie, te piny są za cienkie!") jeżeli komuś to spłonęło, to przyczyna jest inna, być może wiązka z wadą fabryczną w wykonaniu.
   • avatar
    kitamo
    4
    w sumie bez ogladania mozna sie domyslic ze to nie tyle problem standardu co wykonania jakiejs partii przejsciowek.
    Zawsze topi sie ten sam pin wiec musi byc tam slaby kontakt w fazie produkcji bo same kable nie nagrzeja sie do tej temperatury by cos sie topilo.
    • avatar
     kazitut
     2
     Konowały użytkownicy.
     Użytkownikom wtyczki się palą:

     a redaktorom nie.
     (bo chyba 2 wtyczki przetestowali ?)
     • avatar
      Blejd
      1
      Gówno burzy ciąg dalszy :D
      • avatar
       Han44
       -3
       Podobno (przeciek) mają dawać do RTX 4090 malutką gaśnicę z ledami i logo i extra pledzik p-poż ale tylko z logo.
       • avatar
        krzysiek688
        0
        Co ma wspólnego testowanie kabli do topiących się wtycek?
        • avatar
         Kasuja Wpisy Automatem
         0
         no sorry, ale ten typo niczego nie sprawdził. jedyne co zrobił, to czy przelotka dobrze się trzyma na złączkach 8pin lub SATA, i tyle.
         problem ze złączem nvidia polega na tym, że to złącze słabo styka jak jest obciążone mechancznie ale nie wzdłuż, lecz w poprzek złącza, bo kable są dociśnięte blachą obudowy. i tutaj trzeba przepuścić konkretny prąd i patrzeć na spadki napięć.

         a ten test z machaniem zasilaczami to se może machać. niczego nie potwierdził i nie obalił. doświadczeniu brak znamion naukowości :) czyli eksperyment został po prostu źle zaprojektowany.

         jak można było to tak spartolić?