Komputery

Wchodzi PCI-Express 6.0 – karty graficzne i SSD dostaną kopa

przeczytasz w 1 min.

Sprzęt komputerowy ciągle ewoluuje i oferuje coraz lepsze osiągi. Dotyczy to także magistrali PCI-Express – organizacja PCI-SIG ogłosiła właśnie finalną specyfikację standardu PCI-Express 6.0, który pozwoli przyspieszyć przyszłe generacje komputerów.

Specyfikacja PCI-Express 6.0 pojawia się trzy lata po ogłoszeniu specyfikacji PCI-Express 5.0 (a warto dodać, że standard jest już dostępny w komputerach dla zwykłych użytkowników). Czego możemy się spodziewać?

Wchodzi PCI-Express 6.0 – będzie jeszcze szybciej

Nowa wersja PCI-Express to przede wszystkim podwojona przepustowość – dla pojedynczej linii jest to 16 GB/s, ale dla slotu PCI-Express x16 już 256 GB/s (maksymalna dwukierunkowa przepustowość). Oznacza to jeszcze większą szybkość transmisji danych między podzespołami komputera.

PCI-Express 6.0

PCI-Express 6.0

Nowa wersja magistrali wymagała jednak modyfikacji. Interfejs wykorzystuje nowe kodowanie (PAM4 w standardzie Flit) z usprawnionym systemem korekcji błędów (FEC - Forward Error Correct i CRC - Cyclic Redundancy Check) dzięki czemu ma oferować niskie opóźnienia. Mimo wprowadzonych zmian, złącze PCI-Express zachowuje wsteczną kompatybilność z poprzednimi standardami.

PCI-Express 6.0

PCI-Express 6.0 to przyszłość, która przyczyni się do ewolucji komputerów

Magistrala PCI-Express 6.0 pozwoli na konstruowanie jeszcze nowszych podzespołów, co na pewno przyczyni się do rozwoju komputerów. Zmiany jak najbardziej są potrzebne, bo z roku na rok obserwujemy coraz więcej urządzeń korzystających z PCI-Express (i dotyczy to nie tylko rynku profesjonalnego, ale też segmentu typowo konsumenckiego chociażby w postaci dysków SSD).

PCI-Express 6.0

Standard początkowo ma być wykorzystywany w wysokowydajnych systemach obliczeniowych (HPC), centrach danych, systemach AI i IoT, branży motoryzacyjnej, a nawet w przemyśle lotniczym i militarnym. Można jednak podejrzewać, że z biegiem czasu PCI-Express 6.0 zobaczymy także w domowych komputerach. Podobnie jak obecnie jest dostępna poprzednia wersja interfejsu – PCI-Express 5.0.

Źródło: PCI-SIG

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  luk108
  17
  16 Gb/s? Przecież w tabelce jest jak byk napisane 16GB/s. i nikt tego nie zauważył.
  • avatar
   Konto usunięte
   13
   Ja nie zdążyłem jeszcze kupić sprzętu z PCI-Express 4.0 ale wstyd
   • avatar
    Konto usunięte
    11
    Myślę że mało kto ma PCI-Express 5.0 a tutaj już 6.0, no ale tak wygląda postęp :D
    • avatar
     TitoBandito01
     5
     Będzie przede wszystkim drożej i znacznie cieplej (dyski SSD).
     • avatar
      zack24
      2
      no to ciekaw jestem, kto pierwszy zrobi GPU obsługujący taką magistralę. O dyskach się nie wypowiem, bo to prawie pewne, że jak tylko PCI-E 6 się pojawi, to zaraz będzie wysyp takich rozwiązań.
      • avatar
       Veritatis
       2
       Gdzie są teraz ci wszyscy pseudo eksperci, którzy 10 lat temu wieszczyli szybki koniec komputerów klasy PC?.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        SSD i szybciej? na Flash? marzenie ściętej głowy. pytanie, jaki chipset da radę pcie 6 ? przecież pcie5 ledwie się wyrabia.
        • avatar
         albertartu
         1
         Bedziemy tylko w wirtualnie zyc
         • avatar
          Eryk333
          1
          Ja tam się nie wstydzę zakupiłem laptopa z seri Legion i7 10750h i grafa RTX 3070 32gb ram i PCIE 3.0 m.2 dysk wymieniłem na ADATA PXG PRO 2tb i co mam go wyrzucić na śmietnik 5 miesięcznego kompa bo nie ma PCIE 4.0 czy 5.0? za jakis czas może zmienię na razie jestem zadowolony wszystko smiga.
          • avatar
           Blejd
           0
           Póki co to jeszcze nawet dysków pod pcie 5.0 nie ma , a to pcie 6.0 to wyjdzie min. za kilka lat :)
           • avatar
            Wenezo
            -2
            No dobra ale po co komu to szybkość, bo ja już ręki nie przyśpieszę:D
            • avatar
             biuro74
             -2
             Niech miniaturyzują, bo samo podwajanie osiągów i ewentualnie 1b/1b przestaje już cokolwiek znaczyć.
             Zasilacze - od lat ATX - powinny dzisiaj być o połowę krótsze, węższe i niższe. Ale dalej mamy krowy na pastwisku, a producenci obudów tylko półki dodatkowe instalują dla oddzielenia cyrkulacji powietrza. Ile blachy by można było zaoszczędzić na mniejszych konstrukcjach. Dalej - pamięci, od lat te same szyny długachne, niczym grzebień wujka Zdziska. A w laptopach jakoś sobie radzą z mniejszym rozmiarem, tylko nie w desktopach. Dalej - sloty PCIe - to samo. Gdyby to wszystko było mniejsze, również płyty główne byłyby mniejsze - ku czemu jest już możliwośc techniczna spoglądając na najnowsze płyty producentów: coraz mniej elementów SMD, puste obszary. Kiedyś z przejściem z ATA na SATA sobie poradzili eliminując sygnałowanie równoległe i zastępując je szeregowym - dlaczego teraz nikt tego nie robi ? Część elementów przenosi się na RAMy. A w efekcie mniejsze obudowy, kółko się domyka. No ale panowie od specyfikacji tylko odcinają kupony i zamiast zrobić rewolucję, po 3 latach zbierają się w swoim grajdołku i znowu mówią "wszystko x2" i zabawa zaczyna się od nowa. Czas leci, a pudła jak były wielkie, tak pozostają wielkie.
             • avatar
              szymcio30
              0
              Problem w tym, ze płyt głównych które maja już 2 złącza PCIe 5.0 jest bardzo mało. Oczywista oczywistość, ze podzespoły zgodne z tym standardem będą miały ceny dla tych z grubym portfelem
              • avatar
               cristov
               0
               Pożyjemy, zobaczymy. Aktualnie mamy PCIe 5.0, gdzie dyski SSD/NVMe grzeją się niemiłosiernie, a najnowsze karty graficzne to dalej max PCIe 4.0 x16.