Oprogramowanie

Opera 12 64-bit: niedługo stabilne wydanie (download)

przeczytasz w 2 min.

Opera w nowej erze

Programiści z firmy Opera Software poinformowali, iż nadchodząca wersja popularnej przeglądarki internetowej Opera 12 "Wahoo", będzie dostępna w natywnej 64-bitowej wersji, wraz z separacją procesów wtyczek.

maskotka opery 12 - wahoo

Chociaż z systemami 64-bitowymi mamy do czynienia już od dłuższego czasu, to natywnych 64-bitowych aplikacji mamy wciąż jak na lekarstwo. Mimo wszystko ostatnio pojawia się coraz więcej programów tego typu. Co prawda mówimy tutaj o wersjach aplikacji dla systemów Windows i Mac OS, bo w przypadku Linuksa, takie aplikacje występują na masową skalę już od kilku lat.

Walka na rynku przeglądarek co roku przynosi inne wyniki, dlatego nie dziwi więc fakt, szybkiego wdrażania coraz to nowszych funkcji.

Mimo wszystko obecnie doczekaliśmy się jedynie jednej stabilnej wersji przeglądarki w 64-bitowej wersji, mowa oczywiście o Internet Explorer. Teraz jednak szybko może się to zmienić, bowiem od kilku miesięcy w kanałach testowych "nightly" regularnie pojawiają się 64-bitowe wydania Firefoxa, jednak Mozilla nie kwapi się z jego szybkim wydaniem. Dlatego przed dużą szansą stoi 64-bitowa Opera, która właśnie wchodzi w fazę testową, jednak wraz ze stabilnym wydaniem Opery 12, zostaną udostępnione natywne binarki, pod wspomniane 64-bity.

opera 12 instalacja

Nowa wersja Opery w 64-bitach była dotychczas dostępna w stabilnym wydaniu jedynie dla posiadaczy systemu Linux, teraz jednak z pewnością ucieszy użytkowników systemów Windows i Mac OS, ponieważ i dla nich przygotowano stosowną kompilację.

Co prawda była ona gotowa już od dłuższego czasu jednak jej wydanie było opóźniane z powodu problemów z obsługą 32-bitowych wtyczek. Teraz jednak problem udało się rozwiązać i Opera otrzymała możliwość pracy zarówno z 64-bitowymi wtyczkami jak i klasycznymi 32-bitowymi.

opera w wersji 64 bit dla windows

Udało się wprowadzić rozdzielenie procesów wtyczek, od tego wydania każda wtyczka ma swój własny proces, a zawieszenie lub błąd jednej z nich nie spowoduje zamknięcia lub zawieszenia się przeglądarki. Aby wtyczka mogła zadziałać na nowo, wymagane będzie jedynie odświeżenie strony, a wraz z nią proces wtyczki zostanie uruchomiony ponownie.

Tym samym Opera obejdzie problem z małą ilością natywnych 64-bitowych rozszerzeń dla swojej przeglądarki, umożliwiając jednocześnie działanie tym tradycyjnym. Z podobnego rozwiązania mogliby skorzystać twórcy Firefoxa, którego stabilne 64-bitowej wydanie blokuje mała ilość dostępnych dla tej kompilacji wtyczek.

bitwa o opere
Już niedługo Opera może stać się źródłem rywalizacji, dzięki 64-bitowej wersji

Opera w 64-bitowej wersji w wielu sytuacjach będzie znacznie lepiej radziła sobie z zarządzeniem pamięcią komputera i dzięki temu powinna być zdecydowanie szybsza. Stabilna wersja Opery 12 jest przewidywana na początku przyszłego roku.

kliknij aby pobrać operę 12 next 64bity
Pobierz przeglądarkę Opera Next 12 w wersji 32- i 64-bit dla systemów Windows, Mac OS, Linux oraz FreeBSD.

Więcej o Opera Software:

Źródło: OperaLabs

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Jest na co czekać. 12 to dla tej przeglądarki jedna z większych rewolucji.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   dobrze, że działają wszystkie wtyczki, zwłaszcza te blokujące reklamy :P

   mimo zapewnień redakcji znów na stronach Benchmarka pojawiają się irytujące i przeszkadzające reklamy, moje zwrócenie uwagi i przypomnienie obietnic nic nie dało
   jedyny sposób to wtyczki blokujące takie drażniące ustrojstwa w odpowiedniej przeglądarce

   redakcja chyba znalazła sponsora, który nie potrzebuje reklamy, albo korzyści z tej przeszkadzajki są więcej warte niż obietnice dane czytelnikom hmm...
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    W Operze 12 ma jeszcze dojsc sprzetowa akceleracja dla GPU i WebGL.
    • avatar
     PrEzi
     2
     Plusem wersji 64-bitowej Opery jest to, ze w koncu procesy pluginow sa w osobnym kontenerze. Ba ! Wersja 64-bitowa potrafi pieknie obsluzyc 32-bitowe kontenery pluginow ! Dzieki temu mozemy uzywac plug'ow zarowno 32 jak i 64-bitowych. Czekam z niecierpliwoscia na kolejna odslone Opery (pracujac tym czasem na wersji alpha/beta ;) )
     • avatar
      mat9v
      1
      Cieszymy się z sukcesu Opery - im więcej konkurencji tym lepsze wyniki dla nas :)Co do 64-bit Firefoxa to używam Nightly od bardzo dawna i nie napotkałem jeszcze na żaden problem z ponad 40 rozszerzeniami któreużywam na codzień - jedynie sugerowana niekompatybilność z wersją przeglądarki (niezbyt częśto uaktualniane rozszerzenia) którą łatwo "poprawić" edytując plik install.rdf
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Nareszcie wersja 64 bit :D
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        "Tym samym Opera obejdzie problem z małą ilością natywnych 64-bitowych rozszerzeń dla swojej przeglądarki"
        Nie rozszerzeń tylko wtyczek, rozszerzenia to np noads czy imagus a tu chodzi o wtyczki typu flash czy java.
        • avatar
         Damian Szymański
         1
         Od wydania 64-bit sam korzystam i jest bardzo zadowolony. Co prawda w Linuksie widziałem to już od dłuższego czasu, ale to dobrze, że cywilizacja dociera i do Windowsa :)
         • avatar
          Raider0001
          -1
          Do pełni szczęścia potrzebuje jeszcze wersji portable tej 64 bitowej opery, sorry ale wole przeglądarkę trzymać w całości w innym miejscu niż na C: z windowsem który sypnąć się potrafi od byle nowego wirusa albo drobnej usterki hdd. Od lat jadę tak z firefoxem a od pewnego czasu z jej 64 bitowym odpowiednikiem przenośnym i nie straciłem nic z ustawień. Metoda okazała się skuteczna!
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ciekawe jak wygląda sprawa baterii w Operze 12? Mieli zredukować użycie procesora i wydłużyć czas pracy w laptopach. Jest to jedyny powód dla którego korzystam z Chorm zamiast z Opery na moim notebooku.
           • avatar
            Raider0001
            0
            taterinho no próbowałem już w ten sposób, po pewnym czasie opera przestawała wczytywać wszystkie obrazki (miniatury allegro itd), po roku sprawdziłem ponownie z najnowszym wtedy wydaniem i miałem dokładnie ten sam problem, po drugie Opera nie potrafi importować hasełek, ręczna robótka trwa wieki...
            • avatar
             Raider0001
             0
             Co roku mniej więcej szukam lepszych alternatyw dla FF, do dzisiaj pozostał FF. Już teraz widzę że "Opera 12 64-bit" u mnie nie zagości, wszedłem na allegro gdzie jest długa lista przedmiotów i scrollowanie przycina obraz...
             • avatar
              Warmonger
              0
              A na kij komu 64-bitowa przeglądarka? Żeby zająć sobie ponad 4GB pamięci systemu? Innych powodów wprowadzenia adresowania 64-bitowego w aplikacjach nie znam.
              • avatar
               Raider0001
               0
               Ok to znajdźcie mi jeszcze wtyczkę do Opery ala Image Zoom z FF, gdzie można szybko obracać i zoomować obrazki bezpośrednio na stronach (np źle wstawiona fotka przedmiotu aukcji).