SSD

Polscy artyści będą zarabiać na każdym sprzedanym dysku SSD... ale to Ty za to zapłacisz

przeczytasz w 1 min.

Najpierw problemy z dostępnością komponentów, później szaleństwo z kryptowalutą CHIA, a teraz jeszcze to – rynek dysków SSD zostanie obciążony… opłatą reprograficzną. Nie, to nie żart.

Opłata reprograficzna to zdecydowanie jeden z najgorętszych tematów ostatnich dni. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że dodatkowy podatek nie obejmie smartfonów, ale obciąży szereg innych produktów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że taka opłata dotknie dyski SSD, które ostatnio i tak są coraz droższe.

Temat opłaty reprograficznej nie jest niczym nowym, bo właściwie funkcjonuje już ona od 20 lat. ZAiKS uznał, że artyści powinni być chronieni przed stratami finansowymi, które wynikają z kopiowania utworów na własny użytek przez nabywców ich dzieł. Problem jednak w tym, że owa ochrona miała pochodzić z pieniędzy reszty obywateli, a "danina" ma dotyczyć coraz to kolejnych produktów (i dlatego o temacie zrobiło się głośno).

Ostatnio Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało listę produktów, na które zostanie nałożony nowy podatek opłata reprograficzna – z założenia mają być to te urządzenia, których główną funkcją jest kopiowanie treści objętych prawem autorskim. Znajdziemy tutaj nagrywarki CD/DVD/Blu-ray, urządzenia skanujące i kopiujące, a nawet komputery i laptopy.

Samsung SSD 870 QVO

Opłata reprograficzna – o ile podrożeją dyski SSD?

Komputerowe nośniki pamięci masowej znalazły się w grupie produktów z opłatą reprograficzną w wysokości 4% (czyli najwyższą).

Jak duże będą zatem podwyżki? Można przyjąć, że podstawowe, 2,5-calowe dyski SSD SATA o pojemności 250 GB zdrożeją o około 5 - 7 złotych, natomiast lepsze modele M.2 PCIe 3.0 x4 o pojemności 1 TB już o jakieś 20 - 25 złotych. Kupujący najlepsze modele muszą się liczyć z podwyżką o kilkadziesiąt złotych.

ADATA XPG Gammix S70
Najlepsze dyski SSD zdrożeją nawet o kilkadziesiąt złotych

Niby niedużo, ale to kolejny czynnik wpływający na podwyżki cen sprzętu (a jak to się mówi, ziarnko do ziarnka…). Myślicie, że dyski SSD zostały słusznie objęte opłatą reprograficzną?

Źródło: Money, inf. własna

Zobacz więcej o opłacie reprograficznej:

Komentarze

150
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  54
  To jest w ogole patologia - ja mam sklep wiec każdy obywatel który kupuje w moim sklepie powinien płacic mi rekompensate za to ze ktoś w sklepie może pojawić się złodziej i coś ukrasc.

  Za dostep do internetu tez powinna byc rekompensata bo przecież służy do kopiowania tych ich gównianych utworów.
  Tak samo pamiec RAM bo przeciez kopia pozostaje w pamieci RAM.

  To tak samo jak z TVP - musze płacic daninę bo mam mozliwosc ogladać to gówno.
  Zaraz każdy facet będzie płacił danine na prostytutki bo ma sprzęt umożliwiający korzystanie z ich usług.
  • avatar
   zack24
   38
   Jak tu spieprzyć z tego kraju, gdzie nie można kupić nic w sensownej cenie, a do tego ciągle nowe podatki?

   Zastanówcie się, kto na tych opłatach zarobi najwięcej. Podatek drogowy w paliwie, a drogi się budują z unijnych dotacji. 40% akcyz i podatków...
   W czasie lockdownu wielu artystów koncertowało online zbierając jakiś szmal przez różne zrzutki, a wielu siedziało w domu i płakało. Czytałem kiedyś, że celebryci prosili o wsparcie, wrzucając focie ze swoich luksusowych apartamentów. Każdy artysta powinien zadbać o własne pieniądze, tak jak każdy inny człowiek. Sztuka ma się podobać z wolnej woli, a nie dlatego, że ktoś ci każe. W dobie streamingu pojęcie kopiowania danych z CD na HDD/SDD jest zajęciem marginalnym, tym bardziej, że można kupić chyba wszystkich artystów w formatach od mp3 po DSD. I niech to nikogo nie interesuje, czy mam na dysku 40 000 kopii tego samego utworu. Moja sprawa. Kupiłem - mam prawo zrobić z tym co chcę, a jeśli ktoś kradnie, to w zamyśle oszczędza i wali go podwyżka cen nośników, bo oryginalnego tworu (piosenka, malowidło, rzeźba czy nawet fotka z insta) i tak nie kupił więc zaoszczędził...
   Chore czasy. Niech się zajmą jak tych biednych twórców wspomóc, żeby nie płakali na emeryturze - tzn. nie jakiś socjal tylko program oszczędzania. Podejrzewam, że jak mieliby lokować swoje pieniądze w program emerytalny, to po chwili mało który chciałby być artystą.
   • avatar
    Shunex
    26
    Równie dobrze mogą opodatkować każdy ekran bo może być telewizorem.
    • avatar
     brudney
     18
     Znając życie, powstanie Narodowy Program Redystrybucji Haraczu, który zyski z tego podatku będzie przesyłał do jedynych słusznych artystów, typów Zenki czy inne pislamskie miernoty.
     • avatar
      DelianoCarl
      16
      I dlatego będę piracił .. skoro kradną moje pieniądze, to ja będę okradał ich.
      • avatar
       rafael
       15
       To jest totalnie chore i zakłamane, jak socjalizm. Chore, bo płacić mają wszyscy, również ci, którzy na dysku nie umieszczą żadnej "artystycznej" treści. To jest stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Owszem, artysta ma prawo do wynagrodzenia za swoje dzieło, ale nie ma prawa dochodzić go w tak niemoralny sposób. Zresztą, temu nie są winni artyści, tylko ta różowa banda z ZAIKSu ...
       A politycy? No, cóż ... potrzebują coraz więcej pieniędzy aby kupować wyborców i czynić "sprawiedliwość społeczną", która nie ma nic wspólnego ze zwykłą sprawiedliwością.
       • avatar
        dasiu.m
        11
        Czy w dobie Spotify/Youtube/Tidal ktoś jeszcze trzyma muzykę na dysku? Pewnie idioci co pisali to prawo...
        • avatar
         Warmonger
         9
         ZAIKS to mafia, która rości sobie prawo do pieniędzy publicznych. Jak nie sprzedają muzyki, to nie zarabiają - tak niestety wygląda ten biznes. Nie ma żadnego powodu, żeby obywatel się do tego dokładał.

         Żeby nie było - zysk trafia tylko do wąskiej grupy zrzeszonej w ZAIKS, a artystów ogółem jest wielokrotnie więcej i nie są to bynajmniej osoby z pierwszych stron gazet. ZAIKS daje pieniądze dużym i bogatym.
         • avatar
          xxx.514
          8
          To ja poproszę o rekompensatę za nieposiadanie jachtu. I parę innych rzeczy także.
          • avatar
           baertus11
           7
           jak napisali niektórzy: wyznawcy MP3 i puryści mają na dyskach .... ale... skoro wszystko masz w sieci a nie na dysku, to jesteś jednocześnie uzależniony od tego kto to w sieci przechowuje/streamuje... załóżmy taką sytuację: jesteś miłośnikiem utworu Makumba... masz go bez problemu w swojej platformie w sieci. Ktoś uznaje, że ten utwór jest niepoprawny politycznie (jak Przeminęło z wiatrem) i zdejmuje go z platformy. Gdzie go masz? W pamięci? Nucisz sobie pod nosem pod prysznicem? Platformy streamingowe to jednocześnie wybawienie od piractwa i .... zagrożenie. Nie masz w zasadzie żadnego wpływu na to ile dane medium na tej platformie będzie udostępniane, czy ktoś je nie uzna z czasem za niepoprawne oraz czy ktoś nie sprofiluje Cię tak, że uzna że nie jesteś miłośnikiem metalu ale .... miłośnikiem baletu mongolskiego i takie rzeczy będą Ci tylko udostępniane/proponowane itp.... więc ostrożnie z ocenami jakie grupy przechowują co na dysku...
           • avatar
            deseczka
            6
            I znowu wspieramy patologie, skoro część ludzi kradnie to dowalmy wszystkim opłatę, aby podziękować tym uczciwym. A kiedy ja dostanę rekompensatę, zrzutkę na mnie, skoro pracując z żoną na pełnych etatach nie stać nas nawet na kredyt na mieszkanie. Trzeba było olać szkołę, pracę, produkować dzieci i wyciągać ciągle łapy po więcej kasy...
            P.S. mam dwa dyski ssd i na żadnym z nich nigdy nie było filmu, dźwięku, czy obrazu którego sam bym nie uwiecznił/stworzył...
            • avatar
             kombajn
             6
             Niby dlaczego mam płacić pseudo związkowi pseudo artystów? Jak słucham muzyki przez Spotifie to artyści których utwory słucham dostają tantiemy z tego tytułu. I tylko oni, dlaczego mam łożyć na "artystów" od słuchania których w radiu krwawią mi uszy? Poza tym tej muzyki nie da się skopiować bo jest szyfrowana gdy użyje się opcji pobrania jej na dysk.
             • avatar
              Spichris
              5
              Absurdy w tym kraju sięgają zenitu...
              • avatar
               Silver
               5
               Najpierw była narodowa zrzuta dla frankowiczów, a teraz na gwiazdy przy czym w inny sposób pozyskane będzie kasa. Czego to jeszcze nie wymyślą Ci z wiejskiej...
               • avatar
                tulika
                5
                No kiedy już się wydaje, że głupszych rzeczy nie wymyślą, potrafią zaskoczyć człowieka... Ale ręce opadać niżej już nie mogą skoro są na glebie jakieś ostatnie 5 lat... No ale opanują każdą szczelinę i kamień swoimi ludźmi i ideami i nie da się nigdy ich wyplenić, by naprawić szkody... Zawsze pozostaną mafijne powiązania między ludźmi wywyższonymi przez kolesiostwo i to cały plan tej zmiany...
                • avatar
                 PerfectDAY
                 5
                 Czyli co, mam płacić jakiemuś ZAiKSowi haracz tylko dlatego, że sobie ubzdurał, że jestem potencjalnym piratem? Takiego wała...
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  5
                  A myślałem, że w Polsce, państwie z kartonu jest domniemanie niewinności. Każda osoba kupująca dysk traktowana jest jak złodziej i z góry karana grzywną w postaci podatku. W sumie nie ma co się dziwić jak wróciliśmy do komuny.
                  • avatar
                   DelianoCarl
                   5
                   Pokuszę się o jeszcze jeden komentarz... Przyszło mi właśnie do głowy, że rok temu składałem komputer stricte pod produkcję muzyki, nie mam na nim ani jednej mp3, ani jednego filmu, ba... Nie mam na nim nawet dostępu do internetu! Więc z jakiej racji do k*rwy nędzy mam płacić ekstra za dyski ssd? Jak już mówiłem wcześniej - jeśli wejdzie to w życie, nie kupię ani jednej plyty z muzyką, filmem etc.... Wszystko pobiorę z torrentów i soulseeka. Koniec.
                   • avatar
                    xxx.514
                    4
                    To ja poproszę o rekompensatę za nieposiadanie jachtu.
                    • avatar
                     derunim
                     4
                     Ale za to koncerny amerykańskie prawem hegemona nie płacą wcale podatku za działalność i milionowe dochody w Polsce!
                     Imperium wymusiło na kundelkach zarządzających Polską nieopodatkowanie Google, Netfixa, Facebooka...
                     • avatar
                      losiaczek1
                      4
                      Czegoś nie rozumiem. jeżeli kupuję oryginalny plik z muzyką np. w MP3 to już płacę podatek. A z tego wynika że umieszczenie go na dysku generuje jeszcze raz ten sam podatek. Albo inaczej jeżeli ściągnę pirata i umieszczę go na dysku, w którego cenie opłaciłem podatek to plik staje się legalny.
                      • avatar
                       KENJI512
                       4
                       ZAIKS największe świerwo świata. Inaczej tego nie ujmę. Kto w ogóle daje im jakiekolwiek prawa do nakładania podatków na ludzi i firmy?
                       • avatar
                        FoxNET
                        3
                        90% pamięci masowych jest używana w firmach, tam nikt nie ma czasu na takie pierdoły jak kopiowanie utworów "pseudo artystów", wartościowy artysta bez problemu sobie radzi bez tych dotacji. Nie oszukujmy się to jest kolejny podatek, a w czasach streamingu większość i tak korzysta z usługi abonamentowej wiec tak czy siak tam już płaci za to. Kolejny skok na kasę! Byle szybciej do wyborów i rozliczyć tą dobra zmianę przed trybunałem. Firmy typu ZAIKS ile procent z tego przekazują dla "artystów" a ile same przejadają? Ręka rękę myje...
                        • avatar
                         Janisz
                         3
                         Rozumiem zatem, że skoro zapłaciłem artystom za ich pracę w cenie sprzętu, to mam do wszystkiego pełny dostęp? No bo chyba nie muszę płacić dwa razy za to samo!? To gdzie jest strona z udostępnionymi wszystkimi utworami za które zapłaciłem, żebym mógł skorzystać z nabytych praw??
                         • avatar
                          Hrakiri
                          3
                          Czyli tak jeśli mam płacić podatek który ma iść do artystów czyli mogę teraz legalnie pobierać kopie utworów nie płacąc za nie bo przecież płace za to kupując dysk ale pewnie nie bo płać a utwory i tak musisz kupić licencje lub wykupić abo na jakiejś platformie czyli wyciskanie kasy.
                          Druga spraw rozwala mnie to że u nas wszystko drożeje elektronika, opłaty, życie a co ciekawe za granicą mają euro i mają praktycznie wszytko 2x taniej WTF przykład karty graficzne u nas już po 17tys zł chodzą a za granicą idzie je kupić za max 5ty zł i tak jest praktycznie ze wszystkim
                          • avatar
                           pawluto
                           3
                           Takie okradanie nas jest możliwe tylko w państwie prawa i sprawiedliwości...!
                           Tak samo jak kupuje smartfona to istnieje obawa że wrzucisz do jego pamięci utwory mp3 i dlatego jest podatek na Zaiks...
                           To samo z płytami CD DVD BluRay - znowu kupujesz czystą płytę i płacisz podatek na pseudo artystów - A co jeśli kupuje płyty dvd i nagrywam na nie moje foty własnoręcznie zrobione aparatem cyfrowym ???
                           czy jest szansa na odzyskanie podatku ??? Otóż nie ma bo tak wygląda nasze państwo...Na każdym kroku jesteśmy dy...ni ! Rządzi PiS a niczym się nie różni państwo od tego za PO...Więc po co głosować na PiS ???
                           • avatar
                            Komar_2
                            2
                            Nie czepiajcie się artystów bo nie oni są temu winni, z tej opłaty po za kilkoma artystami powiązanymi z TVPiS nie skapnie ani złotóweczka.
                            500+, trzynastki, czternastki i całe inne rozdawnictwo niestety kosztuje, w nieskończoność nie da się drukować kasy bo inflacja będzie tak wysoka, że za kajzerkę będzie trzeba płacić z 20 zł dlatego wprowadzają nowe podatki pod pretekstem poprawy jakości życia. Tak było z opłatą cukrową (napije słodzone 50-70% w górę) opłata deszczowa, nie udało się opodatkować smartfonów to się wzięli za dyski. Jeszcze trochę i wprowadzą podatek od oddychania.
                            Polak sobie poradzi, dyski będzie się kupowało za granicą :-)
                            • avatar
                             tokacz
                             2
                             Zaiks to kupa ludzi na utrzymaniu dlatego tak walczą o ten haracz. Pierwsze informacje i nieoficjalne doniesienia o tym podatku pojawiły się w 2012r. Oficjalne od 2013r zaiks walczy o ten podatek. Niestety widać, że ze strony zaiksu wyparowały dokumenty (linków nie zamieszczę). A że mamy idiotę na stanowisku ministra niekultury to udało się tłustym kocurom z zaiksu w końcu dopiąć swego.
                             • avatar
                              Ktos123
                              2
                              ZPAV i ZAiKS wykończyli wszystkie kluby muzyczne w okolicy, najbliższy ponad 100 km ode mnie, teraz wykończą internautów którzy płacą za słuchanie artystom poprzez youtube lub spotify a nie poprzez tfu zaiks i zpav. ZPAV i ZAiKS nie mają racji bytu w dzisiejszych realiach, na pewno nie na takiej zasadzie jak funkcjonują w tej chwili
                              • avatar
                               bIeblebleble
                               1
                               Nie płakać tylko pomyśleć jak to obejść.
                               • avatar
                                Sweetdreemers
                                1
                                Będzie kwitł import zza granicy. Sprzedaż internetowa na allegro i olx, straci polski właściciel sklepu... I państwo też nie dostanie nic z podatku.
                                • avatar
                                 Azprime
                                 1
                                 Drukarki i skanera używa żona jako narzędzia do prowadzenia działalności (obsługa faktur, księgowość). Napęd/nagrywarkę zewnętrzną posiadam, ale obecnie leży gdzieś schowana na wszelki wypadek. Komputer do grania. Laptop do czytania i przeglądania www, czasami zabieram w podróż. A dziś się dowiaduję, że jakiś urzędnik stwierdził, że to "urządzenia, których główną funkcją jest kopiowanie treści objętych prawem autorskim". Czy wkrótce powstanie prawo, które będzie karać obywateli za to, że używają urządzeń wedle własnych potrzeb, a nie tak jak nakazuje zapis ustawy?
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  1
                                  To jasno wskazuje, że jeszcze długo nie będzie koncertów i imprez, a artystów rząd będzie wspomagał, czyli zgodnie z mottem lekarzy "pandemio trwaj!".
                                  • avatar
                                   luk108
                                   1
                                   Kupując za granicą wpierasz zagranicznych artystów. Tam oplata reprograficzna funkcjonuje od dziesiątek lat.
                                   • avatar
                                    losiaczek1
                                    1
                                    A czy papier też już został uwzględniony. To najstarszy produkt, który służy do kopiowania. Moje dziecko ostatnio nad może pisało patykiem po mokrym piasku, postuluje więc żeby piasek też objąć podatkiem tak na wszelki wypadek.
                                    • avatar
                                     white
                                     1
                                     Najlepsze jest to że kiedyś ZAIKS w swoim regulaminie miał zapis występowania o kasę w imieniu artystów których nie reprezentował.
                                     A teraz mam pytanie. A w zasadzie dwa.
                                     1. Czy jak narysuję/zaśpiewam/nagram z automatu jestem artystą i mogę wystąpić o kasę do odpowiednich instytucji?
                                     2. Dlaczego moja ponad 90 letnia babcia której które kupię np. Radio czy telewizor jako prezent lub sama sobie kupi ma płacić daninę jeśli jej wiedza z zakresu obsługi sprzętu nie będzie wychodzić poza włączeniem, wyłączeniem, regulacją głośności i zmianą programów nie wychodzi?
                                     • avatar
                                      bullseye
                                      1
                                      Był wywiad w RMF chyba i prowadzący ładnie powiedział, że może "artyści" powinni zająć się czymś innym jak nikt nie chce ich słuchać a nie wprowadzają daninę jakby ktoś chciał kraść i kopiować nagrania pseudo artystów.
                                      • avatar
                                       piomiq
                                       1
                                       > Polscy artyści będą zarabiać na każdym sprzedanym dysku SSD...
                                       Czy aby na pewno będą zarabiać?
                                       Bo czy ten podatek będzie zbierany na jakieś specjalne konto, jakiegoś funduszy pomocy artystom, czy może pójdzie do tego samego worka, gdzie idzie reszta podatków?
                                       • avatar
                                        piomiq
                                        1
                                        Powtþórzę to co już pisałem na ten temat.
                                        Rząd woli zaaplikować podatek, bo to łatwiejsze niż ściganie złodziei. Idzie na łatwiznę, bo w ten sposób na pewno ugra więcej niż ścigając przestępców. Płacić ma obywatel, dlatego że państwo jest nie udolne.

                                        A nad wydawaniem pieniędzy z budżetu już nikt nie czuwa, nikt tego nie pilnuje. Rządzący robią z tym co chcą. Tworzą sobie fundusze, aby móc nagle zmienić cel pieniędzy w tym funduszy, tak aby pasował do politycznych celów.
                                        • avatar
                                         sirrah777
                                         1
                                         Ja śpiewał Kazik: polscy artyści to prostytutki.
                                         • avatar
                                          anemusek
                                          1
                                          Ogólnie sama opłata i jej uzasadnienie jest bzdurne bo na tej samej zasadzie powinniśmy po ierac opłatę za chronienie przez państwo praw autorskich. Skoro korzystanie z dozwolonego użytku ma być płatne to czemu nie ma być płatne korzystanie z przywilejów związanych z prawami autorskimi (przywileje bo inni nie mogą liczyć na taką ochronę). Ale...
                                          Pisanie, że dyski podrożeją to czysta akcja spekulacyjna sklepu z którym jesteście powiązani ponieważ.... Dyski są nią objęte id 20 lat... Kłamanie by mieć pretekst do podwyżek i by naklonic klientów do zakupów mimo, że ich nie akceptują to takie samo s...two ja postawa właścicieli praw autorskich.
                                          • avatar
                                           gromzjasnegonieba
                                           1
                                           Nie "polscy artysci" tylko artysci zawodowi za pomoca instytucji pod nadzorem panstwa. Czyli cala kasa do zaiksu i innego badziewia.
                                           • avatar
                                            hegazi
                                            1
                                            Spoko, od teraz jadę tylko na piratach - koniec kupowania czegokolwiek od 'polskich artystufff'.
                                            • avatar
                                             Rysiu54
                                             1
                                             Brakuje mi w tej opłacie reprograficznej jakiejkolwiek logiki. Dlaczego sprzęt ma drożeć i dlaczego to my będziemy poszkodowani! Cały czas jakieś dodatkowe opłaty, niedługo na nic zwykłego obywatela nie będzie stać, bo do każdego pomysłu władzy będzie dopłacał.
                                             • avatar
                                              Logic007
                                              1
                                              Jestem przeciwko piractwu i wgl doceniam niektórych artystów, ale to jest trochę przesadzone. Istnieje przecież taka opłata (maks. 3% od 1994r. I płacimy, bo artysta może ponieść szkodę przez piractwo). Znowu wraca temat pieniędzy artystów, ale po raz kolejny polaryzuje Artystów wobec konsumenta...
                                              • avatar
                                               voxcordi
                                               1
                                               Czy te przepisy będą dotyczyły również dofinansowania artystów w unikaniu podatków?
                                               • avatar
                                                almatrah
                                                1
                                                Czyli po co to konto na Spotify kupiłem dla całej rodziny ?
                                                • avatar
                                                 que_pasa
                                                 0
                                                 Głosowaliście na PiS więc nie rozumiem teraz oburzenia.
                                                 • avatar
                                                  BariGT
                                                  0
                                                  Artysci z tego dostana nic albo prawie nic. Kasa idzie na latanie dziury budzetowej.
                                                  • avatar
                                                   Yosar
                                                   0
                                                   A co się dziwicie. Taką władzę sobie wybraliście. Nieudolna, głupią i z ciągotkami złodziejskimi. To teraz macie za swoje. Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz.
                                                   Pieniędzy nie da się drukować w nieskończoność, szczególnie że za naszą gospodarką nie stoi nic, a władza ma o niej takie pojęcie, że wie jedynie jak z niej kraść.
                                                   • avatar
                                                    loostraat
                                                    -1
                                                    Przecież można nie kupować wielkich dysków HDD/SSD, a dane archiwalne przechowywać na płytach. Zyskają te 10zł od jednego dysku który kupię raz na 2 lata. Albo raz na 5 lat.
                                                    • avatar
                                                     michael85
                                                     -1
                                                     K i złodzieje każą płacić na pasożytów pokroju jasia ka*&*li który mówi że jest okradany, tymczasem w ciagu kilku lat torrenty z jego utworami były pobrane kilkanaście razy. Jak się nie nadajesz to nie artystuj i tyle. Wypieprzać z tym socjalizmem! Precz z PiSem i tymi wszystkimi podatkami i złodziejskimi pomysłami!
                                                     • avatar
                                                      solasoft
                                                      -2
                                                      Paradox chia sie zbliza w zwiazku z tym polska inteligencja wpadla na pomysl opodatkowania dyskow , cos niesamowitego w tej polsce.
                                                      • avatar
                                                       Eusebio100
                                                       -7
                                                       Panowie te gówienko nie wejdzie w życie bo pan prezydent na szczęscie nie popiera smrodu tzn..opłatę reprograficzną!!!
                                                       • avatar
                                                        luk108
                                                        -9
                                                        No i takim zesr......ym clikbajtowym tytułem szczujecie na artystów. Ten portal to zero. Poprostu jesteście jak te PISowskie populistyczne dno.
                                                        • avatar
                                                         maxbit
                                                         0
                                                         To już nawet nie jest złodziejstwo to sku rwysyn two
                                                         • avatar
                                                          eltar
                                                          0
                                                          O ile nie zgadzam się w zasadzie z działaniami aktualnie rządzących to zawsze staram się trochę poczytać zanim zacznę krytykować... "Opłata" taka została wprowadzona na podstawie Dyrektywy UE 2001/29/WE. TSUE orzekł, że państwa członkowskie mogą ustanowić przepisy, które do uiszczenia opłat zobowiązują te podmioty, które „dysponują sprzętem, urządzeniami i nośnikami zwielokrotniania cyfrowego i które z tego tytułu prawnie lub faktycznie udostępniają ten sprzęt osobom prywatnym lub świadczą tym osobom usługi zwielokrotniania” (źródło: Wikipedia).
                                                          Więc nasz uroczy "rząd" szukający kasy wszędzie gdzie się da wprowadza taką "opłatę". To czy ona jest sensowna i na co pójdzie to już zupełnie inna para kaloszy....
                                                          • avatar
                                                           Konto usunięte
                                                           0
                                                           Problem w tym że polscy artyści na tym NIE ZAROBIĄ, lecz nienapchane mordy takich organizacji które uważam za wybitnie szkodliwe jak:
                                                           ZAIKS
                                                           MUZA
                                                           ZPAW
                                                           STOART
                                                           ZAWP
                                                           Soniqa
                                                           i inne OZZ

                                                           wpiszcie te hasła hurtem do jakiejkolwiek wyszukiwarki, po prostu ręce opadają.
                                                           artyści z tego mają niewiele.
                                                           Tego rodzaju organizacje w PL mają ogromne problemy z prawidłowym rozliczaniem wpływów, kontrola NIK parę lat temu to potwierdziła. efekt jest taki, że zamiast popularyzować polską muzykę, te organizacje tę muzykę w kwestii popularności degradują, utrudniają dostęp, kompletnie zniechęcają do odtwarzania. A co gorsza, tego typu organizacje usiłują wydzierać kasę nawet za odtwarzanie utworów na wolnej licencji, co mi się kojarzy ze zwykłym złodziejstwem.

                                                           właśnie dlatego w radiu czy tv mamy taką nędzę. jeśli chodzi o twórczość zagraniczną, to te szkodliwe organizacje nie mają takiego zasięgu i ta muzyka jest, bo zależy na tym też jej twórcom. a PL? tego rodzaju organizacje często biją się między sobą. w dodatku prawo jest tak chore, że jak mam swój utwór, to zgodnie z prawem jeśli chcę go odtworzyć np. na dyskotece, weselu, w ogóle dla publiki, to najpierw muszę sam wpłacić jednemu z tych zdzierców opłatę za SWÓJ UTWÓR, wykonać/odtworzyć go, i odzyskać z tego jakieś groszaki. czy to jest normalne?

                                                           A teraz wyciągnęli te swoje brudne ...... (obajtek już umie to powiedzieć), bo na regularnej opłacie za nośniki na których muzyka NIGDY się nie znajdzie, najłatwiej zedrzeć opłatę. za granicą sprzęt jest tańszy bo nie ma tych kretyńskich opłat, a przynajmniej nie na taką skalę. 4% od ceny? GRUBO. mi to przypomina "ochronę ze strony mafii". ale jest na to lekarstwo, takie samo jak na radary zarobkowe. jeśli ta opłata ma być podniesiona do takich wartości, niech nie trafia do takich organizacji, lecz do skarbu państwa. wtedy przestaną mieć interes w wyciąganiu łap po forsę, identycznie jak w radarach zarobkowych, kiedy to co nastukał rada trafiało do skarbu państwa. i dopiero wtedy radary zarobkowe straciły sens, a było ich pełno nie na wlotach w teren zabudowany, lecz .... na wylotach. z tą opłatą reprograficzną jest podobnie. nie chodzi o wspieranie polskich artystów, lecz brudną kasę dla pośredników. dziwię się że wielu artystów ich popiera.
                                                           • avatar
                                                            Artur_Artur
                                                            0
                                                            OK. - ale ściągam, kopiuję, słucham i oglądam muzykę, filmy, kabarety wymieniam się z innymi za free bez ograniczeń !!!
                                                            • avatar
                                                             rasiaknorris1
                                                             0
                                                             Kupować na amazon.de ... rząd potrafi ujebac przedsiębiorców
                                                             • avatar
                                                              Sander Cohen
                                                              0
                                                              Porazka.
                                                              • avatar
                                                               chotnik2
                                                               0
                                                               Chory kraj
                                                               • avatar
                                                                Preston2009
                                                                0
                                                                Jeśli mam płacić za coś czego nie robię to powinienem z tego powodu mieć zgodę na legalne kopiowanie dowolnego utworu muzycznego. Czy może jeszcze powinni dodać nowy podatek na dyski i aparaty? Przecież mogę iść do muzeum lub galerii i zrobić zdjęcie wystawy i już na zawsze będę miał sztukę w domu.
                                                                • avatar
                                                                 popiol1983
                                                                 0
                                                                 Jebać tych nedznych grajkow i dennych aktorow w uju mam ich muzyke i filmy
                                                                 • avatar
                                                                  SoStupid
                                                                  0
                                                                  ***** ***....
                                                                  • avatar
                                                                   Gorze
                                                                   0
                                                                   Już widzę jak pójdą dyski w górę - nie dość, że opłata reprograficzna, to jeszcze niech się rzucą na kopanie Chia czy innych krypto, które wykorzystują dysk i będzie historia jak z procesorami...
                                                                   • avatar
                                                                    krzan
                                                                    0
                                                                    Chłopaki tak jest wszędzie mieszkam w Anglii i tu jest jeszcze drożej promocje takie że taniej kupić w normalnej cenie jak kupujesz telewizor w sklepie to musisz podać adres żeby wiedzieli gdzie wysłać rachunek na tv licence 154 funty podobnie jak w Polsce całkowity brak GPU używki w cenie dwa razy wyższej niż nowe półtora roku temu kupiłem synowi rtx 2060 nr ebuyer za 273.56 teraz z pocalowaniem w rękę mogę sprzedać tą samą kartę na eBay za 500 mam nadzieję że w końcu wrócą normalne czasy i ceny pozdrawiam wszystkich
                                                                    • avatar
                                                                     kalkulatorek
                                                                     0
                                                                     Boję się umiem mowić, nie umiem śpiewać. Ale mimo to mogą mi przywalić podatek od strun głosowych. Wszak mogę wykonywać utwory bez opłaty.... A zaiks od lat jest porównywany do mafii od haraczy. A co do artystów Jedna bidulka sprzedała 300 metrowy apartament w Rio - bo pandemia, tacy oni biedacy. Q...a Zarabiasz kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc odkładaj na czarną godzinę. A co mają powiedzieć Polacy pracujący za najniższą krajową ????